میوه درشت بخریم یا نخریم

۱۳۹۳/۰۱/۱۰ - ۱۱:۴۳ - کد خبر: 108323
میوه درشت بخریم یا نخریم

سلامت نیوز: برخلاف باور عامه مردم که فکر مي‌کنند ميوه‌هاي خوب و باارزش، فقط ميوه‌هاي درشت و به‌اصطلاح مجلسي هستند، در تمام دنيا، ميوه‌ها را براساس کيفيتشان، طبقه‌بندي، بسته‌بندي و قيمت‌گذاري مي‌کنند.

1. برخلاف باور عامه مردم که فکر مي‌کنند ميوه‌هاي خوب و باارزش، فقط ميوه‌هاي درشت و به‌اصطلاح مجلسي هستند، در تمام دنيا، ميوه‌ها را براساس کيفيتشان، طبقه‌بندي، بسته‌بندي و قيمت‌گذاري مي‌کنند. از آنجا که ارزش تغذيه‌اي ميوه‌هاي ريز و درشت با هم تفاوتي ندارد، هيچ اجبار، توصيه و الزامي براي خريد ميوه‌هاي درشت‌تر نيست؛ ضمن اينکه در بعضي موارد براي درشت‌تر شدن اندازه ميوه از کودهاي نيتراته استفاده مي‌شود که براي سلامت زيانبارند. بنابراين خريد ميوه‌هايي با اندازه متوسط را به شما توصيه مي‌کنيم.

2. گاهي مهمان‌هاي نوروزي ميوه‌هاي بزرگ را پوست مي‌گيرند و نمي‌توانند تمام آنها را بخورند. به‌همين دليل هم اسراف مي‌شود. اين مساله هم دليل ديگري براي توصيه به خريد ميوه‌هاي کوچک‌تر است.

3. اگر به مکان‌هايي که ميوه‌هاي بسته‌بندي تازه مي‌فروشند دسترسي داريد، از خريد فله‌اي ميوه در حجم بالا بپرهيزيد زيرا امکان خراب شدن ميوه‌هايي که فله‌اي و زياد خريداري مي‌شوند، وجود دارد. از طرف ديگر، امکان وجود ميوه‌هاي خراب هم بين اين ميوه‌ها هست.

4. اين روزها بيشتر خانواده‌ها روزي را براي ديد و بازديد نوروزي از قبل تعيين مي‌کنند. سعي کنيد ميوه را در همان روزي که قرار است برايتان مهمان بيايد و به اندازه مهمان‌هاي خود بخريد.

5. اگر چند نوع ميوه خريداري کرده‌ايد،‌ لزومي ندارد در ظرف ميوه شما از هر ميوه به ازاي هر مهمان يک عدد از آنها وجود داشته باشد. اين صرفه‌جويي بجا، باعث پيشگيري از خراب شدن ميوه‌ها و بالا رفتن مقدار دورريز آنها مي‌شود.

6. با ميوه‌ها مانند يک موجود زنده رفتار کنيد زيرا ميوه‌ها، بخش زنده‌اي از يک گياه (دستگاه تکثير و توليد) هستند. يعني آنها را هنگام جابجايي، شستن و قرار دادن داخل يخچال، در معرض ضربه‌هاي مداوم و شديد قرار ندهيد. ضربه خوردن به ميوه‌ها باعث تلخ يا لک شدن گوشت برخي از آنها مي‌شود.

7. برخي ميوه‌ها مانند موز و سيب را کنار يکديگر نگهداري نکنيد. از آنجا که ميوه‌ها زنده هستند و نفس مي‌کشند، با تنفس خود گازهايي ايجاد مي‌کنند که روي يکديگر اثر مي‌گذارند؛ مثلا اگر سيب را کنار موز نگه‌داريم، باعث رسيدن و له‌شدن سريع‌تر آن خواهد شد. البته سيب مي‌تواند باعث رسيدن کيوي‌هاي سفت هم بشود.

8. موز را داخل کيسه‌اي بگذاريد و در بالکن يا مکان خنکي آويزان کنيد تا کمتر تحت‌تاثير ميوه‌هاي ديگر قرار بگيرد و ديرتر خراب و له شود.

منبع:‌هفته نامه سلامت

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.72369s, 19q