کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اعلام کرد؛ حمله به بیماران و پرسنل درمانی ادامه دارد

۱۳۹۳/۰۱/۲۱ - ۱۴:۳۸ - کد خبر: 108968

سلامت نیوز:ژنو (کمیتهٔ بین‌المللی صلیب سرخ) به مناسبت هفتم آوریل، روز جهانی بهداشت، کمیتهٔ بین‌المللی صلیب سرخ گزارشی را دربارهٔ «حوادث خشونت‌آمیزی که ارائه‌ی مراقبت‌های درمانی را تحت تأثیر قرار می‌دهند» تهیه کرده است که بر پایهٔ شمار زیادی از پرونده‌های ثبت‌شده‌ای انجام شده است.

به گزارش سلامت نیوز ،در سال ۲۰۱۳، پرسنل بهداشتی در بیش از ۱۸۰۰ حادثهٔ خشونت‌آمیز مورد صدمه قرار گرفته‌اند. همان‌طور که در گزارش اشاره‌ شده‌ است، ارائهٔ مراقبت‌های درمانی همانند دو سال گذشته پر خطر باقی مانده است. این مطالعه، علاوه بر گزارش دربارهٔ چنین حملاتی، به انواع کمتر شناخته‌شدهٔ حوادث نیز هم‌چون افراد مسلحی که با ورود قهری به داخل بیمارستان ارائهٔ خدمات را مختل می‌کنند یا اعمال خشونت‌ جنسی علیه پرسنل درمانی اشاره می‌کند.


پی‌یر ژانتی، رئیس پروژهٔ «مراقبت‌های درمانی در معرض خطر» که توسط کمیتهٔ بین‌المللی صلیب سرخ هدایت می‌شود، در خصوص خطرات پیش‌روی خدمات مراقبت‌های درمانی می‌گوید: «گزارش‌های رسانه‌ای تنها به خشونت‌هایی اشاره می‌کنند که ارائهٔ خدمات درمانی را در تعداد معدودی از کشورهای جنگ‌زده، همانند سوریه تحت تأثیر قرار می‌دهند. هرچند که گزارش تهیه شده توسط کمیتهٔ بین‌المللی صلیب سرخ بیان‌گر آن است که در کشورهای دیگر نیز خشونت اتفاق می‌افتد. بنابراین ضرورت دارد تا دولت‌ها، نیروهای مسلح و جامعهٔ درمانی تلاش خود را انجام دهند تا ارائهٔ مراقبت‌های درمانی در سراسر جهان ایمن‌تر گردد.»

گزارش مذکور بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده از ۱۸۰۹ حادثهٔ واقع‌شده در ۲۳ کشور طی سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ است که در آن‌ها علیه بیماران، پرسنل درمانی، آمبولانس‌ها یا امکانات درمانی اعمال خشونت شده است.

به گفتهٔ آقای ژانتی این اولین باری است که گزارشی از این نوع بر اساس تعداد زیادی از حوادث این‌چنین تهیه می‌شود. این امر به وضوح گویای آن است که شرایط بهبود نیافته است و به‌کرات امکانات درمانی هدف حمله قرار می‌گیرند و با بیماران رفتار نادرست شده یا حتی کشته می‌شوند.

حمله به مراکز درمانی یا در داخل آن‌ها، ۴۰ درصد از کل حوادث تأیید شده را تشکیل می‌دهند. در بسیاری از موارد، بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی بمباران شده‌اند، مورد اصابت گلوله قرار گرفته‌اند یا به غارت رفته‌اند که اغلب به خسارت‌های گسترده‌ای منجر شده‌اند.

در بعضی از حوادث، پرسنل درمانی وادار به زیرپاگذاشتن اخلاق پزشکی شده‌اند؛ برای نمونه با مانع‌شدن آن‌ها از مداوای مجروحان دشمن. و در بعضی دیگر، آن‌ها هدف مستقیم حملات از جمله کشتار، آدم‌ربایی و تهدید بوده‌اند.

لیانا کاکسا، دستیار هماهنگ‌کنندهٔ امور درمانی کمیتهٔ بین‌المللی صلیب سرخ در بانگی می‌گوید: «ما توسط مردان مسلح مورد تهدید قرار گرفتیم که اصرار داشتند وارد ماشین ما شوند و ما را مجبور کنند که آن‌ها را به جایی که می‌خواستند ببریم. هنگامی که تلاش کردیم تاکارمان را برای آن‌ها توضیح دهیم، عصبانی شدند و ما را با کارد و تفنگ تهدید کردند.»

پیامدهای غیرمستقیم تهدید علیه پرسنل درمانی که ممکن است کل جامعه را بدون خدمات مراقبت درمانی بگذارد، دست‌کم شبیه هرشکلی از اعمال مستقیم خشونت، موضوعی جدی است.
منبع :خبرگزاری ایسنا
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15086s, 18q