موفقيت نظام سلامت در گرو اجراي طرح پزشك خانواده

۱۳۸۷/۰۳/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10898
موفقيت نظام سلامت در گرو اجراي طرح پزشك خانواده

دكتر امامي رضوي در حاشيه مراسم توديع و معارفه رييس دانشكده پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: از آنجا كه معاونت سلامت حوزه‌ گسترده‌اي است كه بحث بهداشت كشور و درمان در آن ادغام شده، در حال حاضر بايد با برنامه‌ها و حوزه‌هاي مختلف كاري آشنا شوم.

وي با اشاره به سياست‌هاي برنامه چهارم توسعه ادامه داد: تاكنون در حوزه سلامت اقدامات خوبي انجام شده اين در حالي است كه در برخي موارد به علت كمبود منابع كافي مشكلاتي وجود دارد. بنابراين به علت اين كه منابع كافي براي برخي از كارها در نظر گرفته نشده، برنامه چهارم توسعه نيز در مواردي محقق نشده است. قرار بود سهم مردم از پرداخت هزينه‌هاي خدمات سلامت كاهش يابد كه اين امر نيز به دليل كمبود منابع مناسب محقق نشده است.

دكتر امامي رضوي موفقيت نظام سلامت را در گرو اجراي طرح پزشك خانواده دانست و برگسترس سريع اين طرح تاكيد كرد و گفت: طرح پزشك خانواده بايد ابتدا در روستاها كامل شده و سپس در شهرها نيز اعمال شود. قرار است تا آخر سال 88 برنامه شهري پزشك خانواده نيز اجرايي شود. براي اجراي اين كار بايد منابع و زيرساخت‌هاي كافي وجود داشته باشد.

وي با اشاره به گسترش خدمات نظام سلامت در سطح كشور گفت: در حال حاضر خدمات محدودي در سيستم شبكه و نظام‌هاي مراقبتي ارايه مي‌شود. اين درحالي است كه انتظارات جامعه از اين خدمات زياد است. به دليل كمبود منابع، نظام شبكه در روستاها محدود مانده و هنوز به شهرها گسترش نيافته است.

معاون سلامت وزارت بهداشت پزشك خانواده را برنامه‌اي دانست كه بر روي نظام شبكه قرار دارد، افزود: برنامه‌هاي زيادي در نظام مراقبت وجود دارد كه مي‌تواند در نظام شبكه پياده شود از جمله نظام مراقبت از نوزادان و مادران كه وجود داشته و در حال حاضر مراقبت از سالمندان، گروه‌هاي پرخطر، جوانان و نوجوانان به نظام مراقبت اضافه شده است. تمامي اين موارد نيازمند انتقال منابع بيشتري به حوزه سلامت است.

وي ادامه داد: اگر بخواهيم كشور توسعه يابد ابتدا بايد به سلامت كليه اقشار در همه ابعاد توجه شود. زيرساخت و مبناي توسعه، انسان سالم است.

به گفته دكتر امامي رضوي، به منظور توسعه منابع، بايد به دنبال منابع جديد بود. همچنين بايد از منابع اعتباري كشور و جذب منابعي كه در اختيار دولت نيست ولي مي‌تواند به بخش سلامت منتقل شود، استفاده كرد.

معاون سلامت وزارت بهداشت در پايان گفت: در صورت جذب منابع اعتباري مناسب و طراحي ساختار مناسب توسط همكاران دانشگاه‌ها، پيشرفت خوبي در بحث پزشك خانواده خواهيم داشت

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.86953s, 19q