با کاغذ بازي‌ها نمي‌توان درياچه اروميه را احيا کرد

۱۳۹۳/۰۱/۱۹ - ۱۱:۵۱ - کد خبر: 108759

سلامت نیوز :نجات درياچه اروميه يکي از وعده‌هاي انتخاباتي حسن روحاني بود. وعده اي که امروز بعد از گذشت حدود يک سال به هيچ کجا نرسيده است. آنچه در اين چند ماه اتفاق افتاد، تنها تشکيل کارگروه نجات درياچه و بررسي چندين باره همان طرح‌هاي قديمي بود.

نتيجه اين تأخير يک ساله خشک شدن يشتر درياچه اي بود که اين روزها رو به مرگ کامل مي‌رود. در طول حيات کوتاه همين دولت، حجم باقي مانده درياچه از 30 به 15 درصد رسيده است.برگزاري سمينارهاي پي در پي داخلي و خارجي درباره نجات جان درياچه و انجام نشدن اقدامات عملي باعث شده تا بسياري از کارشناسان محيط زيست به اين روند نجات اعتراض کنند.

نماينده مردم اروميه هم روز گذشته در گفت وگو با مهر با اشاره به تعلل دولت در اجراي طرح‌هاي تصويب شده تاکيد کرده است که عملکرد دولت دررابطه با درياچه اروميه قابل قبول نيست.

نادر قاضي زاده، نماينده اروميه با اشاره به اينکه درياچه متعلق به همه مردم ايران است مي‌گويد: تمامي برنامه‌هاي ارائه شده در رابطه با درياچه اروميه توسط دولت، فقط روي کاغذ است و هيچ اقدام عملي تاکنون صورت نگرفته است.

در رابطه با درياچه اروميه بايد به صورت عملي وارد ميدان شويم، چرا که با کاغذ بازي‌ها نمي‌توان درياچه اروميه را احيا کرد.اما داستان نجات درياچه اروميه يک داستان قديمي است و از زمان دولت قبل آغاز شده است. سال 89 در جريان دور سوم سفرهاي استاني احمدي نژاد به آذربايجان غربي، کارگروه نجات درياچه به رياست معاون اول رئيس جمهور وقت تشکيل شد تا پاسخي باشد به مطالبات زيست محيطي مردم منطقه. تا اين تاريخ به گفته مديرکل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي 53 درصد از مساحت درياچه خشک شده بود.

يک سال بعد در شهريور 1390، نتيجه فعاليت‌هاي اين کارگروه به اطلاع مردم رسيد. علي نظري‌دوست رئيس دبيرخانه ستاد حوزه درياچه اروميه در مصاحبه اي اعلام مي‌کند که براي نجات جان درياچه 24 طرح با اعتبار 13 هزار ميليارد ريال در نظر گرفته شده است. وي همچنين از حضور مشاوري بين‌المللي در زمينه احياي درياچه اروميه خبر داده و هشدار مي‌دهد که در صورت ادامه روند فعلي و با توجه به گرم تر شدن 2 درجه اي هوا، اگر کاري انجام نشود، خشک شدن درياچه اروميه تا 4 سال آينده حتمي خواهد بود.مجيد نامجو، وزير نيروي وقت هم در مصاحبه اي تأکيد کرد که اجازه خشک شدن درياچه اروميه را نمي‌دهيم.

وي در خبري خوش اعلام کرد که مطالعه بر روي سدهاي بالادست درياچه اروميه براي رفع مشکلات زيست محيطي و کم آبي اين درياچه متوقف و از اولويت رديف‌هاي اجرايي خارج شده اند.”اهميت اين خبر در آن بود که بسياري دليل اصلي خشک شدن درياچه اروميه را احداث 88 سد بر روي رودخانه‌هاي ورودي به درياچه مي‌دانستند. 88 سدي که نفس درياچه را به شماره انداخته بودند.

طرح‌هاي پيش بيني شده توسط کارگروه ويژه نجات درياچه اروميه شامل افزايش آب در سطح حوزه آبريز درياچه اروميه از طريق اجراي طرح‌هاي مختلف از جمله بارور کردن ابرها، انتقال آب بين حوزه اي، افزايش راندمان آبياري، تغيير الگوي کشت وافزايش آب‌هاي زيرزميني بود.

محمدرضا عطار زاده، معاون وقت وزير نيرو در امور آب و آبفا هم در مصاحبه با خبرگزاري مهر راه حل مورد نظر وزارتخانه را انتقال آب از حوزه ارس به درياچه عنوان کرد و گفت که اين راهکاري است که وزارت نيرو براي حل مشکل خشک شدن درياچه اروميه در نظر دراز مدت در نظر گرفته است.اين طرح در مرداد 90 در مجلس مطرح شد و دو فويت آن از سوي نمايندگان به دليل احساسي بودن رد شد.

