آنچه پاهاي شما درباره سلامتتان مي گويند

۱۳۹۳/۰۱/۱۸ - ۱۱:۳۷ - کد خبر: 108667
آنچه پاهاي شما درباره سلامتتان مي گويند

سلامت نیوز: تغييرات در کف پا اعم از پوست و ناخن ها، مي تواند علامت جدي برخي بيماري ها باشد که با تشخيص به موقع، مي توان اقدامات درماني لازم را انجام داد.

به گزارش سايت «نيوزويک»، از آنجا که کف پا دورترين عضو بدن از قلب و ستون فقرات است، اولين قسمت از بدن است که تحت تاثير اعصاب قرار مي گيرد. به بيان ديگر اولين عضو از بدن است که به خطر مي افتد.


اما برخي از علايمي که در کف پا ايجاد مي شود، نشانه چيست؟
کف پا و انگشتان بي مو:
علت: مشکل جدي گردش خون
بي مو شدن ناگهاني انگشتان پا نشان مي دهد که در کف پاها خون کافي جريان ندارد.


گرفتگي مکرر کف پا:
علت: کمبود آب و کمبود موادغذايي
گرفتگي هاي مکرر کف پا همانند مشکل پاست و مي تواند نشانه مشکل عصبي باشد. اگر ورزش مي کنيد ميزان مصرف آب را افزايش دهيد زيرا کمبود آب بدن اغلب منجر به گرفتگي مي شود. تحت نظر پزشک مصرف پتاسيم، منيزيم و کلسيم را نيز افزايش دهيد. زيرا کمبود اين مواد نيز باعث گرفتگي عضله مي شود. براي تسکين، پاها را در آب ولرم قرار دهيد و انگشتان را به طرف بالا بکشيد. در صورت تداوم گرفتگي، براي اطمينان از عدم مشکل گردش خون يا آسيب ديدگي عصب به پزشک مراجعه کنيد.


زخمي که خوب نمي شود:
علت: ديابت يا سرطان پوست
بهبود نيافتن زخم ها از علايم خطر بروز ديابت است. ميزان قند خون کنترل نشده مي تواند باعث آسيب ديدگي اعصاب در کف پا شود.
از طرفي بهبود نيافتن زخم، مي تواند از علايم سرطان پوست نيز باشد. ملانوها که نوعي سرطان پوست است مي تواند در هر جايي از بدن حتي بين انگشتان پا ظاهر شود. بنابراين پاها را با دقت معاينه کنيد.


کف پا هميشه سرد است
علت: کم کاري تيروئيد
کم کاري تيروئيد شايع ترين علت سردي کف پاست.
اگر بالاي ۴۰ سال سن داريد، احتمال داشتن تيروئيد کم کار وجود دارد.
کم کاري تيروئيد، باعث ريزش مو، خستگي مفرط، افزايش وزن ناگهاني و افسردگي نيز مي شود. با انجام يک آزمايش خون ساده مي توان اين بيماري را تشخيص داد.


بزرگ شدن ناگهاني شست پا:
علت: گواتر يا التهاب بدن
درد مفصل، التهاب، داغ و قرمز شدن نياز به معاينه ودرمان فوري پزشک دارد.
کرخي
علت: آسيب ديدگي اعصاب محيطي
کرخي در هر ۲ پا، نوروپاتي محيطي نام دارد که بر اثر ديابت، مصرف زياد مشروبات الکلي يا عوارض جانبي شيمي درماني به وجود مي آيد. اگر فقط در يک پا احساس کرخي مي کنيد، علت آن مي تواند گرفتگي عصب در کف پا، قوزک يا کمر باشد. علت آن نيز استفاده طولاني مدت از کفش هاي پاشنه بلند و تنگ است.


برآمدگي استخواني در شست پا
علت: نقص ساختاري کف پا
اگر فکر مي کنيد که برآمدگي کنار شست به علت پوشيدن کفش تنگ است، در اشتباه هستيد. اين برآمدگي بر اثر نقص ساختار پا که اغلب ارثي است به وجود مي آيد و با پوشيدن کفش هاي نامناسب تشديد مي شود. اين برآمدگي مي تواند دردناک و ظاهر آن زشت باشد و تنها با عمل جراحي قابل رفع است.

درد پاشنه پا:
علت: خار پاشنه
خار پاشنه درد شديدي در کف پا ايجاد مي کند. اين مشکل در پي پوشيدن کفش تنگ، دمپايي، کفش نامناسب و... به وجود مي آيد و هرچه به آن بي توجهي شود، دوره درمان آن نيز طولاني تر مي شود.


پوست خارش دار، پوسته پوسته...
علت: عفونت قارچي
عفونت قارچي را مي توان با استفاده از کرم ضد قارچ، خنک و خشک نگه داشتن کف پا طي روز درمان کرد اما اگر عفونت قارچي نداريد، احتمال اگزما و پسوريازيس وجود دارد که متخصص با نمونه برداري از پوست پا مي تواند اين بيماري را تشخيص دهد.


ناخن هاي زرد:
علت: قارچ يا اعمال زيبايي بيش از حد( پديکور)؛ زرد شدن ناخن ها به طور طبيعي با بالا رفتن سن رخ مي دهد،اما اگر اين زردي همراه با شکنندگي ناخن و لايه لايه شدن باشد، احتمال عفونت قارچي وجود دارد.

منبع: روزنامه خراسان

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.25745s, 19q