آمبولانس‌هاي خصوصي، زير تيغ وزارت بهداشت

۱۳۸۷/۰۳/۰۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10852
آمبولانس‌هاي خصوصي، زير تيغ وزارت بهداشت

اگرچه دكتر عباس حسني، رئيس اورژانس كشور با اشاره به تاكيد وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در بهره‌گيري از خدمات مراكز آمبولانس خصوصي اين خبر را اعلام مي‌كند، اما به نظر مي‌رسد در آيين‌نامه جديد، نقشي بيش از گذشته به آمبولانس‌هاي خصوصي داده نشده و تنها نظارت و ساماندهي وضع موجود مورد نظر بوده است.

دكتر حسني به همشهري مي‌گويد: طبق آيين‌نامه جديد، تمام آمبولانس‌هاي خصوصي كددار مي‌شوند و بايد ضوابط و استانداردهاي ملي را رعايت كنند.

وي ادامه مي‌دهد: هم اكنون ۲۵ مركز آمبولانس خصوصي با بيش از ۱۰۰ خودروي  ويژه مشغول فعاليت‌اند و در آينده نزديك شهرستان‌هاي كشور نيز ناوگان آمبولانس خصوصي خواهند داشت.

دکتر رضا دهقانپور، رئيس اورژانس تهران با اشاره به تدوين پروتکل‌هاي ايجاد مرکز فرماندهي آمبولانس خصوصي در تهران، از نوسازي و اصلاح ناوگان آمبولانس خصوصي براساس استانداردهاي تعريف شده، خبر مي‌دهد و به همشهري مي‌گويد: مجوزهاي جديد مراکز آمبولانس خصوصي براساس دارا بودن استانداردهاي لازم صادر مي‌گردد و اگر غيراز اين باشد، از فعاليت آنها جلوگيري مي‌شود.

دهقانپور با اشاره به نظارت جدي تيم بازرسي وزارت بهداشت در بررسي وضعيت آمبولانس‌هاي خصوصي، مي‌‌افزايد: چنانچه تيم بازرسي از غيراستاندارد بودن اين آمبولانس‌ها گزارش دهد، برخورد لازم با آنها صورت مي‌گيرد.

وي، در عين حال به سرمايه‌گذاري لازم براي نوسازي ناوگان آمبولانس خصوصي اشاره کرده و اضافه مي‌كند: وزارت بهداشت معتقد است بايد فرصت لازم به اين مراکز داده شود تا نسبت به نوسازي آمبولانس‌ها اقدام کنند.

تحول در آمبولانس‌هاي خصوصي به همين موارد محدود نمي‌شود.

سيدامير موسوي نايب  رئيس مركز مديريت آمبولانس‌هاي خصوصي تهران، با بيان اين‌كه درصدد هستيم مرکز فرماندهي جابه‌جايي بيمار (ديسپج) راه‌اندازي شود، مي‌گويد:

آئين نامه ديسپچ (اپراتور) مراكز آمبولانس‌هاي خصوصي تهران تدوين شده و درصورت تصويب آن در وزارت بهداشت و درمان، با راه‌اندازي مركز مديريت آمبولانس‌هاي خصوصي، از اين پس فعاليت آمبولانس‌هاي خصوصي در چارچوب قانون و با نظارت دقيق دولتي انجام مي‌شود.

وي با عنوان اين مطلب که تمامي امکانات و تجهيزات مورد نياز اين مرکز آماده است،  مي‌افزايد: نوشتن آيين نامه‌اي که با شرايط امروز قابليت اجرايي داشته باشد، وقت مي‌برد و همين مسئله تا حدود زيادي موجب تاخير در راه‌اندازي مرکز فرماندهي جابه‌جايي بيمار شده است.

