انتقاد متخصصان از نظارت ناكافي و تعلل وزارت بهداشت

۱۳۸۷/۰۳/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10921
انتقاد متخصصان از نظارت ناكافي و تعلل وزارت بهداشت

اين درحالي است كه متخصصان پوست تنها مصرف طبي اين وسيله را توصيه مي‌كنند و معتقدند كه مصارف غيرطبي و زيبايي از وسايل برنزه‌كننده پوست به‌طور حتم با ابتلاي استفاده‌كنندگان به سرطان پوست همراه است.

دكتر كامران بليغي، متخصص پوست و عضو هيأت علمي  دانشگاه علوم پزشكي تهران، درگفت‌وگو باهمشهري هرگونه استفاده غيرطبي از سولاريوم را غيرمجاز مي داند و مي‌گويد: استفاده غيرطبي از اشعه ماوراي بنفش براي برنزه كردن پوست (سولاريوم)، در همه جاي دنيا به شكل رسمي، ممنوعيت دارد و در هيچ كجا برنزه شدن به اين روش، توجيه علمي ندارد.

دكتر بليغي تنها كاركرد دستگاه‌ها ي سولاريوم كه رواج بسياري هم در كشور ما يافته‌اند را براي برخي مصارف درماني و آن هم تنها زير نظر پزشك متخصص مجاز دانسته و مي‌گويد: اطبا در حال حاضر از سولاريوم و اشعه درماني براي بهبود برخي از بيماري‌ها از جمله پسوريازيس، برخي از اگزماها، سرطان‌هاي پوست و لنفوم‌ها استفاده مي‌كنند كه علاوه برآن ،موجب برنزه شدن پوست نيز مي شود.

اما پزشكان در مورد درمان همين بيماري‌ها هم، دائما سبك سنگين كرده و جوانب امر را مي‌سنجند تا خداي نكرده پس از درمان يك بيماري، بدخيمي ديگري اتفاق نيفتد.

به گفته وي، با اين اوصاف، چطور يك فرد سالم تنها براي تغيير دادن رنگ پوست خود، حاضر مي‌شود از دستگاهي استفاده كند كه اندكي تغيير در دوز اشعه، خطر سرطان‌هاي مرگباري را براي اوبه‌دنبال خواهد داشت؟

دكتر فرهاد ملك زاد، عضو هيأت علمي گروه پوست دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي نيز با تاكيد زياد، هر نوع برنزه كردن با استفاده از آفتاب يا سولاريوم را رد مي‌كند و در پاسخ به اين سؤال كه اگر سولاريوم بد است، چرا كشورهاي غربي از آن استفاده مي‌كنند، مي‌گويد: در آن كشورها، اسلحه هم مجاز است، پس همه بروند، خودشان را بكشند!

دكتر پرويز طوسي، متخصص پوست و استاد دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، نيز معتقد است، استفاده از سولاريوم، ريسك ابتلا به سرطان‌هاي پوست را بالا مي برد و آفتاب گرفتن با دقت در شدت و مدت آن، با تمام بدي‌هايي كه دارد از سولاريوم برتر است.

از سوي ديگر بيشتر متخصصان پوست و كارشناسان امور بهداشتي معتقدند كه رواج خطرناك اين نوع زيباسازي نياز به اقدامات وسيع و پيشگيرانه نهاد تاثير گذاري مثل وزارت بهداشت دارد، چرا كه وجود دستگاه‌هاي اشعه دهنده سولاريوم در باشگاه‌هاي ورزشي و آرايشگاه‌ها مي‌تواند مشكلات غيرقابل برگشتي را به بدنه بهداشتي جامعه وارد كند و رفته رفته فاجعه‌اي را دامن بزند كه ناآگاهي استفاده‌كنندگان و سود جويي ارائه كنندگان، عامل اصلي بروز آن است.

اين درحالي است كه با وجود حجم بالاي اعتراض متخصصان به اين وسيله و مردود كردن استفاده‌هاي غيرطبي از آن، مسئولان وزارت بهداشت از وجود قانوني براي محدوديت استفاده از اينگونه وسايل ابراز بي‌اطلاعي مي‌كنند.

دكتر محمد حقيقي، معاون اجرايي مركز نظارت و اعتبار بخشي اموردرمان وزارت بهداشت، در پاسخ به اين سؤال كه چرا وزارت بهداشت براي ممنوعيت استفاده از سولاريوم در آرايشگاه‌ها قانوني ندارد، به همشهري مي‌گويد: چون موضوع جنبه زيبايي دارد در زمينه صدور مجوز و تاييديه، وزارت بهداشت براي هيچ جايي قانون ندارد. به گفته وي، بحث‌هايي در اين زمينه مطرح شده اما هنوز به جمع بندي نرسيده است.

دكتر حقيقي البته اذعان مي‌كند حالا زمان خوبي است براي اينكه وزارت بهداشت رسما وارد عمل شود.

تاخير در تصميم‌گيري از سوي وزارت بهداشت در حالي است كه اين روزها دستگاه‌هاي سولاريوم در استخرها و مكان‌هاي ورزشي گرفته تا آرايشگاه‌ها و سالن‌هاي زيبايي، يافت مي‌شود و متقاضيان آن هم در برخي از مناطق شهر چنان زيادند كه گاهي براي استفاده از اين دستگاه‌ها بايد از يك ماه قبل وقت بگيرند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.16604s, 19q