رژيم غذايي کم چرب خطر بروز سرطان پروستات را کاهش مي دهد

۱۳۸۷/۰۳/۰۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10844
رژيم غذايي کم چرب خطر بروز سرطان پروستات را کاهش مي دهد

براساس نتايج اين بررسي ها، رژيم غذايي حاوي چربي اندک مي تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد.

به اين ترتيب کاهش ميزان مصرف غذاهاي سرخ کرده و فرآورده هاي کباب شده مي تواند خطر بروز سرطان پروستات را کاهش دهد.

دانشمندان مرکز سرطان جانسون در دانشگاه کاليفرنيا در لوس آنجلس در اين پژوهش بر روي چربي حاصل از روغن ذرت متمرکز شده اند که ابتدا از اسيدهاي چرب امگا - 6 تشکيل مي شود. اين اسيد چرب، نوعي چربي اشباع نشده چند زنجيره اي است که معمولا به مقدار زياد در محصولات کبابي فرآوري شده و غذاهاي سرخ کرده مورد استفاده قرار مي گيرد.


اين در حالي است که سالمترين نوع چربي به گفته متخصصان، اسيدهاي چرب امگا - 3 هستند که در ماهي يا چربي هاي اشباع نشده تک زنجيره اي مانند چربي هاي موجود در بادام، بادام زميني، آوکادو و روغن زيتون يافت مي شود.


پژوهشگران با استفاده از يک مدل موش آزمايشگاهي که بسيار شبيه به سرطان پروستات انساني بود، يک گروه از موش ها را با رژيم غذايي تغذيه کردند که حدود 40 درصد از کالري آن از چربي گرفته مي شد مانند مقدار چربي که در يک رژيم غذايي معمولي غربي يافت مي شود.

گروه ديگر 12 درصد از کالري مورد نياز خود را از چربي دريافت کردند. نتايج اين تحقيق که در چاپ اين ماه مجله تحقيقات سرطان منتشر شده نشان داد: در گروهي که رژيم غذايي کم چرب را دنبال کرده بودند احتمال ابتلا به سرطان پروستات 27 درصد کاهش پيدا کرد.

همچنين اين پژوهش نشان داد: در گروهي که رژيم غذايي کم چرب داشتند در مقايسه با گروهي که چربي زياد مصرف مي کردند، سرعت رشد سلولهاي پيش سرطاني که مي توانند رشد کرده و سرطاني شوند، بسيار کندتر بود.

اگرچه اين يافته ها در نتيجه تحقيق روي موش هاي آزمايشگاهي بدست آمده اما پژوهشگران مي گويند معقول به نظر مي رسد که تصور کنيم همين يافته ها در مورد انسانها نيز صدق مي کند.

سرطان پروستات بيماري است که در آن سرطان به اين عضو توليد مثلي مردانه نفوذ مي کند. پروستات غده جنسي در سيستم توليد مثلي مردان است. اين سرطان زماني بروز مي کند که سلولهاي پروستات دچار جهش شده و به طور غيرقابل کنترلي شروع به تقسيم و تکثيرشدن مي کنند. اين سلولها ممکن است از پروستات به ساير بخش هاي بدن بويژه استخوانها و غدد لنفاوي گسترش پيدا کند. اين سرطان ممکن است علايمي چون درد، دشواري در ادرار کردن و علايم ديگري را به دنبال داشته باشد.

گفتني است که نرخ ابتلا به اين سرطان در نقاط مختلف جهان متفاوت است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.24928s, 19q