شيمي درماني خطر ناباروري را در زنان مبتلا به سرطان سينه تشديد مي کند

۱۳۸۷/۰۳/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10916
شيمي درماني خطر ناباروري را در زنان مبتلا به سرطان سينه تشديد مي کند

اين مطالعات از سوي پژوهشگران، انستيتو سرطان دانا - فاربر انجام گرفته است.

در يک آزمايش تجربي که با سرپرستي اين پژوهشگران صورت گرفت، معلوم شد در زناني که پيس از يائسگي به سرطان سينه مبتلا شده و پس از آن تشخيص بيماري پس از جراحي تحت شيمي درماني قرار گرفته بودند احتمال از بين رفتن ذخيره تخمداني مانند ظرفيت تخمدانها براي توليد تخمک هايي که قادر به بارور شدن باشند در مقايسه با زماني که هرگز به سرطان سينه مبتلا نشده بودند، افزايش پيدا مي کند.

براي انجام اين تحقيقات، پژوهشگران نشانگرهاي ذخيره تخمداني را در 20 بيمار مبتلا به سرطان سينه پيش از يائسگي مورد تجزيه و تحليل قرار دادند.

گفتني است که اين بيماران با روش شيمي درماني تحت معالجه قرار گرفتند و بيماري آنها بين يک تا چهار سال تشخيص داده نشده بود و البته در اين بيماران نشانه اي از بازگشت سرطان نيز مشاهده نشده بود.


اين گروه با يک گروه کنترل از زنان که حدود سن 20 سالگي بوده و سابقه ابتلا به سرطان سينه را نداشتند مقايسه شدند.

اين ارزيابي ها و آزمايشات شامل انجام پنج آزمايش به مدت دو، سه و چهار روز پس از عادت ماهانه به منظور بررسي وضعيت جسمي تخمدانها، ميزان هورمونها و ترکيبي که در عادت ماهانه نقش دارد، بوده است.

در چهار آزمايش از پنج آزمايش انجام شده معلوم شد که نجات يافتگان از سرطان سينه ذخيره تخمداني بدتر و وخيم تري در مقايسه با گروه کنترل دارند. در آزمايش آخر هيچ تفاوت فاحش و مهمي بين دو گروه مشاهده نشد.

اين يافته مي تواند نشاندهنده امکان بروز مشکلات مهم و جدي براي زناني باشد که پس از شيمي درماني و اتمام آن مايل به بچه دار شدن هستند.

دکتر آن پارتريج از انستيتو سرطان دانا - فاربر که سرپرستي اين مطالعات را برعهده داشته در اين باره گفت: براي تعيين ارزش پيش گويي کنندگي اين آزمايشات براي بارداري انجام مطالعات بيشتري مورد نياز است که به بررسي و پيگيري وضعيت نجات يافتگان از سرطان سينه پس از درمان بپردازد.

اين پژوهشگران اعلام کردند که شرح يافته هاي آنها در نشست سالانه انجمن آنکولوژي باليني آمريکا ارائه خواهد شد.

گفتني است اين نشست درماه ژوئن سال جاري در شيکاگو برگزار خواهد شد.

سرطان سينه در سراسر جهان دومين سرطان شايع پس از سرطان ريه محسوب مي شود. هم چنين پنجمين عامل شايع مرگ و ميرهاي ناشي از ابتلا به سرطان است.

اين بيماري از سلولهاي سينه آغاز مي شود و در بين زنان نرخ ابتلا به آن به مراتب بيشتر و وسيعتر از مردان است.

به علاوه ميزان بروز سرطان سينه در نقاط مختلف جهان متفاوت است و به طور کلي نرخ ابتلا در کشورهاي کمتر توسعه يافته پايين تر و در کشورهاي پيشرفته تر و صنعتي بيشتر است.

به علاوه آخرين آمار نشان داده است که زنان در آمريکا بالاترين ميزان ابتلا به اين سرطان را دارند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11104s, 19q