۸۰ درصد هزینه درمان بر دوش مبتلایان به سرطان سنگینی می‌کند

۱۳۹۳/۰۱/۲۳ - ۱۳:۴۷ - کد خبر: 109096
۸۰ درصد هزینه درمان بر دوش مبتلایان به سرطان سنگینی می‌کند

سلامت نیوز: رئیس مرکز تحقیقات سرطان با اشاره به اینکه سالانه ۶ هزار میلیارد تومان هزینه مستقیم سرطان است، گفت: نزدیک به ۸۰ درصد از کل این هزینه‌ها بر عهده خود بیمار است که ظلم عجیبی به بیماران روا می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، محمد اسماعیل اکبری، با بیان اینکه علم امروز ثابت می‌کند که سرطان، بیماری لاعلاجی نیست، اظهار کرد: بر طبق همین داده‌های علمی، اگر رفتار مناسب داشته باشیم، می‌توان تا 40 درصد از بروز سرطان پیشگیری کنیم.

رئیس مرکز تحقیقات سرطان با بیان اینکه جایگاه مدیریتی علمی در مدیریت بیماری‌ها به ویژه در سرطان خیلی پایین است، گفت: اما از سویی تجاری سازی در این حوزه رشد بسیار زیادی داشته است. یکی از حوزه‌های بسیار خوب برای ورود واقفان حوزه خدمات درمان است، این هزینه‌ها باعث می‌شود 20 درصد از جامعه بیماران به زیر خط فقر بروند.

وی ادامه داد: از سویی به وسیله پیشرفت‌های پزشکی نزدیک به همین میزان از مبتلایان به این بیماری به طور کامل مداوا می‌شوند. البته با علم امروز 20درصد از مبتلایان قابل درمان نیستند و بواسطه همین بیماری فوت خواهد کرد.

بسیاری از هزینه‌کردها بجا نیست

اکبری به میزان قابل توجه قابل پیشگیری بودن سرطان نیز اشاره کرد و گفت: متأسفانه ما در این زمینه خیلی فعال نبوده‌ایم. از نظر درمان هم مشکلاتی داریم و بسیاری از هزینه‌کردهای ما بجا نیست؛ بسیار پیش آمده که داروهایی با قیمت بسیار بالا تهیه می‌کنیم و به بیمار می‌دهیم اما خیلی به اثربخشی آن‌ها توجه نمی‌شود.

ایران؛ در صدر روند رشد سرطان

این فوق تخصص جراحی غدد و سرطان در بخش دیگری از سخنان خود به ویژگی‌های سرطان در ایران پرداخت و اظهار کرد: سالانه 85 هزار مورد جدید تایید می‌شود که احتمالاً به زودی به 90 هزار خواهد رسید. نکته دیگر آنکه در رابطه با میزان رشد سرطان، ایران در صدر کشورهای جهان قرار دارد؛ هیچ کشوری به اندازه ما روند رشد سرطان ندارد.

رئیس مرکز تحقیقات سرطان ادامه داد: میزان افراد مبتلا به سرطان در مردان کشور ما 140 در صد هزار نفر است که در کشورهای غربی بین 500تا 700در هر صد هزار نفر است اما در آن کشور‌ها روند صعودی سرطان، تقریباً متوقف شده است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: البته این موضوع چند علت دارد، به دلیل اینکه ساختارهای بهداشت در کشور ما خوب بوده، نرخ امید به زندگی نسبت به اوایل انقلاب از 36سال به بالای 70 سال رسیده است و به طور طبیعی وارد سن سرطان (سن بالای 50سال) شده‌ایم. همین موضوع ۷۰ درصد از میزان رشد سرطان را باعث می‌شود. این فاکتور قابل پیشگیری نیست و بنا بر همین دلیل سرطان همیشه رو به رشد خواهد بود.

اکبری افزود: علت دیگر این فراوانی عوامل خطرزا مثل دخانیات، الکل، نوع فعالیت فیزیکی و رژیم غذایی است؛ در تمام این عوامل خطر، کشور ما رشد بالایی دارد. برای نمونه در مصرف دخانیات در میان افراد بالغ از 11درصد به 15درصد رسیده‌ایم و میزان مصرف دخانیات زنان تقریباً دو برابر شده است، قلیان که جایگاه پائینی داشته به جایگاه بالایی در جامعه رسیده است در حالی که زیان‌ها بیشتری ازسیگار دارد.

افزایش استرس‌های روانی به دلیل کاهش معنویت

وی عنوان کرد: افزایش استرس‌های روانی به دلیل کاهش معنویت در زندگی افراد جامعه خود دلیل دیگری است که به افزایش سرطان کمک می‌کند. متأسفانه تنها زمانی که هیچ چاره‌ای نداریم به ائمه اطهار(ع) توسل می‌کنیم. از سویی نیز برخی عوامل در تجاری‌سازی‌ها مؤثر می‌افتد، برای نمونه ما از سیگار درآمد کسب می‌کنیم.

