آکواریوم و گلدان در بهبود سلامت روان موثر است

۱۳۹۳/۰۱/۱۷ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 108612
آکواریوم و گلدان در بهبود سلامت روان موثر است

سلامت نیوز: آشتی انسان با طبیعت در بهبود سلامت روان او موثر است و استفاده از آکواریوم، گلدان و گیاه موجب آرامش افراد می شود.

به گزارش سلامت نیوزبه نقل ازخبرگزاری فارس، در روانشناسی مفهومی وجود دارد به نام «گریز از آزادی» بشر اولیه با آغاز تکنولوژی و غلبه بر آن به مرور زمان از وابستگی به طبیعت آزاد شد اما در اینجا نکته‌ای وجود دارد و آن نیاز بشر به طبیعت است.

جدایی انسان از طبیعت را موجب تنهایی انسان مگردد.ذات بشر طبیعت را دوست دارد زیرا بخشی از آن است بنابر این هر قدر با آن آشتی کند حالش بهتر می‌شود وقتی قطرات باران بر دست و صورت ما می‌خورد یا بوی سبزه را استنشاق می‌کنیم احساس خوبی به ما دست می‌دهد.

تجربه حس انسان از تماشای طبیعت برای اثبات این مهم به طبیعت نقش مهمی در سلامت روان او ایفا می‌کند نیازی به ذکر مفاهیم پیچیده روانشناسی و تحقیقات علمی در این زمینه وجود ندارد همین که انسان به طور طبیعی احساس لذت و نشاط ناشی از حضور در طبیعت مانند کوهستان و فضاهای سبز را احساس می‌کند برای صحت این ادعا که طبیعت تأثیر مثبتی بر سلامت روان فرد دارد کافی است.

ذات بشر به طبیعت وابسته است اما تکنولوژی بین او و طبیعت فاصله ایجاد کرده است وقتی انسان به طبیعت می‌رود به دلیل اینکه او جزو طبیعت است موقع قرار گرفتن در آن روانش آزاد می‌شود.با انتقاد از استفاده زیاد برخی ابزار دیجیتال مانند تلفن همراه که در زندگی امروز ما استفاده می‌شود متأسفانه برخی ابزارها مانند تلفن همراه موجب استرس فرد می‌شود هر تماس بدون توجه به محتوای آن می‌تواند موجب استرس فرد شود هر چند ممکن است صدای زنگ تلفن در ظاهر بی‌استرس باشد اما به دلیل محتوای مکالمات قبلی تماس‌های بعدی می‌تواند ایجاد استرس کند.

استفاده از گل، گلدان و ایجاد باغچه کوچک در خانه در جهت حفظ بهداشت روان و آرامش آن موثر است .پیشرفت تکنولوژی، شهرنشینی و صنعتی شدن موجب کوچک شدن خانه‌ها شده است این موضوع باعث شده تا انسان از طبیعت فاصله بیشتری بگیرد برای سازگاری با این مشکل می‌توان از گلدان‌ها و گیاهان آپارتمانی استفاده کنیم.گاهی استفاده از تصاویر طبیعت نیز در بهبود وضعیت روان انسان موثر است اریک فروم وابستگی به طبیعت را در سلامت روان موثر می‌داند و شعار درود بر وابستگی به طبیعت را سر می‌دهد.

آپارتمان نشینی موجب نیاز دو چندان انسان به طبیعت شده و هر احساسی که بازگشت به طبیعت را در انسان زنده کند در نشاط او موثر دانست.وجود ماهی و گیاه در بهبود سلامت روان انسان تأثیر به سزایی دارد بر این اساس توصیه می‌شود افراد در خانه و محل کار خود از آکواریوم حاوی ماهی‌های رنگی زیبا و گلخانه استفاده کند.تماشای این تصاویر و شنیدن صدای آب آرامبخش بوده و موجب تسکین فرد می‌شود.

حضور در طبیعت بالاترین درجه اعتبار را برای آرامش روان انسان دارد اما با توجه به شرایط زندگی کنونی می‌توان از گیاهان و ماهی‌ها در خانه و محل کار استفاده کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.17506s, 18q