دو سال بعد و با آغاز کار دولت جديد، چيت‌چيان، وزير نيرو، در مصاحبه اي به فعاليت‌هاي انجام شده در دولت قبل براي درياچه اروميه اشاره مي‌کند و مي‌گويد: مجموع اعتبار مورد نياز براي عملياتي كردن اين راهكارها 13 هزار و 200 ميليارد ريال برآورد شده و قرار بود در سال 1390 و در نخستين گام، حدود دو هزار و 250 ميليارد ريال براي اجراي اين راهكارها تخصيص يابد اما نه تنها فقط 20 درصد اين ميزان پرداخت شد بلكه براي اجراي برخي پروژه‌ها ازجمله بارورسازي ابرها و لايروبي رودخانه‌ها نيز هيچ اعتباري اختصاص پيدا نكرد.

18 تير 1391 احمدي نژاد دستوري ويژه براي انتقال آب ارس به درياچه صادر کرد. نادر قاضي پور نمانيده اروميه با اعلام اين خبر گفته بود که وضع درياچه اسفناک است و نزديک به 80 درصد درياچه خشک شده است. ارديبهشت 92 هم چند هفته قبل از تحويل دولت،محمود احمدي نژادآخرين اقدام صوري اش را براي نجات جان درياچه انجام داد و باز هم دستور ويژه اي صادر کرد. وي در جريان سفر هيات دولت به آذربايجان غربي با اشاره به اهميت درياچه اروميه براي منطقه و مردم، خطاب به وزارت نيرو گفت بايد با بسيج همه امکانات و منابع در زمينه احياي درياچه اروميه ورد پيدا کند.هفتم مرداد، روح‌الله بيگي نماينده مردم مياندوآب و عضو کميسيون اقتصادي مجلس در نطق ميان دستور خود با اشاره به وضعيت نامطلوب درياچه‌ اروميه خطاب به احمدي‌نژاد گفت:”اگر از تهران به سمت غرب برويد با شوره‌زاري مواجه مي‌شويد که روزي درياچه‌اي در آنجا وجود داشته است.

اين شوره‌زار درياچه اروميه است که شما صداي زاري و جان دادنش را نشنيديد و حالا درياچه‌ اروميه، دولت بعدي را صدا مي‌زند.”دولت بعدي 27 مرداد 92، در نخستين نشست هيأت دولت تدبير و اميد به رياست حسن روحاني، تشکيل کارگروه نجات درياچه اروميه با مسئوليت وزير نيرو و عضويت وزراي جهاد کشاورزي، کشور و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست و نماينده معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي تصويب شد.

اين کارگروه مأموريت داشت تا با استفاده از سوابق مطالعات و اقدامات قبلي و بررسي‌هاي تخصصي و ميداني بيشتر، ظرف 2 ماه راهکارهاي نجات درياچه اروميه را تدوين و جهت تصميم‌گيري نهايي به دولت جديد ارائه کند.پنجم شهريور، حميد چيت چيان، وزير نيروي دولت يازدهم، از برگزاري اولين جلسه ي کارگروه نجات درياچه ي اروميه خبر داد و گفت:در اين جلسه تمام راهکارهاي نجات درياچه اروميه با حضور برخي وزراء برگزار مي‌شود. يک ماه بعد گزارش اين کارگروه در جلسه هيات دولت قرائت شد. دولت ضمن موافقت با 19 طرح ارائه شده، وزير نيرو را موظف به پيگيري اين طرح‌ها کرد. 29 آذر ماه وزير نيرو در سومين نشست شوراي عالي آب آخرين وضعيت را اعلام مي‌کند و مي‌گويد:”70 درصد درياچه اروميه خشک شد.

وي همچنين از مطالعه در مورد انتقال آب درياي خزر و رودخانه ارس براي نجات درياچه اروميه،خبر داد.و داستان اين تاريخ‌ها و وعده‌ها و سمينارها تا امروز همچنان ادامه دارد. در اين ميان علاقه ي مسئولان به مطالعه بي عمل در 15 سالي که از اولين هشدارها درباره وضعيت بحراني درياچه اروميه مي‌گذرد ستودني است.

تنها کاري که در اين سال‌ها انجام شده، مطالعه بر روي راهکارهاي نجات است و هيچ کاري انجام نشده است. امروز تنها 15 درصد تا محو درياچه اروميه از روي نقشه مانده است. گويي آنچه تا به امروز از سوي مسئولان انجام شده تنها تلاشي بوده براي خشک تر کردن درياچه اروميه.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.09702s, 19q