وزير نيرو خبر داد:

مصوبات شوراي عالي آب براي خروج زاينده رود از بحران

۱۳۹۳/۰۱/۲۳ - ۱۴:۱۳ - کد خبر: 109111

سلامت نیوز: مصوبات جديد شوراي عالي آب براي خروج زاينده رود از بحران اعلام شد. وزير نيرو با تشريح مصوبات جديد شوراي عالي آب در حوزه زاينده رود گفت: در حال حاضر تنها 280 ميليون مترمکعب آب در پشت سد زاينده رود ذخيره شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، حميد چيت چيان در نشست مديريت بحران استان اصفهان با حضور 30 نفر از نمايندگان اصناف کشاورزان، با بيان اينکه مسائل مربوط به زاينده رود به دو روش کوتاه مدت و درازمدت حل خواهد شد گفت: در نشست شوراي عالي آب تصميم هاي بلندمدت خوبي براي مسائل زاينده رود گرفته شد.

وزير نيرو افزود: مصوب شد ظرف چند سال آينده آب صنايع استان اصفهان از طريق پساب شهرها تامين شود و صنايع، ديگر از آب رودخانه و چاه ها استفاده نکنند و از اين آب تنها براي شرب اصفهان استفاده شود.

وي افزود: عمليات تونل کوهرنگ 3 تمام شده است و در بخش لاينيگ کار دنبال مي شود و تا مهر امسال آبگيري خواهد شد.چيت چيان خاطرنشان کرد: من از شرايط به وجود آمده براي کشاورزان، متاثرم و با وجود شرايط طبيعي زاينده رود، بايد با همفکري و همراهي آسيب ها را به حداقل رساند.

وزير نيرو تصريح کرد: طي 10 سال پيش از اين دولت، نشست شوراي عالي آب تنها 7 بار تشکيل شده بود و اين در حالي است که از ابتداي دولت يازدهم اين شورا 6 بار تشکيل شده که 3 نشست آن تنها به بحث زاينده رود اختصاص داشته است که اين امر نشان از عزم جدي دولت براي پيگيري مسائل مربوط به زاينده رود دارد.چيت چيان ادامه داد: من يقين دارم هر کجا که مردم حضور دارند، کارها و مشکلات حل مي شود. وزير نيرو افزود: در نشست شوراي عالي آب مقرر شد تا صنعت براي فضاي سبز در حوزه زاينده رود تنها از آبياري تحت فشار استفاده کند و اگر به سمت اصلاح آبياري تحت فشار نرود، وزارت نيرو آب را براي اين بخش تامين نکند.

وي گفت: برنامه ما اين است که در آينده حتي براي آبياري فضاي سبز مربوط به شهرداري نيز از پساب استفاده شود. همچنين در نشست شوراي عالي آب مقرر شد در نشست هاي آينده زاينده رود نمايندگان تشکل ها نيز مشارکت کنند.

وزير نيرو درباره برنامه هاي کوتاه مدت حوزه زاينده رود تصريح کرد: با توجه به اينکه در زمان کنوني بيشتر از 280 ميليون مترمکعب آب پشت سد زاينده رود نيست، با برنامه ريزي هاي انجام گرفته، آب براي کشت پاييزه زراعت تامين مي شود.چيت چيان ادامه داد: صندوقي ويژه خسارت کشاورزان در استان اصفهان تشکيل مي شود و براي رفع مشکلات در اختيار استاندار قرار مي گيرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.18613s, 18q