کار‌شناس استانداردهای مدیریت بیمارستانی:

ارزیابی بیمارستان‌ها با وجود میلیاردها تومان هزینه، خروجی نداشت

۱۳۹۳/۰۱/۲۲ - ۱۲:۳۷ - کد خبر: 109006

سلامت نیوز: با گذشت یک سال و سه ماه از آغاز عملیات ارزیابی بیمارستان‌ها این طرح تا کنون به سرانجام نرسیده است و نتایج قطعی آن تاکنون مشخص نیست.

«رضا تویسرکان منش» کار‌شناس استانداردهای مدیریت بیمارستانی در گفتگو با ایلنا با یادآوری آغاز عملیات ارزیابی استانداردهای اعتبار بخشی بیمارستانهای کشور از ۲۵ دیماه سال ۹۱ گفت: تاکنون چندین میلیارد تومان هزینه شده است اما نتایج قطعی ارزیابی استانداردهای اعتبار بخشی بیمارستان‌ها اعلام نشده و هنوز گواهی نامه درجه ارزشیابی به بیمارستان‌ها نیز اعطا نشده است.

وی با اشاره به اینکه براساس قانون بیمارستان‌ها باید سالی یکبار مورد ارزشیابی قرار بگیرند و درجه و رتبه بندی آن‌ها به بیمه‌ها اعلام شود افزود: از سال ۸۹ که ما رتبه ارزشیابی بیمارستان‌ها را داریم تا به امروز رتبه‌ای بابت ارزشیابی بیمارستان‌ها به بیمه‌ها داده نشده است.

کار‌شناس استانداردهای مدیریت بیمارستانی با اشاره به اینکه ایده بر این بودکه تصدی بر نظام اعتبار بخشی بیمارستان‌ها باید دولتی باشد افزود: ۹۰۰بیمارستان در کشور که هر یک از آن‌ها توسط یک تیم ۳۰تا ۳۵ نفره در مدت سه روز ارزیابی شده‌اند و حجم زیادی از کار انجام شده است.

وی خاطر نشان کرد:. با در نظر گرفتن دستمزد ارزیاب‌ها می‌بینیم که فقط چند میلیارد تومان صرف این بازدید‌ها از بیمارستان شده است در حالی که هیچ خروجی نداشته است.

تویسرکان منش با ابراز تاسف از اینکه در فاصله سالهای ۹۱، ۹۲و۹۳ هنوز گواهی نامه‌ای دست بیمارستان‌ها از سوی وزارت بهداشت داده نشده است افزود: از آنجایی که گواهی نامه‌ای به بیمارستان‌ها به منظور مشخص شدن درجه ارزیابی آن‌ها داده نشده است بیمه‌ها سردرگم هستند وهر طور که دلشان می‌خواهدرفتار می‌کنند.

کار‌شناس استاندارد‌ها و مدیریت بیمارستانی تصریح کرد: اگر تجربه دنیا را رعایت می‌کردیم و همانند سایر کشور‌ها نظام اعتبار بخشی به بخش خصوصی می‌دادیم با هزینه بسیار اندک برای دولت کیفیت کار به مراتب بالا‌تر بود. اما پول زیادی خرج شد ونتیجه کار خیلی جالب نبود.

کار‌شناس استانداردهای مدیریت بیمارستانی در پاسخ به این سوال که پس می‌توان گفت ارزیابی استانداردهای اعتبار بخشی بلاتکلیف است افزود: بله متاسفانه این طور است و بعد از ۶ الی ۷ سال که بیمارستان‌ها درگیر این قضیه هستند نتیجه قطعی اعلام نشده است.

وی ادامه داد: هر چند وقت یکبار مصاحبه می‌شود که در این تاریخ نتایج ارزیابی استانداردهای اعتبار اعلام می‌شود و آخرین خبر هم دراین زمینه این بود که حداکثر تا ۲۰اسفندماه این نتایج اعلام خواهد شد اما تاکنون نتایج ارزیابی استانداردهای اعتبار بخشی اعلام نشده است.

تویسرکان منش به گلایه‌ها و شکایتهای مراکز از نحوه ارزیابی و کیفیت کار ارزیابان، نحوه نمره دهی، عدم بیطرفی وبرقراری ضوابط غیر سالم برخی ارزیاب‌ها با بعضی بیمارستان‌ها اشاره کردو افزود: عوامل بسیار متعددی در این زمینه وجود دارد که نارضایتی ایجاد کرده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.65648s, 18q