«گزیدگی کوچک، تهدید بزرگ»، شعار روز جهانی سلامت

۱۳۹۳/۰۱/۱۸ - ۱۲:۳۵ - کد خبر: 108656
«گزیدگی کوچک، تهدید بزرگ»، شعار روز جهانی سلامت

سلامت نیوز: روز جهانی بهداشت در تاریخ ۷ آوریل هر سال به مناسبت سالگرد تاسیس سازمان بهداشت جهانی در سال ۱۹۴۸ جشن گرفته می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، شعار امسال روز جهانی بهداشت ۷ آوریل ۲۰۱۴ (۱۸ فروردین ۱۳۹۳) موجودات کوچک، تهدید بزرگ در نظر گرفته شده است. روز جهانی بهداشت در تاریخ ۷ آوریل هر سال به مناسبت سالگرد تاسیس سازمان بهداشت جهانی در سال ۱۹۴۸ جشن گرفته می‌شود. از سوی این سازمان هر سال یک عنوان که بیانگر بر جسته‌ترین اولویت در عرصه بهداشت عمومی می‌باشد؛ انتخاب می‌شود. این روز فرصتی را برای افراد جامعه جهت مشارکت در فعالیت‌هایی که منجر به بهبود سلامت می‌شود فراهم می‌سازد.

به گفتهٔ مسئولین سازمان بهداشت جهانی، موضوع روز جهانی بهداشت ۲۰۱۴، بیماری‌های منتقله از راه ناقلین است که ناقلین موجودات زنده کوچکی مانند پشه‌ها، ساس‌ها، کنه‌ها و حلزون‌های آب شیرین می‌باشند، که می‌تواند یک بیماری را از فردی به فرد دیگر و از جایی به جای دیگر منتقل نمایند. آن‌ها می‌توانند سلامت افراد را در خانه و در زمان سفر در معرض خطر قرار دهند. مبارزه جهانی در روز جهانی بهداشت سال ۲۰۱۴، برروی برخی از ناقلین اصلی و بیماری‌هایی که آن‌ها ایجاد می‌نمایند و آنچه که می‌توان برای محافظت از افراد انجام داد، متمرکز شده است.
ناقلین و بیماری‌های منتقله از راه ناقلین کدام هستند؟

ناقلین ارگانیسیم‌هایی هستند که پاتوژن‌ها و انگل‌ها را از یک فرد (یا حیوان) آلوده به دیگران منتقل می‌نمایند. باعث بیماری‌های جدی در جمعیت‌های انسانی می‌شوند. بیماری‌های منتقله از ناقلین (Vector-borne diseases) بیماری‌های هستند که به وسیله این پاتوژن‌ها و انگل‌ها در جمعیت‌های انسانی ایجاد می‌شوند. آن‌ها اغلب در مناطق گرمسیری و مکان‌هایی که دسترسی به سیستم‌های بهداشتی و آب آشامیدنی سالم مشکل است، یافت می‌شوند.
کشنده‌ترین بیماری منتقله از راه ناقلین، مالاریا است که تخمین زده می‌شود که در سال ۲۰۱۰ باعث حدود ۰۰۰، ۶۶۰ مرگ شده است. بسیاری از آن‌ها کودکان آفریقایی بودند، به هر حال، سریع‌ترین بیماری منتقله از راه ناقلین رو به رشد در جهان، با افزایش ۳۰ برابر در بروز بیماری در طول ۵۰ سال گذشته، تب دانگ می‌باشد.
جهانی شدن تجارت و مسافرت و چالش‌های زیست محیطی مثل تغییرات آب و هوا و شهرنشینی، بر انتقال بیماری‌های منتقله از راه ناقلین تاثیر داشته است و باعث ظهور آن‌ها در کشورهای شده که قبلا ناشناخته بوده است. در سال‌های اخیر تعهدات تازه وزارتخانه‌های بهداشت کشور‌ها، طرح‌های بهداشتی منطقه‌ای و جهانی با حمایت بنیاد‌ها، سازمان‌های غیر دولتی، بخش خصوصی و جامعه علمی برای کاهش بروز و میزان مرگ برخی از بیماری‌های منتقله از راه ناقلین کمک کرده است.
روز جهانی بهداشت ۲۰۱۴، بر برخی از ناقلین شناخته شده رایج‌تر مانند پشه، پشه خاکی، ساس، کنه‌ها و حلزون که مسئول انتقال طیف گسترده‌ای از انگل‌ها و عوامل بیماری زا به انسان یا حیوانات هستند تاکید دارد برای مثال پشه نه تنها مالاریا و تب دانگ را منتقل می‌کند بلکه فیلاریازیس لنفاوی، چیگونگونیا، انسفالیت ژاپنی و تب زرد را نیز منتقل می‌نمایند.
هدف حفاظت بهتر از بیماری‌های منتقله از راه ناقلین

هدف از این بسیج اطلاع رسانی؛ افزایش آگاهی در مورد تهدید‌های مطرح شده توسط ناقلین و بیماری‌های ناشی از ناقلین و حساس سازی خانواده‌ها و جوامع جهت انجام فعالیت‌هایی برای محافظت از خودشان است. عنصر مرکزی این بسیج اطلاع رسانی ارائه اطلاعات به جوامع خواهد بود. همانطور که بیماری‌های منتقله از راه ناقلین گسترش در فرا‌تر از مرزهای سنتی خود را شروع کرده‌اند، اقدامات عملی باید فرا‌تر از کشورهایی که این بیماری‌ها در آن در حال رشد هستند، گسترش یابند.
در سطح وسیع‌تر، بسیج اطلاع رسانی در روز جهانی بهداشت با هدف زیر باید انجام می‌شود:
۱-خانواده‌هایی که در مناطقی زندگی می‌کنند که در آنجا بیماری‌ها به وسیله ناقلین منتقل می‌شوند بدانند که چگونه از خود محافظت نمایند.
۲-مسافران بدانند که چگونه خودشان را از ناقلین و بیماری‌های منتقله از راه ناقلین در هنگام مسافرت به کشورهایی که این بیماری‌ها در آن‌ها یک تهدید برای سلامت محسوب می‌شود؛ محافظت نمایند.
۳-در کشورهایی که در آن بیماری‌های منتقله از راه ناقلین یک مشکل بهداشت عمومی است، وزارت بهداشت اقداماتی را برای بهبود حفاظت از مردم باید انجام دهند.
۴-در کشورهایی که بیماری‌های منتقله از راه ناقلین یک تهدید در حال ظهور است مقامات بهداشتی با همکاری مسئولین سازمان‌های زیست محیطی و سازمان‌های محلی مربوطه و نیز با همکاری کشورهای همسایه مراقبت یکپارچه از ناقلین و اجرای اقدامات لازم برای جلوگیری از تکثیر آن‌ها را بهبود بخشند.
به منظور آماده سازی خود برای روز جهانی بهداشت می‌توانید با بررسی منظم و مداوم سایت سازمان جهانی بهداشت اطلاعات و ابزارهای مورد نیاز خود را تهیه فرمایید.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.70289s, 19q