چهار گردشگر در «لوت» روي «مين» رفتند

۱۳۹۳/۰۱/۱۶ - ۱۲:۵۲ - کد خبر: 108500

سلامت نیوز: حادثه انفجار مين، ظهر روز دوم فروردين ماه، در حدود 10 كيلومتري جاده شهداد نهبندان و در شمال غرب ناحيه كلوت ها در بيابان لوت مركزي رخ داد.

هشت مربي دوچرخه سواري و كوهنوردي كه براي دوچرخه سواري و بازديد از جاذبه هاي كلوت ها به لوت مركزي رفته بودند، در حين رانندگي در فاصله 10 كيلومتري جاده شهداد نهبندان (مسيري كه در نزديكي تردد مسافران و گردشگران عادي است) با مين هاي كار گذاشته شده برخورد كردند و چهار سرنشين خودروي اول، دچار سانحه شدند كه حميد هاشمي مربي دوچرخه سواري كوهستان و كوهنورد در اين حادثه، جان باخت و محمدرضا آقاياري نيز جراحت وخيمي برداشت كه هم اكنون در بيمارستاني در كرمان بستري است و به گزارش پزشكان اين بيمارستان، حال وخيمي دارد.

بهمن ايزدي يكي از محققان بيابان لوت و مدير كانون سبز فارس كه آذرماه سال پيش، به همراه يك گروه تحقيقاتي از اين مسير گذر كرده بود درباره اين حادثه توضيح داد: اين اتفاق در حوزه يي رخ داده كه مسافران و گردشگران عادي تا حدود آن رفت و آمد مي كنند و گردشگران حرفه يي تر با رويكرد ورزشي و تحقيقاتي دقيقا به آن منطقه وارد مي شوند. به گفته ايزدي كه به دليل فعاليت هاي تحقيقاتي اش بر اكوسيستم بيابان لوت در اين منطقه رفت و آمد زيادي داشته است، اين منطقه (محل وقوع حادثه)، زون بندي نشده و حريم مين گذاري يا محدوده نظامي اي در آن مشخص نشده يا علامتي كه نشان دهنده آلودگي اين منطقه به مين باشد يا تابلوي هشداردهنده يي در اين باره نصب نشده است.

او ادامه داد: سابقه مين گذاري در بيابان لوت به دهه 60 خورشيدي و زمان جنگ تحميلي كه نيروهاي نظامي درگير جنگ تحميلي بودند، برمي گردد، چرا كه آن منطقه مسير گذر كاروان قاچاقچيان مواد مخدر بود. البته اين اشرار معمولااز ميانه دشت ريگي در كوير لوت مركزي رفت و آمد مي كردند و لاجرم براي مقابله با آنها در بعضي از نقاط لوت، اين مين ها را كار مي گذاشتند: ولي اين طور نبود كه در 10 كيلومتري جاده آسفالته شهداد به نهبندان كه مسافر عادي از آن گذر مي كند، مين ها را كار بگذارند.

محسن ضياء مربي دوچرخه سواري كه در اين حادثه حضور داشت و يكي از سرنشينان خودرويي بود كه با مين برخورد كرد نيز گفت: ما فاصله كمي از جاده اصلي داشتيم و دقيقا مسيري را كه چند ماه قبل، گروه محققان لوت با مجوز استانداري كرمان از آن گذر كرده بودند، طي مي كرديم و خيالمان از اين بابت راحت بود: اما ناگهان چرخ عقب خودرو با مين برخورد كرد و مين منهدم شد و متاسفانه حميد هاشمي كه يكي از مربيان خوب دوچرخه سواري كوهستان و كوهنورد بود، جان باخت و محمدرضا آقاياري هم در بيمارستان بستري شده و كليه هايش را از دست داده است، من هم به همراه يكي ديگر از سرنشينان خودرو، تازه از بيمارستان مرخص شديم. ضياء ادامه داد: در مسيري كه حركت مي كرديم هيچ تابلوي هشداردهنده يا نشانه يي كه منطقه يا حريم ممنوعه يي را مشخص كند، وجود نداشت. ما مي دانستيم چند ماه قبل، دوستان محقق مان از اين مسير رفته اند و فاصله منطقه مين گذاري شده تا جاده هم آنقدر زياد نبود، شايد از جاده آسفالته شهداد نهبندان، حدود 2 ساعت پياده تا محل حادثه فاصله بود، براي همين اصلافكر نمي كرديم در اين فاصله چنين اتفاقي رخ دهد.
منبع: روزنامه اعتماد

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.36649s, 18q