حذف بنزين پتروشيمي از چرخه توليد؛ امسال ايران نفس مي‌کشد

۱۳۹۳/۰۱/۲۴ - ۱۰:۴۶ - کد خبر: 109191
حذف بنزين پتروشيمي از چرخه توليد؛ امسال ايران نفس مي‌کشد

سلامت نیوز: بعد از کش و قوس‌هاي فراوان، بالاخره وزارت نفت اتهام آلودگي بنزين پتروشيمي‌ها را پذيرفت و وعده داد که اين بنزين از چرخه سوخت کشور حذف مي‌شود. روز گذشته بالاخره اين خبر منتشر شد که بنزين پتروشيمي از چرخه توليد حذف شده است.

بنزين پتروشيمي که يکي از نمادهاي دوران احمدي نژاد و خودکفايي کشور در همه چيز بود، ديگر توليد نمي‌شود. آن آسمان‌هاي خاکستري و قهوه اي که همه چند سال گذشته در شهرهاي بزرگ به پديده اي عادي تبديل شده بود کم کم از زندگي مردم دور مي‌شود. تعداد روزهاي با هواي سالم هم احتمالا در شهرهاي بزرگ بيشتر مي‌شود. از اين به بعد ايران مي‌تواند در هوايي پاک تر تنفس کند.


بنزين پتروشيمي که در سال‌هاي اخير و بعد از افزايش شدت تحريم ها، جاي بنزين وارداتي را گرفت، متهم اصلي آلودگي هوا در سال‌هاي اخير بود. معصومه ابتکار بهمن ماه سال گذشته در مصاحبه با خبرگزاري ايرنا گفت: در آخرين جلسه هيات دولت که با موضوع آلودگي هوا برگزار شد، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گزارشي در مورد آلودگي هوا و آثار منفي آن بر سلامت افراد ارايه کرد. در راستاي اين گزارش قرار شد در کنار اجراي اقدامات طرح کاهش آلودگي هوا برخي برنامه‌هاي فوري نيز مانند سرعت بخشيدن به توليد بنزين يورو 4 و حذف بنزين پتروشيمي اجرا شود.


رئيس سازمان حفاظت محيط زيست در مورد بنزين پتروشيمي توضيح داد: متاسفانه بعد از سال 1388 بنزين با ترکيبات پتروشيمي به ميزان بالاتر از حد استاندارد در کشور توليد و عرضه مي‌شد که در جلسه اخير هيات دولت تصميم بر حذف کامل آن گرفته شده است.ابتکار اظهار داشت: اين تصميم مورد توافق دولت، سازمان حفاظت محيط زيست و وزير نفت قرار گرفت و مقرر شد عرضه بنزين آلاينده و مشکل دار با بنزن بالا به طور کامل حذف شود.


معاون رئيس جمهور با بيان اينکه اين يک تصميم ملي است، افزود: اجراي اين تصميم به برنامه ريزي دقيق نياز دارد و جزئيات اين تصميم جمع بندي و در نشستي مشترک با دولت نهايي خواهد شد که بعد از آن زمان بندي دقيق اجراي آن اعلام مي‌شود.


بنزين پتروشيمي بنزيني است که حاوي برخي حلال هاست. در حال حاضر يک سري حلال‌ها در صنايع پتروشيمي توليد مي‌شود که قابليت سوختن دارند و پيش از اين براي جبران کمبود سوخت در کشور آنها را به بنزين اضافه مي‌کردند. اصطلاحا اين بنزين به بنزين پتروشيمي معروف بود.اين در حالي است که برخي از اين حلال‌ها داراي بنزن بالا و سرطانزا بودند.


معاون محيط زيست انساني سازمان حفاظت محيط زيست روز گذشته در اين باره گفت: توليد بنزين پتروشيمي از ابتداي امسال در کشور متوقف شد و براي جبران کمبود ناشي از حذف اين بنزين، دولت مجوز وارد کردن روزانه 10 ميليون ليتر بنزين را به وزارت نفت داده است.


سعيد متصدي اظهار داشت: با توجه به اين امر حذف بنزين پتروشيمي همواره يکي از تاکيدات سازمان حفاظت محيط زيست بود که خوشبختانه با قول مساعد وزير نفت از ابتداي امسال توليد اين نوع بنزين متوقف شد.


البته وعده معاون انساني سازمان حفاظت محيط زيست گفت: بر اساس مجوز صادر شده از سوي دولت براي واردات بنزين، قرار است بنزين با استاندارد يورو 5 وارد کشور شود و با بنزين يورو 4 توليد داخل مخلوط و سپس مصرف شود. مخلوط اين دو نوع بنزين موجب بالا رفتن کيفيت بنرين توليد داخل مي‌شود.
معضل آلودگي هوا ناشي از تردد خودروها و استفاده از سوخت‌هاي غير استاندارد چند سالي است که گريبانگير کلان شهرهاي کشور به ويژه تهران شده است از اين رو هم اکنون وزارت نفت بنزين با استاندارد يورو 4 را در برخي از پالايشگاه‌هاي کشور توليد مي‌کند و اين بنزين در سه شهر تهران، کرج و اراک توزيع مي‌شود. اين روند با اولويت شهرها همچنان ادامه دارد.


همچنين مقرر شده است که با هدف رفع آلودگي هوا خودروسازان خودروهايي با استاندارد يورو 4 توليد کنند. براين اساس به خودروسازان مهلت داده شده است که توليداتشان را تا آخر خرداد ماه با توجه به استاندارد يورو 4 به بازار عرضه کنند.

منبع:روزنامه ابتکار

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.26895s, 19q