اگر در تعطيلات دندان‌درد گرفتيم، چه کنيم؟

۱۳۹۳/۰۱/۱۱ - ۱۰:۰۰ - کد خبر: 108343
اگر در تعطيلات دندان‌درد گرفتيم، چه کنيم؟

سلامت نیوز: دندان‌درد شايع‌ترين مشكل دنداني است كه ممكن است افراد در طول تعطيلات با آن مواجه شوند، معمولا با توجه به اينكه در اين ايام مصرف موادخوراكي‌هاي شيرين مانند شيريني، شكلات و حتي آجيل بيشتر است...

احتمال بروز پوسيدگي دندان‌ها نيز افزايش مي‌يابد. گاهي ممكن است فردي دچار پوسيدگي دندان باشد و در اين ايام به دليل مصرف بيشتر اين موادخوراكي، شدت پوسيدگي بيشتر شود و به عصب برسد و درنهايت باعث ايجاد دندان‌درد شود. مهم‌ترين اقدام در پيشگيري از ابتلا به پوسيدگي دندان‌ها، رعايت بهداشت دهان و دندان است، يعني بلافاصله پس از صرف خوراكي‌هاي شيرين بايد مسواك زد. به‌طور كلي بايد حداقل روزي 2 بار آن هم با خميردندان حاوي فلورايد مسواك بزنيد. البته گاهي ممكن است فرد به مسواك دسترسي نداشته باشد كه در اين صورت بايد پس از مصرف شيريني و شكلات آب داخل دهان بگردانيد. نوشيدن يا گرداندن آب در دهان پس از خوردن موادغذايي باعث مي‌شود غلظت موادقندي داخل دهان پايين بيايد و به اين ترتيب، خطر پوسيدگي دندان‌ها كاهش يابد.

نكته ديگر اين است كه درصورتي كه دچار دندان‌درد شديد و به دندان‌پزشك دسترسي نداشتيد، فقط با استفاده از مسكن‌هايي مانند استامينوفن و ايبوبروفن كه بدون نسخه مي‌توان آنها را تهيه كرد، درصدد كاهش درد باشيد و حتما در اولين فرصت به دندان‌پزشك مراجعه كنيد تا كانون عفونت و درد مشخص و مشكل رفع شود. متاسفانه گاهي افراد با روش‌هاي كاملا اشتباه كه مبناي عملي هم ندارد مانند استفاده از روغن ترمز درصدد كاهش دندان‌درد خود هستند درحالي كه اين‌کار مي‌تواند خيلي شديد آسيب‌رسان باشد.

منبع: هفته نامه زندگی مثبت

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.70101s, 19q