اعلام برائت مديران هلال احمر از فعاليت‌هاي سياسي

۱۳۹۳/۰۱/۱۹ - ۱۱:۳۴ - کد خبر: 108753
اعلام برائت مديران هلال احمر از فعاليت‌هاي سياسي

سلامت نیوز :نخستين نشست خبري سال 93 جمعيت هلال احمر به اعلام برائت مديران قديم و جديد اين نهاد غير دولتي از فعاليت‌هاي سياسي اختصاص داشت تا پرونده شايعات پيدا و شائبه‌هاي پنهاني كه سايه‌اش همچنان از دولت دهم بر سر اين نهاد مكلف به حفظ بي‌طرفي گسترده است مختومه اعلام شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد در واقع طرح سوال از سوي يكي از خبرنگاران در نشست خبري روز گذشته كه قرار بود صرفا جلسه‌يي براي ارائه گزارش درباره طرح‌هاي نوروزي اين نهاد غيردولتي باشد، آتش اين محاكمه را روشن كرد.

سوالي كه چندان هم بي‌جا نبود زيرا كه رييس سابق جمعيت هلال احمر و يكي از حاميان محمود احمدي‌نژاد و اسفنديار رحيم مشايي كه در دوره مسووليتش علاوه بر توجه به اجراي وظايف محوله، به حفظ كرامت انساني و شان جمعيت هدف مجموعه خود توجه داشت اما حمايت خود از رييس‌جمهوري سابق را از جامعه رسانه‌يي و سياسيون پنهان نمي‌كرد چنانكه پيش از برگزاري يازدهمين دور انتخابات رياست‌جمهوري، با انتشار رسمي خبر مرخصي يك ماهه وي از سمت رياست جمعيت هلال احمر، اعلام شد كه مي‌خواهد در ستاد مشايي فعاليت انتخاباتي داشته باشد.

شائبه‌هايي از اين دست زمينه‌ساز آن شد كه طي اين مدت و پس از انتخاب رييس و مسوولان جديد براي جمعيت هلال احمر سوالات بيشماري مطرح شود كه البته رغبت اندك رييس جمعيت هلال احمر نسبت به پاسخگويي آنچنان بر حجم اين ابهامات افزود تا نخستين نشست خبري سال 93 مسوولان هلال احمر آن هم در غياب رييس جمعيت به جلسه پاسخگويي آنها به خبرنگاران و تبري از ابهامات مطرح درباره سياست ورزي آنها تبديل شود.

چنانكه فرحناز رافع، رييس سازمان داوطلبان از اعتماد مردم به جمعيت هلال احمر به عنوان مهم‌ترين مولفه در امدادرساني در حوادث كشور عنوان كرد و درباره برخي فعاليت‌هاي سياسي مديران جمعيت هلال احمر گفت: «بنده به عنوان يك فعال هلال احمري كه بيش از دو دهه در اين جمعيت خدمت كرده‌ام، به خداي واحد قسم مي‌خورم كه حداقل در زماني كه خودم يكي از مديران ارشد جمعيت بودم، مديران در راس اين جمعيت كار سياسي انجام ندادند. البته مديران سابق، شايد منش سياسي داشتند ولي كار سياسي نكردند.

بنده به عنوان كسي كه از كف فعاليت‌هاي جمعيت هلال احمر به عرصه‌هاي مديريتي ورود پيدا كرده‌ام و براي آن نيز بسيار زحمت كشيدم به ضرس قاطع اعلام مي‌كنم كه هيچ مديري در جمعيت كار سياسي انجام نمي‌دهد. ما بايد در جمعيت هلال احمر اعتماد عمومي را جلب كنيم زيرا اگر اين اعتماد عمومي نباشد هيچ كاري نمي‌توانيم انجام دهيم و نبايد به اين سازمان برچسب سياسي زد.

طي اجراي طرح امداد و نجات نوروزي و در فاصله بيست و پنجم اسفند ماه 92 تا هفدهم فروردين ماه 93، 5849 مورد عمليات جاده‌يي، ساحلي و كوهستاني توسط امدادگران سازمان امداد و نجات هلال احمر انجام شده و 25 هزار نفر از كمك‌هاي امدادي اين سازمان بهره‌مند شده‌اند كه به‌طور جزيي مي‌توان با استناد به اظهارات پيرحسين كوليوند، رييس سازمان امداد و نجات، گفت كه در اين مدت به 242 هزار و 446 نفر امدادرساني شد و 5 هزار و 603 نفر در صحنه حوادث نجات يافتند و 3 هزار و 100 نفر به مراكز درماني منتقل شدند كه امدادگران جان 5603 نفر را از مرگ حتمي نجات داده‌اند.

وي خبر داد كه طي عمليات امداد و نجات نوروزي، دو تن از امدادگران جمعيت هلال‌احمر دچار آسيب شدند و به گفته رييس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال‌احمر با وجود كاهش 3 درصدي عمليات جاده‌يي و كاهش 18 درصدي عمليات رهاسازي و كاهش 4/1 درصدي انتقال مصدومان به مراكز درماني طي طرح امداد نوروزي 93، اما عمليات برف و كولاك از افزايش 9 برابري و عمليات در سيل و آبگرفتگي از افزايش 6 برابري برخوردار بوده علاوه بر آنكه امدادگران حاضر در استان‌هاي مازندران، اصفهان و خوزستان بيشترين زحمت را از باب تحمل بار عمليات متعدد متقبل شده‌اند.

رافع هم در ارائه گزارشي از طرح نوروزي اين سازمان از توزيع بيش از 137 هزار سبد غذايي ميان خانوارهاي نيازمند در شب عيد خبر داد و گفت: مردم نيكوكار حدود 12 ميليارد و 700 ميليون تومان كمك نقدي و غيرنقدي ارائه كردند كه توانستيم بيش از 137 هزار سبد غذايي در ميان افراد نيازمند توزيع كنيم. وي به اجراي طرح نيابت هم اشاره كرد كه به گفته رافع، طي اجراي اين طرح 4674 داوطلب آموزش ديده با كمك به 10 هزار و 827 سالمندي كه تنها زندگي مي‌كردند در خانه‌تكاني براي اين سالمندان و خريد اقلام مورد نياز عيد و همچنين تهيه سفره هفت سين همكاري كردند تا آنها احساس تنهايي نداشته باشند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.22042s, 18q