سربازان آمدند ،گروهبان نيامد

سرنوشت پنج مرزبان ايراني روشن شد

۱۳۹۳/۰۱/۱۶ - ۱۲:۵۷ - کد خبر: 108502

سلامت نیوز: 58 روز بعد از ربوده شدن پنج مرزبان كشورمان در مرز پاكستان اخبار ضد و نقيضي از آزادي آنها حكايت دارد.

در حالي كه مسوول كميته پيگيري آزادي مرزبانان ايراني در مجلس از آزادي چهار نفر از مرزبانان و تحويل جسد شهيد دانايي فر به رابط ايران در پاكستان خبر مي دهد ساير مقامات حاضر به تاييد اين خبر نيستند. به گزارش خبرنگار ما، اسماعيل كوثري، عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي در اين باره گفت: چهار مرزبان ايراني به همراه پيكر شهيد دانايي فر به رابط ايران در پاكستان تحويل داده شده اند و براي ورود آنها به كشور بايد صبر كرد. كوثري با تاييد خبر شهادت شهيد دانايي فرد به مهر گفت: پيكر شهيد دانايي فرد نيز به همراه چهار مرزبان ديگر به رابط ايران در پاكستان تحويل داده شده اند. در همين حال سخنگوي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس از تحويل پيكر شهيد دانايي فر به مقامات ايراني در پاكستان خبر داد.


سيدحسين نقوي حسيني، نماينده مردم ورامين در مجلس و سخنگوي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي در گفت وگو با فارس با تاييد تحويل چهار مرزبان ربوده شده به مقامات ايراني در پاكستان، از تحويل پيكر شهيد جمشيد دانايي فر به مقامات ايراني خبر داد.

تاييد آزادي مرزبانان ايراني از سوي جيش العدل
در همين حال گروهك تروريستي جيش العدل با صدور اطلاعيه يي آزادي مرزبانان ايراني را تاييد كرد و مدعي شد كه اين اقدام با ميانجيگري علماي اهل سنت به نام عدل انجام شده است. در اين اطلاعيه آمده است: مذاكرات بين مسوولان اين گروهك و هيات اعزامي علماي اهل سنت با تصميم آزادي مرزبانان به پايان رسيد. در ادامه اين اطلاعيه آمده است: علماي اهل سنت كه داراي جايگاه بزرگي در جامعه اهل سنت ايران هستند از ابتداي ماجرا، ميانجيگري كرده و سعي كردند اين ماجرا به خير و خوبي حل شود كه در نهايت شوراي مركزي و رهبري سازمان جيش العدل راي به آزادي نظاميان داده و آنها را تحويل هيات اعزامي دادند.
اطلاعيه جيش العدل در حالي است كه يكي از نزديكان مولوي عبدالحميد امام جمعه اهل سنت زاهدان در گفت وگو با مهر درباره اخبار مطرح شده درخصوص تحويل مرزبانان ايراني به علماي اهل سنت گفت: خير، مرزبانان تحويل علماي اهل سنت داده نشده اند. وي افزود: هنوز نمي توانيم در اين مورد صحبتي كنيم. همه چيز تا ساعاتي ديگر مشخص مي شود و ما نه خبري را تاييد مي كنيم و نه رد.

جنازه تحويل داده شده هيچ ارتباطي به مرزبانان ندارد
خبر هاي خوش درباره آزادي مرزبان هاي كشورمان در شرايطي است كه برخي مقامات نيز روايتي ديگر از اين ماجرا بيان مي كنند. نماينده مردم ايرانشهر در مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر اينكه «تا وقتي مرزبانان ربوده شده وارد خاك ايران نشوند نمي توانيم آزادي آنها را تاييد كنيم» گفت: طبق اعلام نظر مقامات محلي در اين باره خبرهاي خوشي در راه است. محمدسعيد اربابي به ايسنا گفت: من با مقامات محلي تماس گرفتم و مي توانيم بگوييم كه خبرها خوش است و اميد به اينكه مرزبانان به مقامات ايراني در پاكستان تحويل داده شده باشند وجود دارد، اما تا زماني كه وارد خاك ايران نشده و تحويل مقامات ما نشوند نمي توان گفت كه اين اتفاق صد در صد رخ داده است. وي ادامه داد: خبرها، نوع برخوردها و نوع صحبت هاي مقامات محلي در استان حاكي از آن است كه اتفاقات خوبي افتاده و مرزبانان به رابطين ايران در پاكستان تحويل داده شده اند. اربابي تاكيد كرد: خبرها حاكي از اين است كه با توجه به اينكه مرزبانان هنوز وارد خاك كشورمان نشده اند، مقامات محلي نمي خواهند اين خبر را به صورت رسمي تاييد كنند. در همين حال رييس مركز اطلاع رساني و امور بين الملل وزارت كشور، درخصوص تحويل يك جسد به مقامات ايراني گفت: جنازه تحويل داده شده هيچ ارتباطي با مرزبانان ندارد و در صورت تحويل عزيزان به هريك از نيروها و مقامات ذي صلاح رسمي قطعا اطلاع رساني خواهد شد. روح الله جمعه يي در اين باره به مهر گفت: گروهك تروريستي جيش العدل جسدي را تحويل مقامات ايراني داده است اما آن جسد هيچ ارتباطي با مرزبانان ندارد. وي افزود: جنازه يي كه توسط اين گروهك تحويل داده شده جنازه فردي است كه احتمالاناشي از اختلافات طايفه يي و محلي كشته شده است كه اين جسد را به خانواده اش تحويل داده اند و نه مقامات ايراني. رييس مركز اطلاع رساني و امور بين الملل وزارت كشور، در پاسخ به اين سوال كه آيا ممكن است يكي از مرزبانان به نام جمشيد دانايي فر به شهادت رسيده باشد، گفت: تاكنون هيچ منبع رسمي اين خبر را تاييد نكرده است و سندي مبني بر شهادت مرزبان ايراني نداريم. وي همچنين با اشاره به خبرهايي مبني بر آزادي مرزبانان ايراني گفت: اين خبر تا كنون از هيچ منبع رسمي تاييد نشده و پيگير آن هستيم. رييس مركز اطلاع رساني و امور بين الملل وزارت كشور در پاسخ به اين سوال كه برخي رسانه ها خبر از تحويل مرزبانان به مقامات ايراني داده اند، يادآور شد: در صورت تحويل عزيزان به هريك از نيروها و مقامات ذي صلاح رسمي قطعا اطلاع رساني خواهد شد.

