کشتن بي‌رحمانه يک خرس قهوه اي در کلاردشت

۱۳۹۳/۰۱/۱۹ - ۱۱:۵۶ - کد خبر: 108761

سلامت نیوز :شليک گلوله‌هاي سربي شکارچيان غيرمجاز و کشتن يک قلاده خرس قهوه‌اي، تکميل‌کننده پروسه‌اي است که حذف تدريجي يکي ديگر از گونه‌هاي زيبا و نادر جنگل‌هاي شمال را رقم زده و سرنوشت شوم پلنگ مازندران را اين بار براي خرس به ارمغان آورده است.
به گزارش مهر، هنوز چند روزي از پايان خواب زمستاني خرس قهوه‌اي نگذشته بود که شکارچيان غيرمجاز با شکار و شليک گلوله، يکي از نادرترين وحوش جنگل‌هاي خزري را به خواب ابدي کشاندند.
کشتن بي‌رحمانه يک قلاده خرس قهوه اي در جنگل‌هاي کلاردشت درحاليست که هنوز فاجعه مرگ پلنگ در جنگل‌هاي تنکابن که در ماه‌هاي پاياني سال قبل رخ داده، فراموش نشده است و تکرار شکار گونه‌هاي کمياب، سرنوشت شوم پلنگ مازندران را براي خرس‌هاي قهوه اي نيز رقم خواهد زد.
لاشه يک قلاده خرس قهوه‌اي در جنگل‌هاي غرب مازندران در روزي که به نام انس با طبيعت نام گذاشته اند، يافت شد و شروع بدي را براي وحوش جنگلهاي استان رقم زده است.
مرگ يک قلاده خرس قهوه‌اي توسط شکارچيان در ارتفاعات جنگلي چالوس همزمان با روز انس با طبيعت باعث شد تا دل بسياري از دوستداران محيط زيست و هواداران حيات وحش و طبيعت بدرد بيايد.
با شليک دو گلوله از سوي افراد ناشناس متاسفانه يک قلاده خرس نر قهوه‌اي جوان و داراي 6 سال سن در منطقه رودبارک چالوس کشته شد و يک گونه ارزشمند ديگر از طبيعت کشور براحتي و بر‌اساس زياده خواهي عده‌اي سوءجو حذف گرديد.
متاسفانه به دليل برداشت چوب و بهره‌برداري از جنگل‌ها، تخريب زيستگاه‌ها، گسترش بي‌ضابطه گردشگري و شکار غيرمجاز، نسل خرس قهوه‌اي در مناطق کوهستاني و جنگلي بويژه در غرب مازندران در حال تهديد است.
با گذشت چند روز از مرگ يک قلاده خرس قهوه‌اي در ارتفاعات جنگلي چالوس، مديرکل محيط زيست مازندران در پيگيري خبرنگار مهر گفت: با توجه به شناختي که همکاران ما از منطقه کلاردشت دارند، شکارچيان متخلف و عاملان شکار خرس قهوه‌اي را شناسايي کرديم.
ناصر مهردادي افزود: در حال پيگيري براي دستگيري عاملان مرگ خرس قهوه‌اي هستيم و به زودي دستگير شده و به مجازات خواهند رسيد.
وي اظهار داشت: در استان مازندران، شمار خرس قهوه‌اي کم است و بيشترشان در جنگل‌هاي غرب مازندران ‌زيست مي‌کنند.
وي عنوان کرد: در مجموع وضعيت خرس قهوه اي در جنگل‌هاي استان مطلوب است و روند نگران‌کننده‌اي ندارد.
در عين حال رئيس اداره محيط زيست چالوس با اظهار تاسف از اقدام شکارچيان در کشتن خرس قهوه‌اي از تعقيب قانوني شکارچيان مذکور توسط مراجع قضايي خبر داد.
