احساس تنهایی پیامد وابستگی زیاد به فضای مجازی!

۱۳۹۳/۰۱/۱۷ - ۱۵:۵۰ - کد خبر: 108494
احساس تنهایی پیامد وابستگی زیاد به فضای مجازی!

سلامت نیوز: وابستگی زیاد به فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در طولانی مدت موجب کاهش شبکه تعاملات جمعی و حضوری می‌شود، بنابراین افراد دچار احساس تنهایی می‌شوند. این در حالیست که انسان، موجودی اجتماعی است.

به گزارش سلامت نیوزبه نفل ازایسنا، ایجاد امکاناتی مانند فضای مجازی درهزاره سوم و گسترش ارتباطات باعث تحول مفاهیم جمعیت شناختی و جامعه شناختی شده است و از تبعات آن به شکاف بین نسل‌ها یا به عبارت بهتر به تفاوت نسل‌ها می‌توان اشاره کرد.

فناوری قوانین اجتماعی را تغییر داده است

سرعت تفاوت نسل‌ها آنقدر زیاد شده است که مفاهیم جمعیت شناختی و جامعه شناختی نمی‌توانند آن را توجیه کند. ممکن است حتی بین دو فرزند خانواده با فاصله سنی 5 سال، تفاوت نسل‌ها دیده شود وعلت آن توسعه بسیار سریع فناوری است. فناوری حتی بر ارزش‌ها و هنجارها سایه انداخته و حتی قوانین اجتماعی را تغییر داده است. همین امر موجب بروز تفاوت‌های بسیار سریع نسلی شده است که حتی ممکن است سال به سال رخ دهد.

بهره‌مندی از ارتباطات و رایانه نه تنها در فضای مجازی تحول ایجاد کرده است؛ بلکه شکاف نسلی را بین اندیشمندان به وجود آورده است و حتی در سطح علم هم دچار شکاف نسلی هستیم. به عنوان مثال دانشجوی رشته علوم اجتماعی پس از رسیدن به مقام استادی با استاد خود شکاف اطلاعاتی دارد، چرا که با فناوری بیشتر آشناست و از آن بهرمند می‌شود.

همچنین این شبکه‌های اجتماعی منجر به تغییر بخشی از کارکردها و ساختارهای خانواده شده‌اند. پیش از این ارتباطات ما حضوری و جمعی بود؛ اما در فضای مجازی نمی‌توان این امکان را فراهم کرد. در نتیجه افراد از یک طرف در اجتماعات حضوری خود به گونه‌ای فردی عمل می‌کنند؛ چراکه هر فرد برای خود شبکه‌ای از ارتباطات تعریف کرده و این وضعیت به فرد امکان انتخاب دوستان خود را داده است. اواگر از گروه‌های دوستی خود در شبکه اجتماعی ناخرسند شود، می‌تواند گروه دوستان خود را تغییر دهد یا محدود کند و همین امر لذت کنترل ارتباط را به فرد می‌دهد از سوی دیگر این وضعیت موجب کاهش ارتباطات خانواده و تعاملات حضوری می شود.

شبکه‌های مجازی شبکه خانوادگی را کمرنگ می‌کند

امروزه با سبک جدیدی از تعامل در خانواده‌ها مواجه هستیم پیش از این نگران بودیم که همه اعضای خانواده دور تلویزیون جمع می‌شوند و همه توجه خود را به آن معطوف کنند؛ اما اکنون شبکه‌های مجازی باعث شده است که افراد دور هم جمع نشوند و هر کس در اتاق خود با دوستانش در شبکه‌های اجتماعی تعامل داشته باشد که این کار موجب می‌شود شبکه ارتباطی خود را بسیار گسترده، اما شبکه خانوادگی خود را کمرنگ کند.

لازم است مهارت‌های زندگی را به افراد بیشتر آموزش دهیم و خانواده تفریحات دسته جمعی را ترتیب دهد و والدین باید بدانند که کاهش حضور فرزند در جمع خانواده باعث کمرنگ شدن فضای تعاملی می‌شوند؛ اما درحال حاضر فضای مجازی بیشترین حوزه ارتباطات افراد را تشکیل می‌دهد.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.80777s, 18q