78 درصد آلرژی‌های بینی به آسم منجر می‌شود

۱۳۹۳/۰۱/۲۳ - ۱۳:۵۷ - کد خبر: 109106

سلامت نیوز: فوق تخصص آسم، آلرژی و ایمونولوژی بالینی گفت: 78 درصد افرادی که آلرژی بینی دارند، چه فصلی چه سال‌پا (پایدار) ممکن است در سال‌های بعدی عمر به آسم دچار شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، دل‌آرا بابایی در پاسخ به پرسش مهدی از تهران در مورد علائم بیماری آلرژی بهاری اظهار داشت: معمولاً با تغییر فصل از زمستان به بهار یکسری علائم در بعضی از افراد اتفاق می‌افتد.

فوق تخصص آسم، آلرژی و ایمونولوژی بالینی گفت: عطسه، آبریزش بینی، خارش، اشک‌ریزش، گرفتگی یا کیپ شدن بینی از جمله علائمی است که می‌تواند به تنهایی یا مجموعاً در فرد دیده شود که همه آنها محصول گرده‌افشانی درختان، چمن‌ها و علف‌هاست.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: بسته به پوشش گیاهی و جغرافیایی هر منطقه فصل گرده‌افشانی می‌تواند متفاوت یا گسترده باشد و از اواخر اسفند تا اواسط بهار و حتی بیشتر فرد را درگیر سازد؛ همچنین بسته به علائم و شدت آن با خواب و فعالیت فرد تداخل ایجاد می‌کند؛ حتی بعضی بیماران در ابتلا به آلرژی دچار افسردگی می‌شوند.

فوق تخصص آسم، آلرژی و ایمونولوژی بالینی تصریح کرد: حملات عطسه یکی از آزار‌دهنده‌ترین علائم آلرژی است اما بیشترین مشکل را برای فرد خارش در چشم، بینی، سقف دهان و کام به وجود می‌آورد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: اگر علائم به صورت گذرا باشد مصرف داروهای آنتی‌هیستامین می‌تواند کنترل کننده باشد.

وی افزود: در موارد شدید یا در مواقع پایدار باید فرد به پزشک مراجعه کند تا بررسی‌های جامع‌تری انجام شود.

فوق تخصص آسم، آلرژی و ایمونولوژی بالینی تصریح کرد: خیلی از افرادی که دچار علائم آلرژی فصلی می‌شوند یعنی حدود 78 درصد افرادی که آلرژی بینی دارند_ چه فصلی چه سال‌پا (پایدار)- ممکن است در سال‌های بعدی عمر به آسم دچار شوند.

بابایی ادامه داد: به دلیل اینکه راه‌های تنفسی فوقانی اعم از بینی، گلو و مخاط کام با راه‌های تنفسی تحتانی (ریه‌ها) مسیر مشترکی دارند این تداخل باعث می‌شود که التهاب در مجاری تنفسی فوقانی به مرور به مجاری تنفسی تحتانی منتقل شود و در نهایت علایم آسم را ایجاد کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.57781s, 19q