چاقي خطر بروز سنگ هاي کليوي را افزايش مي دهد

۱۳۸۷/۰۳/۱۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10884
چاقي خطر بروز سنگ هاي کليوي را افزايش مي دهد
دکتر محمد علي زرگر در حاشيه برگزاري يازدهمين کنگره انجمن اورولوژي ايران در گفت و گو با ايرنا با بيان اين مطلب افزود با توجه به اينکه چاقي، تشخيص و درمان سنگ کليه را با مشکل رو به رو مي کند آموزش به بيماران در جهت کنترل وزن نقش موثري در کاهش خطر بروز سنگ دارد.
وي گفت سنگ هاي کليه يکي از مشکلات شايع در بيشتر کشورهاي دنيا است و اندازه آن ممکن است از يک دانه شن تا حدود يک توپ تخم مرغي متغير باشد.
دکتر زرگر با اشاره به اينکه تغذيه و خوردن مواد پروتئيني يکي از علل بروز سنگ کليه است گفت در گذشته بيمار را از خوردن شير منع مي کردند اما امروزه ثابت شده خوردن شير به هيچ عنوان نقشي در بروز سنگ ندارد اما بايد از خوردن قرص هاي کلسيم خودداري کرد.
بطور کلي عوامل مختلفي همچون پرکاري تيروييد ، عوامل ژنتيکي ، کم تحرکي و افزايش توده بدني در بروز سنگ هاي کليوي موثر است.
علايم اين بيماري و آنچه بيمار از آن شاکي مي شود درد شديد شکم است که معمولا اين درد بصورت دوره اي رخ مي دهد و بيشتر در پهلوها و پشت ظاهر مي شود.
رئيس يازدهمين کنگره انجمن اورولوژي ايران گفت به منظور پيشگيري از بروز سنگ هاي کليه توصيه مي شود افراد به ميزان کافي مايعات و بخصوص آب بنوشند علاوه بر اين آب ميوه هايي که حاوي ويتامين سي هستند نيز مفيد است.
دکتر زرگر با بيان اينکه تحرک ،ورزش روزانه و پياده روي نيز مفيد است افزود ورزش و تحرک علاوه بر اينکه باعث پيشگيري از چاقي مي شود به دفع سنگ کليه هم کمک مي کند.
يازدهمين کنگره اورولوژي ايران توسط انجمن اورولوژي ايران نهم تا دوازدهم خرداد ماه در کتابخانه ملي برگزار شد.
در اين کنگره موضوعات مختلفي همچون ناتواني جنسي و عقيمي در مردان ، اورولوژي مردان، تومورهاي دستگاه ادراري و تناسلي ، جراحي هاي ترميمي ، پيوند کليه، عفونت ادراري ، پروستات ، اورولوژي زنان و اورولوژي اطفال مورد بحث و بررسي قرار گرفت.
در اين کنگره حدود 300مقاله ارايه شده که از اين بين 120مقاله بصورت سخنراني و بقيه بصورت پوستر ارايه شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11805s, 19q