ورود زعفران تقلبی همراه کاروانهای زیارتی به کشور

۱۳۹۳/۰۱/۱۹ - ۱۲:۵۲ - کد خبر: 108771

سلامت نیوز: معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نسبت به ورود زعفران تقلبی به کشور هشدار داد و گفت: این زعفران از کشورهای عربستان و عراق وارد شده و ترکیبات آن از رنگ‌های غیرمجاز و مواد شمیایی است که به کبد و کلیه صدمه می‌زند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، احمدرضا فرسار ، از ورود زعفران تقلبی و غیرمجاز به کشور خبر داد و گفت: ‌این زعفران با نام تجاری صفارالزعفران از کشور عربستان و عراق وارد ایران شده است.

وی به حجاج ایرانی توصیه کرد از خرید این محصول اجتناب کنند، ادامه داد: این زعفران تقلبی، مصنوعی و شیمیایی است و از طریق آشپزهایی که در کاروان‌های حج و زیارت جابجا شده‌اند، وارد کشور شده‌اند.

فرسار گفت: این زعفران با استانداردهای رایج کشور ما همخوانی ندارد و مصرف آن با بررسی کارشناسان وزارت بهداشت ممنوع اعلام شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: ترکیبات این زعفران از رنگ‌های غیرمجاز است و چون از مواد شمیایی ترکیب شده، به اندام‌های داخلی بدن مانند کبد، کلیه و سیستم گوارش صدمه می‌زند.

فرسار افزود: سرطانزایی مصرف رنگ‌های غیرمجاز ثابت شده است که البته با توجه به میزان مصرف و مدت زمان آن عوارض، شدت می‌یابد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.46029s, 18q