او درباره حفظ جايگاه و بقاي آمبولانس‌هاي خصوصي و ارزشمند كردن خدمات آنها مي‌گويد: براين اساس با تلاش شبانه روزي و دريافت آمارهاي روزانه مراكز آمبولانس‌هاي خصوصي و گرفتن آمار پذيرش بيمارستان‌ها، از اين پس در عمل از نوع عمليات انتقال بيمار آمبولانس‌هاي خصوصي در استان مطلع مي‌شوند، اما آنچه به ما مربوط نمي‌شوند، سيستم پذيرش بيمارستاني و چك كردن پزشكان براي جلوگيري از انجام عمل خلاف و قاچاق حمل بيمار است، كه اين نظارت نيز فقط برعهده وزارت بهداشت و درمان است.

موسوي با بيان اينكه در ۲ سال گذشته با تشكيل ستاد ساماندهي آمبولانس‌هاي خصوصي، متخلفان و مراكز غيرمجاز را شناسايي كرديم، خاطر نشان مي‌كند: ما حتي تصميم داشتيم فضاي پليس امنيتي فرضي را در آمبولانس‌ها به وجود آوريم تا بدانيم هر آمبولانس با چه امكانات و در چه شرايطي و چه نقاطي حركت مي‌كند و در نهايت مركز مديريت عاليه‌اي را با عنوان مركز مديريت آمبولانس‌هاي خصوصي (ديسپچ ۶۴۶۴) به وجود آورديم تا همه مراكز زير پوشش يك مركز واحد به فعاليت بپردازند و در نتيجه با تلاش اداره بازرسي اورژانس تهران ۸۰ دستگاه آمبولانس خصوصي بدون مجوز شناسايي و متوقف شدند.

براساس آيين نامه جديد كليه مراكز درماني موظف هستند براي انتقال هر بيمار با مركز مديريت آمبولانس‌هاي خصوصي تماس بگيرند. مركز مديريت با گرفتن مشخصات بيمار، از بيمارستاني كه بايد بيمار به آن منتقل شود پذيرش مي‌گيردو درصورت نياز مشاوره پزشكي نيز مي‌دهد.

پس از انجام اين ماموريت، بيمار بايد در كوتاه‌ترين زمان ممكن و با آمبولانس استاندارد و متناسب با وضع بيمار به بيمارستان مورد نظر منتقل شود. در اين آيين نامه زمان طلايي انتقال بيمار زير ۱۰ دقيقه تعيين شده است.

همچنين در آيين‌نامه موجود، وظايف آمبولانس خصوصي کاملا متفاوت با اورژانس 115 تعريف شده و وظيفه بخش خصوصي، تنها حمل بيماران غيراورژانسي ذكر شده است.

به‌عنوان مثال انتقال بيمار اورژانسي از يک شهرستان به شهرستان ديگر از شرح وظايف اورژانس 115 نيست بلکه انتقال بيمار از منزل به بيمارستان و مراکز درماني از جمله وظايفش است.

با اين‌حال، غلامرضا قاسمي، دبير مركز آمبولانس‌هاي خصوصي تهران در اين‌باره به همشهري مي‌گويد: بيماران تصور مي‌کنند که خدمات آمبولانس خصوصي با 115 متفاوت است، درصورتي که هيچ فرقي ندارد و از اهداف ما حرکت به اين سمت است که بخش خصوصي خدمات بهتري را ارائه کند.

به گفته وي، در واقع، تصور بيماران اين است که خدمات آمبولانس خصوصي بهتر است، در حالي که اين چنين نيست ما مي‌خواهيم فکري که بيمار دارد پياده شود.

وي ادامه مي‌دهد: ما مي‌توانيم بازوي اورژانس ۱۱۵ باشيم. از ۳ تا ۴ هزار تماس تلفني که با اورژانس تهران مي‌شود ۷۰۰ تا ۸۰۰ ماموريت انجام مي‌شود و ما مي‌توانيم آن را به ديسپچ آمبولانس خصوصي انتقال دهيم و خدمات مربوطه را آمبولانس خصوصي ارائه کند تا هم بيمار روي زمين نماند و هم مشکلات مردم رفع شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.01983s, 19q