خبر تبادل 34 زنداني با مرزبانان ربوده شده نادرست است
واكنش ها و اظهارنظر ها در خصوص آزادي مرزبانان ربوده شده در حالي است كه سخنگوي وزارت كشور خبر رسانه هاي بيگانه مبني بر توافق ايران براي تبادل 34 زنداني با مرزبانان ربوده شده را با قاطعيت رد كرد. حسينعلي اميري، سخنگوي وزارت كشور ادعاي توافق براي تبادل 34 زنداني با مرزبانان ربوده شده را رد كرد و به فارس گفت: اين خبر صحت ندارد.

فرمانده نيروي انتظامي: به آزادي مرزبانان مان خوشبين هستيم
بيم و اميد ها در خصوص آخرين وضعيت مرزبانان همچنان ادامه دارد اما فرمانده نيروي انتظامي به آزادي آنها خوشبين است. سردار اسماعيل احمدي مقدم در حاشيه بازديد رييس مجلس شوراي اسلامي از مركز فرماندهي و كنترل ترافيك پليس راهور در خصوص آخرين اقدامات انجام شده براي آزادي مرزبانان ايراني به ايرنا گفت: با توجه به اقدامات صورت گرفته طي چند روز اخير، به آزادي مرزبانان خوشبين هستيم. علي اوسط هاشمي، استاندار سيستان و بلوچستان نيز درباره ادعاي جيش العدل مبني بر آزاد كردن مرزبانان ربوده شده، گفت: وقتي سربازان را به آغوش ايران برسانيم، به باور آزادي آنها مي رسيم. وي در پاسخ به اين سوال كه چقدر اين ادعا مي تواند درست باشد به ايسنا گفت: ما اميدواريم تلاش هاي صورت گرفته خبر خوشحال كننده يي را براي مردم ايران به ارمغان بياورد. گروهك تروريستي جيش العدل 17 بهمن ماه پنج نفر از مرزبانان ايران را به گروگان گرفت و سوم فروردين ماه در بيانيه يي در وبلاگ خود مدعي شد جمشيد دانايي فر يكي از مرزبانان گروگان گرفته شده را به شهادت رسانده است. اين گروه 10 روز براي برآورده شدن خواسته هاي خود مبني بر آزادي برخي تروريست ها، به مسوولان مهلت داد و مدعي شد در غير اين صورت يكي ديگر از گروگان ها را به شهادت خواهد رساند. رامين حضرتي، سجاد زاهاني، جمشيد دانايي فر، محمد نظامي و جمشيد تيموري پنج مرزبانان ايراني بودند كه توسط گروهك تروريستي جيش العدل ربوده شده بودند كه از اين بين، طبق برخي اخبار تاييد نشده جمشيد دانايي فر توسط اين گروه تروريستي به شهادت رسيده است. به دنبال اقدام اين گروهك تروريستي تلاش هاي زيادي براي آزادي مرزبانان آغاز شد. از آنجا كه اين احتمال وجود داشت مرزبانان پس از ربوده شدن به خاك پاكستان منتقل شده باشند مقامات وزارت امور خارجه رايزني هاي خود را با مقامات پاكستاني آغاز كردند. از سوي ديگر بسياري از كاربران شبكه هاي اينترنتي به اين اقدام واكنش نشان دادند و خواستار آزادي پنج مزربان كشورمان شدند. هم اكنون با گذشت 58 روز از ربوده شده اين پنج مرزبان بررسي فضاي رسانه يي نشان مي دهد اخبار خوشي در راه است و سرنوشت پنج سرباز ربوده شده به زودي مشخص خواهد شد.
منبع: روزنامه اعتماد،

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.32167s, 18q