نفخ را با مواد غذايي رفع کنيد

۱۳۹۳/۰۱/۱۶ - ۱۴:۴۶ - کد خبر: 108520

سلامت نیوز: بيشتر مردم از مشکل نفخ و تراکم گاز معده شاکي هستند. مصرف غذاهاي شور و چرب، علت اصلي بروز اين مشکل است.


اما براي پيشگيري از نفخ، چه مواد غذايي بايد مصرف کرد؛ در اين مطلب به نقل از «MSN» ميوه ها، سبزيجات، گياهان و ادويه موثر در رفع اين ناراحتي معرفي مي شود.
پرتقال و هندوانه: ۹۲ درصد هندوانه و ۸۰ تا ۹۰ درصد پرتقال را آب تشکيل مي دهد. با مصرف اين ۲ نوع ميوه، ضايعات و آب اضافه موجود در بدن دفع مي شود.
سير: اين گياه ميزان چربي کبد را کاهش مي دهد. عملکرد اصلي کبد شامل سم زدايي و توليد موادي براي هضم غذاست که مانع از نفخ مي شود.
جو دو سر و سبوس غلات: فيبر موجود در اين گياهان مانع از يبوست مي شود. با افزودن فيبر به موادغذايي، همه موادغذايي داخل روده سريع حرکت مي کند. به زنان مصرف روزي حداقل ۲۵گرم فيبر توصيه شده است. توجه داشته باشيد مصرف بيش از حد فيبر ممکن است نفخ را بيشتر کند.
توت فرنگي و ميوه قره قاط: مصرف موادغذايي سرشار از فيبر مانند توت فرنگي و قره قاط، زردآلو و آلوي خشک باعث تميزشدن روده ها مي شود.
گريپ فروت: ۹۰درصد اين ميوه را آب تشکيل مي دهد علاوه بر آن چربي سوز نيز است.
کاهو و اسفناج: اين گياهان ميزان زيادي از فيبر، ويتامين و موادمعدني مورد نياز بدن را تامين مي کند. علاوه بر آن در رفع سوء هاضمه،يبوست و عفونت مجاري ادراري نيز موثر است.
نعناع و زنجبيل: نعناع، بابونه و زنجبيل کاهش دهنده گاز معده است، مجراي گوارشي را تحريک مي کند و ميزان توليد بزاق را افزايش مي دهد.
فلفل قرمز: اين ادويه، خطر بروز فشار خون بالا، سکته و بيماري قلبي را کاهش مي دهد. کپساسين يک ماده فعال در آن سوخت و ساز بدن را افزايش و ميل به مصرف شيريني را کاهش مي دهد.
کلم بروکلي و گل کلم: مصرف اين گياهان باعث مي شود استروژن اضافه به راحتي از بدن دفع شود. اما اين موادغذايي حاوي قند است که دربرخي موارد هضم آن سخت است بنابراين نبايد در مصرف آن زياده روي کرد.

منبع: روزنامه خراسان

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.7028s, 19q