سرطان معده، در صدر لیست فراوانی ابتلا در مردان

رئیس مرکز تحقیقات سرطان با بیان اینکه در میان سرطان‌های شایع در کشور ما، در میان مردان شایع ترین مربوط به معده است که همچنین کشنده‌ترین سرطان در کشور نیز هست، اظهار کرد: نکته مهم آنکه بیشتر عواملی که باعث ایجاد این سرطان می‌شوند قابل بیشگیری هستند و در دنیا کم کم در حال برچیده شدن است و به رده‌های دهم تا یازدهم رسیده است.

وی افزود: اما این سرطان در کشور ما در صدر لیست قرار دارد. رعایت بهداشت دهان و دندان، دندان‌های سالم، کاهش مصرف نمک و... عواملی هستند که به کاهش و جلوگیری از سرطان معده کمک می‌کنند و البته همه در شرایع دینی ما وجود دارد.

اکبری همچنین به آمار بالای مرگ و میر بیماران مبتلا به سرطان معده اشاره کرد و گفت: در وضعیت فعلی حداکثر حدود 13درصد از مبتلایان به سرطان معده تا 5 سال زنده می‌مانند و بیش از 50 درصد از آنها حتی یک سال پس از تشخیص زنده نمی‌مانند.

وی ادامه داد: در زنان شایع‌ترین سرطان، سرطان سینه است. امکان اینکه زود تشخیص داده شود و بیمار یک زندگی طبیعی داشته باشد وجود دارد اما باز هم پنجمین علت مرگ و میر در میان همین سرطان است.

80 درصد هزینه‌های درمان سرطان بر عهده بیمار است

رئیس مرکز تحقیقات سرطان با بیان اینکه سرطان روده بزرگ، مثانه، پروستات، تخمدان و تیروئید در رتبه‌های بعدی قرار دارند، گفت: سرطان به جز گرفتاری‌هایی که دارد خرج هم دارد، سالانه 6 هزار میلیارد تومان هزینه مستقیم سرطان است.

وی گفت: در واقع نزدیک به 80 درصد از کل این هزینه‌ها بر عهده خود بیمار است که ظلم عجیبی به بیمار روا می‌شود. این رقم تنها هزینه مستقیم است که قطعاً دو یا سه برابر این رقم به شکل غیر مستقیم به بیمار و خانواده او تحمیل می‌شود.

20 درصد از جامعه بیماران به زیر خط فقر می‌روند

این استاد دانشگاه با بیان اینکه جایگاه مدیریتی علمی در مدیریت بیماری‌ها به ویژه در سرطان خیلی پایین است، ادامه داد: اما از سویی تجاری سازی دراین حوزه رشد بسیار زیادی داشته است. یکی از حوزه‌های بسیار خوب برای ورود واقفان حوزه خدمات درمان است. این هزینه‌ها باعث می‌شود 20 درصد از جامعه بیماران به زیر خط فقر بروند و با زندگی فلاکت بار دست پنجه نرم می‌کنند؛ بایدکاری کنیم این آمار کاهش پیدا کند.

اوراق وقف برای احداث بیمارستان تخصصی سرطان

رئیس مرکز تحقیقات سرطان در ادامه از طرح فروش اوراق وقف برای احداث بیمارستان تخصصی سرطان استقبال کرد و گفت: بالاخره یک قدم در این حوزه برداشته شده است و باید سازمان اوقاف را تشویق کنیم و من تقاضا دارم حوزه اجرای این طرح به امور نرم‌افزاری هم گسترش یابد.

فاکتور نیروی انسانی در درمان سرطان مناسب اما مؤلفه کیفیت پایین است

وی با بیان اینکه بین 350تا 400هزار مبتلا به سرطان در کشور زندگی می‌کنند، عنوان کرد: برای درمان سرطان به چند فاکتور نیاز داریم. مورد اول به نیروی انسانی باز می‌گردد که شامل جراح، رادیوتراپیست، پزشکان، پرستاران و خود مردم می‌شود. در مورد نیروی انسانی وضع کلی به جهت کمی مناسب است در حالی که اوضاع کیفیت بعضاً خیلی ضعیف است.

30درصد از شیمی درمانی‌های سرطان پستان در ایران غیر ضروری است

اکبری گفت: بار اصلی درمان در بیماری سرطان بر عهده جراح است که وضع کشور در پراکندگی جراحان مطلوب است. همچنین در رادیوتراپی‌ها استانداردهای ما در سطح مطلوب جهانی است اما به جهت پراکندگی اوضاع به هیچ وجه مناسب نیست.

وی گفت: مورد سوم نیز به شیمی درمانی باز می‌گردد که متأسفانه میزان آن در کشور ما در بالا‌ترین سطح در دنیا قرار دارد. برای نمونه 30درصد از شیمی درمانی‌های سرطان پستان در ایران غیر ضروری است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.41626s, 19q