آیا دخانیات فقط احتمال بروز سرطان ریه را افزایش می‌دهد؟

۱۳۹۳/۰۱/۱۱ - ۱۹:۲۵ - کد خبر: 108348
آیا دخانیات فقط احتمال بروز سرطان ریه را افزایش می‌دهد؟

سلامت نیوز: انواع فرآورده‌های دخانی شامل سیگار، پیپ، قلیان، تنباکوی جویدنی و سیگار برگ سبب ایجاد سرطان می‌شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، برخلاف تصور رایج در جامعه که ناشی از ترفندهای تبلیغاتی صنعت دخانیات است، خطر سرطان‌زایی در سیگارهای با قطران کمتر برابر با خطر سرطان‌زایی در سیگارهای معمولی است؛ چراکه افراد سیگاری به علت محرومیت از نیکوتین، سیگارهای کم قطران را به تعداد زیادتر و با پک‌های عمیق‌تر مصرف می‌کنند.

افراد سیگاری همچنین با سیگار کشیدن خود سبب افزایش احتمال بروز سرطان در اعضای مختلف بدن خود و اطرافیان‌شان می‌شوند.

آیا مصرف دخانیات فقط احتمال بروز سرطان ریه را افزایش می‌دهد؟

سرطان‌های ایجاد شده در اثر استعمال دخانیات شامل سرطان ریه، حفره دهانی، لب، بینی، حنجره، مری، معده، لوزالمعده، کبد، سرطان خون، کلیه و مثانه، سرطان گردن رحم و سرطان مقعد است.

سیگار باعث بروز 90 درصد سرطان‌های ریه، 50 درصد بیماری‌های قلبی - عروقی، 75 درصد بیماری‌های تنفسی و 12 درصد کل مرگ‌ها و 30 درصد مرگ‌های بین 30 تا 50 سالگی است.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی میزان متوسط کاهش طول عمر سیگاری‌ها هشت سال است. هر چند برای آنهایی که در میانسالی فوت می‌کنند (69-35 سالگی) این میزان حدود 22 سال است.

مطالعات متعددی رابطه مستقیم بین میزان قطران موجود در سیگار و سرطان‌های قسمت فوقانی دستگاه گوارش را نشان داده است.

با مصرف روزانه 20 نخ سیگار، خطر سرطان لوزالمعده در مردان پنج برابر و در زنان شش برابر می‌شود.

تحقیقات نشان داده است که برای پیشگیری از سرطان لوزالمعده، پرهیز از استعمال دخانیات همراه با رعایت رژیم غذایی و مصرف غذاهای کم چرب و پرفیبر لازم است.

خطر سرطان گردن رحم در زنان سیگاری دو برابر بیشتر از زنان غیر سیگاری است. با مصرف سیگار، خطر پیشرفت سرطان‌های گردن رحم به ویژه از نوع سرطان سلول سنگفرشی افزایش می‌یابد. این خطر در سیگاری‌های تحمیلی نیز بالا است.

همچنین مردان سیگاری 70 درصد و زنان سیگاری 40 درصد احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان کلیه و مثانه دارند. خطر سرطان دهان و گلو با افزایش تعداد سیگار مصرفی افزایش می‌یابد.

مصرف تنباکو در فرم‌های جویدنی و مصرف پیپ یک عامل خطر مهم برای سرطان‌های دهان، حلق و مری در کشورهای در حال توسعه است. سرطان حفره دهان در مصرف‌کنندگان روزانه انفیه مرطوب، 10 برابر بیشتر است. همچنین افراد سیگاری دو برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری در خطر ابتلا به سرطان پوست قرار دارند.

رابطه سرطان ریه و مصرف دخانیات چیست؟

بر اثر مصرف دخانیات با گذشت زمان در بافت‌هایی که به طور دائم توسط قطران موجود در مواد دخانی تحریک شده‌اند، سرطان ریه گسترش می‌یابد. با توجه به رشد پیشرونده این سرطان و تشخیص دشوار آن در مراحل اولیه، شانس بهبودی سرطان ریه بسیار ضعیف است. در افرادی که به علت فعالیت شغلی در معرض بیماری‌های ریوی هستند، استعمال دخانیات احتمال بروز سرطان ریه را افزایش می‌دهد.

هر چه مصرف سیگار در سنین پایین‌تر شروع شود، تعداد نخ‌های سیگار بیشتر باشد و محتوای قطران سیگار بیشتر باشد، احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان ریه وجود دارد. 90 درصد سرطان‌های ریه و 83 درصد مرگ و میر ناشی از سرطان ریه در اثر استعمال دخانیات است.

نباید فراموش کرد که مصرف تنباکو به روش‌های مختلف علاوه بر سرطان ریه می‌تواند منجر به بروز سرطان‌های متعدد در اعضای مختلف بدن شده، سلامتی فرد و در نتیجه سلامتی جامعه را به خطر می‌اندازد.

سیگار با افزایش احتمال بروز سرطان و کاهش کیفیت و کمیت زندگی، مانع پیشرفت جامعه در تمامی جنبه‌ها از جمله علمی، اقتصادی، اجتماعی و ... می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.58351s, 18q