چرا غذاهای رستورانی مضر است؟

۱۳۹۳/۰۱/۲۲ - ۰۸:۰۲ - کد خبر: 108980
چرا غذاهای رستورانی مضر است؟

سلامت نیوز: زندگی شهر نشینی و شاغل بودن خانم ها باعث شده افراد خانواده فرصت کمتری برای دور هم بودن و خوردن غذاهای خانگی با دستپخت خودشان را داشته باشند.

گرایش به سمت غذاهای رستورانی چه از نوع سنتی و چه از نوع فست فودها و غذاهای بیرون بر روز به روز بیشتر می شود و افزایش سالن های طبخ غذا در سطح شهر گواهی بر این مدعاست. کمتر کسی است که به گوشش نخورده باشد غذاهای رستورانی و آماده چه خطرات و مضراتی دارد. در این مقاله این مضرات را با هم مرور می کنیم.

مهمترین مشکل غذاهای رستورانی
يکي از بزرگ‌ترين مشکلات غذاهای رستورانی کيفيت مواد غذايي آنهاست. در تهيه بيشتر غذاهاي سنتي و مدرن رستوراني از روغن نباتي‌هاي جامد استفاده مي‌شود چون برخي از رستوران‌داران، معتقدند اين روغن‌ها طعم غذا را بهتر مي‌کنند. از طرف ديگر، قيمت پايين‌تر روغن‌هاي جامدي که در حجم‌هاي بالا به فروش مي‌رسند هم باعث جايگزين شدن آنها با روغن‌هاي مايع مخصوص پخت‌وپز يا سرخ‌کردني در رستوران‌هاست.نمک فست‌فود هم به مرور زمان، باعث ابتلا به پرفشاري خون و ناراحتي‌هاي قلبي مي‌شود.

روغن‌هاي جامد، برعکس روغن‌هاي مايع گياهي، داراي اسيدهاي چرب ترانس بالاي 5 درصد هستند. به‌همين دليل مصرف مداوم آنها مي‌تواند مشکلات فراواني مانند ابتلا به بيماري‌هاي قلبي، گرفتگي‌هاي عروقي، اضافه‌وزن، چربي‌خون بالا و حتي انواع سرطان را در پي داشته باشد.

مشکل اینجاست که مصرف کننده واقعا نمی داند در آشپزخانه رستوران چه خبر است؟ از چه مواد اولیه ای استفاده می شود و روغن مصرفی جامد است یا مایع؟ حتی امکان استفاده از روغن‌هاي جامد در رستوران‌هاي خيلي خوب هم وجود دارد.

استفاده از روغن به دفعات
ممکن است برخي مراکز تهيه غذا از يک روغن، چندبار براي سرخ کردن موادغذايي مختلف استفاده کنند و به‌جاي دور ريختن آن، در روزهاي بعد هم موادغذايي را در اين روغن‌هاي حرارت‌ديده، سرخ کنند. اين اتفاق بيشتر در فست‌فود فروشي‌ها مي‌افتد. معمولا اين رستوران‌ها زماني که ديگر روغن مصرفي‌شان کاملا تيره‌رنگ مي‌شود و تغيير طعم و بو پيدا مي‌کند، آن را دور مي‌ريزند. روغن‌ها نقطه دود مشخصي دارند. زماني که روغن در اثر حرارت ديدن زياد و مکرر، بيش از اندازه مي‌سوزد، ترکيب‌هاي سرطان‌زايي در آن آزاد مي‌شود. اين ترکيب‌هاي سرطان‌زا مي‌توانند به‌سادگي وارد موادغذايي‌اي که در آن روغن سرخ مي‌شوند، بشوند و خطر بروز انواع سرطان‌ها، به‌خصوص سرطان‌هاي گوارشي را در مصرف‌کنندگان اين غذاها بالا ببرند.

