سوسيس و کالباس در بروز ريفلاکس موثر است

۱۳۸۷/۰۳/۱۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10883
سوسيس و کالباس در بروز ريفلاکس موثر است

دکتر ملک زاده درسخنراني خود در نوزدهمين کنگره ساليانه جامعه پزشکان داخلي ايران گفت: نتايج بررسي‌ها نشان داد که 7/3 درصد افراد روزانه، 20 درصد هفتگي، 3/27 درصد ماهيانه و بالاخره 43 درصد ساليانه ريفلاکس را تجربه مي کنند.

وي، با بيان اين که نتايج آندوسکوپي 60 درصد از مبتلايان به پديده ريفلاکس طبيعي و بدون هرگونه عارضه‌اي بوده است، افزود: از 344 فرد مبتلا به عارضه گوارشي که آندوسکوپي شده اند 270 نفر بيوپسي و از اين تعداد فقط در 5 درصد آنان متاپلازي گزارش شده است.

به گفته اين فوق تخصص کبد و گوارش، نبايد نگراني از بابت تبديل عارضه گوارشي ريفلاکس به سرطان داشت.

وي، يادآور شد: مطالعه ديگري در شهر اردبيل نشان داد؛ از يک هزار فرد مورد مطالعه 50 درصد هر2 هفته يک ‌بار به عارضه ترش کردن مبتلا مي شوند و در آندوسکوپي 35 درصد از آنان نيز درجاتي از ريفلاکس گزارش شده است. اين در حاليست که سرطان انتهايي مري هم از شيوع بالايي در اين منطقه برخوردار است.

دکتر ملک زاده، به اجراي طرح پرسشنامه تلفني در شهر تهران اشاره کرد و افزود: در اين طرح از دو هزار و 500 نفر علايم ترش کردن و ريفلاکس پرسيده شد که 21 درصد از اين افراد به شکلي علايم ريفلاکس را داشته‌اند.

وي، با بيان اين که جنسيت (مونث بودن) و BMI بالاتر از 30 ،ميزان تحصيلات، مصرف سيگار و NSAID در ميزان بروز ريفلاکس موثر است، افزود: هم ‌زماني ريفلاکس با زخم اثني عشر و معده در 13 تا 35 درصد موارد گزارش شده است.

اين فوق تخصص کبد و گوارش، ريفلاکس را شايع‌ترين علت سوء هاضمه عنوان كرد و افزود: مهم‌ترين علت عارضه ريفلاکس شلي اسفنکتر مري است.

دکترملک زاده، تغيير الگوي غذايي از سنتي به غربي را از دلايل شلي اسنفکتر تحتاني مري برشمرد و يادآور شد: براساس فرضيه‌اي وجود نيترات در غذاها و تبديل آن به نيتريت اکسايد در معده عاملي براي شلي و بروز ريفلاکس محسوب مي‌شود که سوسيس و کالباس و مواد نگهدارنده حاوي مقادير فراواني از نيترات هستند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.66091s, 19q