ابوالقاسم محمد پور در گفت‌وگو با مهر با اظهار تاسف از اقدام شکارچيان در کشتن خرس قهوه‌اي از تعقيب قانوني شکارچيان مذکور توسط مراجع قضايي خبر داد. وي با تشريح شکار خرس قهوه‌اي و کشته شدن آن توسط شکارچيان گفت‌: چهارشنبه شب حوالي ساعت 20 بر‌اساس گزارشات مردمي و حضور شکارچيان غيرمجاز در منطقه فوق و شنيدن شليک گلوله در شکارگاه رودبارک کلاردشت يک اکيپ مامورين حفاظت محيط‌زيست در همان ساعت شب به منطقه اعزام شدند و متاسفانه مشاهده کردند که يک قلاده خرس قهوه‌اي نر حدودا 6 ساله توسط شکارچيان غيرمجاز شکار شده و شکارچيان نيز از منطقه متواري شدند.
وي با اشاره به اينکه شکارچي يا شکارچيان غيرمجاز نيز پس از ارتکاب جرم محل را ترک کردند گفت: بلافاصله نيز لاشه خرس قهوه‌اي توسط امکانات اوليه از سوي مامورين از شکارگاه خارج و به سرمحيط باني منطقه منتقل شد.
اين مقام مسئول محيط زيست چالوس افزود: با بررسي اوليه مشخص شد که شکارچيان بعلت آشنايي با منطقه از افراد بومي هستند و تحقيقات وسيعي در پيرامون اين موضوع در منطقه رودبارک و اطراف آن صورت گرفته است.
وي خاطرنشان کرد: افراد مظنون به شکار خرس قهوه‌اي شناسايي شده و مراتب جهت تعقيب قضايي شکارچيان در دستور کار دادگاه کلاردشت قرار گرفته است و بطور حتم تا دستگيري مسببان اين کشتار پرونده بطور جدي پيگيري خواهد شد.
محمد پور يادآور شد: خرس قهوه‌اي با يک تفنگ گلوله زني با کاليبر 270 شکار شد و پوست خرس قهوه‌اي آن در بازار هم اکنون بيش‌از 50 ميليون ريال خريد و فروش مي‌شود.
وي افزود: طول عمر خرس‌ها 30 تا 40 سال و در اوائل بهار و اواسط تابستان جفت گري مي‌کنند و پس از طي 7 الي 8 ماه دوره بارداري در اواسط زمستان يک تا دو و گاهي سه توله به دنيا مي‌آورند.
رئيس اداره محيط‌زيست چالوس در پايان گفت: مهمترين اقدامات در جهت جلوگيري از اين حوادث دلخراش و تاسف بار، مشارکت مردمي و نقش گروه‌هاي مردم نهاد براي حفاظت از مناطق، تنوير افکار عمومي و ايجاد فرهنگ در مراقبت گونه‌هاي زيست‌محيطي و برخورد قاطع و خلع سلاح کردن افراد غيرصلاحيت دار است.
وي بيان داشت: گونه خرس قهوه اي به عنوان يکي از زيباترين و نادرترين گونه‌هاي خرس در کليه مناطق جنگلي و کوهستاني شمال و شمال غرب ايران پراکنش دارد. خرس نقره اي در فصل برف و سرما به غارها و شکاف صخره‌ها پناه مي‌برد و با گرم شدن هوا و رويش گياهان از خواب زمستاني برخواسته و در جستجوي غذاست.
به گفته محمدپور، غذاي اين حيوان در دامنه وسيعي از گياهان و حيوانات بوده و به عنوان حيوان همه چيزخوار معروف است و وزنش به 120 تا 250 کيلوگرم مي‌رسد‌. خرس‌هاي نر و ماده از اوايل تابستان براي جفت‌گيري حدود سه هفته با هم زندگي مي‌کنند و در باقي فصول سال تنهايند.
وي افزود: توله‌کشي چه از جانب خرس‌هاي نر و چه از جانب ماده‌ها در خرس‌ها وجود دارد، لذا خرس ماده توله دار اصولا در شيب‌هاي بالاتر و نزديک صخره‌ها زيست مي‌کند تا احتمال مواجهه با ساير خرس‌ها را کاهش دهند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.12263s, 18q