پزشکي قانوني رشد عقلي قاتل 18ساله را تاييد نکرد

۱۳۹۳/۰۱/۲۳ - ۱۵:۳۴ - کد خبر: 109126

سلامت نیوز:سيدخليل سجادپور- جوان ۱۸ساله اي که با ضربه چاقو، پدرش را به قتل رسانده بود، با اعلام نظر پزشکي قانوني درحالي از قصاص نفس نجات يافت که اولياي دم نيز از خونخواهي وي گذشتند.

بيستم آبان سال گذشته، پيکر خون آلود مرد ۴۶ساله اي به بيمارستان شهيد هاشمي نژاد مشهد منتقل شد اما پزشکان پس از معاينه اعلام کردند که وي علايم حياتي ندارد و قبل از رسيدن به بيمارستان جان باخته است. اين درحالي بود که يکي از اعضاي خانواده متوفي اعلام کرد مرد ۴۶ساله به دليل برخورد سرش با تيزي در کابينت در انباري منزل مسکوني مجروح شده است. در پي مرگ مشکوک اين مرد، قاضي موحدي راد (قاضي ويژه قتل عمد) عازم بيمارستان شد و دستور داد تا نيروهاي انتظامي محل وقوع حادثه را بازبيني کنند.

اين گزارش حاکي است: پس از بررسي هاي لازم، ماموران کلانتري خواجه ربيع در تماس با قاضي ويژه قتل عمد، اظهارات نزديکان متوفي را تاييد نکردند و بدين ترتيب بررسي هاي قضايي در محل وقوع حادثه واقع در شهرک دهرود آغاز شد. هنگامي که مقام قضايي در حال انجام تحقيقات بود لکه خوني روي شلوار پسر ۱۸ساله متوفي نظر وي را به خود جلب کرد. جوان مذکور که مورد سوال قاضي قرار گرفته بود درباره لکه خون به تناقض گويي پرداخت و پس از گذشت دقايقي به ناچار لب به اعتراف گشود. او گفت: پدرم فردي عصباني مزاج بود و از ۴سال قبل سرکار نمي رفت. به همين دليل مادرم مجبور بود در منازل ديگران کار کند. روز حادثه من براي کمک به مادرم در حال شستن استکان ها بودم که با اعتراض پدرم مواجه شدم. او مي گفت: مي داني اين استکان ها ۳۰هزار تومان پول خورده است؟ من در پاسخ پدرم گفتم اين ها را مادرم از پول کارگري خريده است که اين جمله او را عصباني کرد و مرا کتک زد. من هم به بيرون از منزل رفتم و دقايقي گريه کردم.

وقتي مادرم از سرکار بازگشت از من خواست تا به اتاق بروم. آن لحظه پدرم مشغول استعمال موادمخدر بود که با ديدن من باز هم حرف هاي نامربوطي زد و من هم جوابش را دادم و او دوباره با کابل برق به طرف من حمله کرد و من به داخل انباري رفتم. يک لحظه پدرم را ديدم که با پتک آهني بالاي سرم ايستاده است و مي گفت ديگر حق نداري به منزل بيايي! در اين هنگام که مشاجره ما بالا گرفته بود ناگهان با چاقو ضربه اي به پايش زدم و او خون آلود روي زمين افتاد. بلافاصله با کمک مادرم او را به بيمارستان برديم ولي ديگر دير شده بود وپدرم جان خود را از دست داد. اما من قصد کشتن پدرم را نداشتم و از اين موضوع بسيار ناراحتم.

پس از اعترافات متهم، «قاضي موحدي راد» وي را براي تاييد سلامت روحي و رواني به پزشکي قانوني معرفي کرد.پزشکان نيز پس از انجام معاينه و مصاحبه هاي پزشکي، اعلام کردند که وي به رشد عقلي کافي و مطابق سن خود نرسيده است. با اعلام اين نظر و طبق مواد قانون مجازات اسلامي، جوان ۱۸ساله از قصاص نفس رهايي يافت اين درحالي بود که اولياي دم نيز از خونخواهي گذشتند و رضايت خود را به شعبه ۸۰۵ بازپرسي مجتمع قضايي شهيد قدوسي مشهد اعلام کردند. مقام قضايي نيز پس از تکميل تحقيقات، پرونده مذکور را به شعبه اظهارنظر دادسراي عمومي و انقلاب ارسال کرد و بدين ترتيب کيفرخواست اين پرونده از جنبه عمومي جرم صادر شد و جوان مذکور به زودي از سوي دادگاه کيفري استان خراسان رضوي درخصوص اين اتهام محاکمه مي شود.

منبع: روزنامه خراسان

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.85026s, 18q