وضعیت بحرانی در برخی استان‌ها به دلیل کمبود داروی تزریقی تالاسمی

۱۳۹۳/۰۱/۲۴ - ۱۰:۳۶ - کد خبر: 109180
وضعیت بحرانی در برخی استان‌ها به دلیل کمبود داروی تزریقی تالاسمی

سلامت نیوز: در استان مازندران نزدیک به سه هزار بیمار و در استان تهران حدود ۱۸۰۰ بیمار تالاسمی وجود دارد. برخی از استان‌ها هستند که به شکلی این وضعیت را مدیریت و دارو را سهیمه بندی کرده‌اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا، رئیس انجمن تالاسمی ایران از کمبود داروی تزریقی بیماران تالاسمی و وضعیت بحرانی در برخی استانها به دلیل نبود دارو خبر داد.

مجید آراسته در مورد وضعیت دارویی بیماران تالاسمی در سال جدید گفت: بیماران تالاسمی همچنان با مشکل کمبود دارو مواجه‌اند به طوری که ما در تامین داروهای تزریقی از جمله دسفناک، دفروکسامین و دسفرال به شدت مشکل داریم.

وی افزود: داروهای دسفناک و دفروکسامین ماده اولیه‌اش از خارج می‌آید اما در داخل کشور تولید می‌شود و داروی دسفرال نیز ازخارج کشور وارد می‌شود.

رئیس انجمن تالاسمی ایران با اشاره به اینکه برخی از استان‌ها حتی داروهای تزریقی تولید داخل را هم ندارند و وضعیت در آنجا برای بیماران تالاسمی بحرانی است، افزود: در تهران هم این مشکل وجود دارد و داروهای تزریقی به اندازه نیاز بیماران وجود ندارد.

آراسته با تاکید برا ینکه در استانهای بزرگ مشکل دارو خیلی زیاد‌تر است، افزود: در استان‌های تهران و مازندران شرایط نامناسب است به طوری که در چند روز گذشته دارویی نبوده تا در اختیار بیماران تالاسمی مازندران گذاشته شود.

وی بااشاره به اینکه تعداد زیاد بیماران تالاسمی در استانهایی که با کمبود داروهای تزریقی مواجه‌اند، افزود: در استان مازندران نزدیک به سه هزار بیمار و در استان تهران حدود ۱۸۰۰ بیمار تالاسمی وجود دارد.

رئیس انجمن تالاسمی ایران افزود: برخی از استان‌ها هستند که به شکلی این وضعیت را مدیریت و دارو را سهیمه بندی کرده‌اند.

وی در پاسخ به این سوال که از چه زمانی داروی تزریقی بیماران تالاسمی باکمبود مواجه شده است، افزود: اواخر سال گذشته در اسفند ماه کمبود دارویی بیماران تالاسمی خود را نشان داد و اکنون در سال جدید بیماران در این زمینه دچار مشکلات بیشتری شده‌اند

آراسته در پاسخ به این سوال که علت کمبود داروهای تزریقی چیست، گفت: شرکتهای دارویی در سال گذشته نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند و تعداد دارویی را که متعهد شده بودند تولید و مواد اولیه آن را تامین کنند.

رئیس انجمن تالاسمی ایران ادامه داد: همچنین شرکتهای دارویی خارجی نتوانستند به تعهدات خود به وزارت بهداشت مبنی بر واردات دارو عمل کنند و مجموعه این‌ها باعث شد داروهای تزریقی با کمبود مواجه شود.

آراسته با ابراز امیدواری از اینکه در سال جدید گشایشی نسبت به کمبود داروهای بیماران تالاسمی ایجاد شود، گفت: با وزارت بهداشت تماس گرفتیم و گفتند انشاءاله موضوع حل می‌شود.

وی با تاکید برا ینکه بیماران تالاسمی وضعیت نامناسبی دارند، افزود: اگر این روند کمبود دارو ادامه پیدا کند مشکلات افزایش بار آهن و عوارض بیماری به سراغ بیماران تالاسمی به ویژه بیمارانی که داروهای تزریقی لازم دارند، خواهد آمد.

رئیس انجمن تالاسمی ایران یکی از بزرگ‌ترین مشکلات را عدم مدیریت داروخانه‌ها در توزیع دارو عنوان کرد و افزود: داروخانه‌ها در بحث مدیریت توزیع دارو همکاری لازم را نمی‌کنند و چندان خود را در این زمینه موظف نمی‌دانند.

آراسته خاطر نشان کرد: داروخانه‌هایی که داروهای بیماران تالاسمی را توزیع می‌کنند باید وقت بگذارند و برای این بیماران تشکیل پرونده دهند و اگر بیماری داروی ایرانی مصرف می‌کند سهمیه دارویی او را نگه دارند نه اینکه دارو را بدون مدیریت توزیع و به یکباره اعلام کنند میزان آن صفر شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.5047s, 19q