تکلیف مصرف کنندگان چیست؟
افرادي که مي‌خواهند غذاي سالم‌تر در بيرون منزل ميل کنند، تاحد امکان بايد دور سفارش غذاهاي سرخ‌کردني و چرب را خط بکشند، بيشتر غذاهاي تنوري، کبابي، بخارپز يا آب پز انتخاب‌ كنند، نمک اضافي به غذاي خود نزنند و در کنار غذايشان، مقداري سالاد، سبزي يا ماست سفارش دهند. علاوه بر اين، سالاد خود را به‌جاي سس‌هاي مايونز چرب، با چاشني‌هاي سالم‌تري مانند آبليمو،‌ سرکه، آب نارنج يا روغن زيتون طعم‌دار کنند. غذاهاي ناني را هم در صورت امکان، مي‌توان با نان‌هاي سبوس‌دار، به‌جاي نان‌هاي سفيد ميل کرد و برنج را با کره اضافي چرب و طعم‌دار نکرد. بهتر است اين افراد کباب‌هاي چربي مانند کباب کوبيده را کمتر سفارش داده و نوشابه‌هاي قندي و دوغ‌هاي گازدار انتخاب نکنيد و به جاي آن يک بطري آب ساده، دوغ بدون گاز و کم‌نمک يا حتي آبميوه طبيعي بگيرند.

آیا نظارتی بر این مراکز می شود؟
البته بازرسی هم صورت می گیرد، با این حال متخلفین همیشه بدنبال راه فرار هستند. بازرسان بهداشت محيط بايد هنگام مراجعه و نظارت بر رستوران‌ها، حتما به نوع روغن مصرفي و مواد اوليه آنها هم توجه داشته باشند. اين بازرسان بايد علاوه بر کنترل روغن‌هاي جامد يا مايع، ميزان اسيدهاي چرب ترانس آنها را هم بررسي كنند. با وجود اين، امکان تخلف و تقلب در تمام رستوران‌ها از نظر به کار بردن مواد اوليه وجود دارد.

رستوران های دوست دار محیط زیست
ما نمي‌خواهيم شما را از غذاهاي بيرون بترسانيم و بگوييم که رفتن به رستوران و خريد غذا از آشپزخانه‌ها مطلقا ممنوع است ولي مي‌خواهيم در مورد انتخاب‌هاي سالم‌تر و رستوران‌هاي مناسب‌تري آگاه پيدا كنيد.

همچنین برنامه‌اي به‌نام رستوران های حامی یا دوست دار سلامت در حال طراحی است که براساس اين برنامه، رستوران‌ها در تهيه، طبخ و عرضه غذا به مشتري، علاوه بر رعايت بهداشت و ايمني غذايي، باید کيفيت تغذيه‌اي و سلامت غذاهاي خود را هم بالاتر ببرند. اين رستوران‌ها، بايد تنوع غذايي بيشتري هم نسبت به رستوران‌هاي معمولي داشته باشند. متاسفانه ‌تنوع غذاي ايراني حتي در رستوران‌هاي خيلي بزرگ هم چندان به چشم نمي‌خورد و معمولا با منويي شامل انواع غذاهاي بر پايه گوشت قرمز و مرغ مانند انواع کباب‌ها مواجه مي‌شويم. اين در حالي است که در فرهنگ غذاي ايراني، غذاهاي بسيار متنوع و مغذي مختلفي داريم که مي‌توانند فهرست غذاي رستوران‌ها جاي بگيرند، غذاهايي مانند کوفته، دلمه،‌ کشک بادمجان، انواع خورش، آش، آبگوشت و سوپ‌هاي ايراني، به‌دليل مواد اوليه متنوعي که در آنها به کار رفته، ارزش تغذيه‌اي زيادي دارند و مي‌توانند گزينه مناسبي براي افرادي که مجبور به صرف غذا خارج از منزل هستند، باشند.
منبع: هفته نامه سلامت

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.19992s, 18q