هشدار نسبت به افزایش مصرف قلیان در بین زنان جوان

۱۳۹۳/۰۱/۲۴ - ۱۵:۳۸ - کد خبر: 109246

سلامت نیوز: یک فوق تخصص بیماری های گوارشی با بیان اینکه نباید اجازه داد مصرف قلیان به عنوان یک امر عادی در جامعه پذیرفته شود، گفت: متاسفانه امروزه مصرف قلیان در اماکن عمومی نظیر پارک ها، سفره خانه ها، بخصوص در مجاورت مراکز دانشگاهی و آموزشی فعال هستند و افراد اعم از زن و مرد در جمع های خانوادگی و دوستانه شروع به قلیان کشیدن می کنند، بنابراین لازم است در بحث آموزش عمومی و فرهنگ سازی اعتبارات ویژه ای صرف شود تا استعمال این مواد مضر به عنوان امری عادی و پذیرفته شده در جامعه تلقی نشود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شفقنا، دکتر علیرضا نصیری با تاکید بر اینکه مصرف قلیان در بین دختران و زنان جوان جامعه روند رو به افزایشی دارد، افزود: متاسفانه به دلیل از بین رفتن قبح استعمال قلیان در بین خانواده های جامعه ما، میزان مصرف این ماده زیان آور در بین دختران و زنان روز به روز افزایش یافته بطوریکه آمارها نشان می دهد.

قلیان از منابع اصلی بیماری های غیر واگیر در انسان

عوارض مصرف قلیان

وی در ادامه استعمال دخانیات بخصوص قلیان را منبع اصلی بیماری های غیر واگیر در انسان دانست و تصریح کرد: ممكن است عوارض ناشی از مصرف قلیان در كوتاه مدت بروز نیابد، اما به مرور زمان سیستم ایمنی بدن را ضعیف كرده و به سلامتی افراد آسیب می رساند. بطور کلی شیوع بيماری های قلبى، تنفسی، گوارشی، بهداشتی، عقيم شدن، افزايش فشار خون، مشكلات باردارى، بيمارى هاى دهان و دندان و انواع سرطان ها نظیر سرطان ریه، دهان، حنجره، مری، معده و لوزالمعده از مهم ترین عوارض مصرف قلیان است.

تنباکويی که در قليان مصرف می شود غالبا از نوع نامرغوب ترين تنباکوها است

این فوق تخصص گوارش اضافه کرد: تنباکويی که در قليان مصرف می شود غالبا از نوع نامرغوب ترين تنباکوها است. مصرف اين تنباكوها‌ ‌آسيب‌هاي جبران ناپذيري به ريه و دستگاه تنفس انسان وارد مي‌كند و زمینه ابتلا به سرطان را فراهم می کند، در واقع چون اين نوع تنباکوها به علت نا مرغوب بودن قابل استفاده در سيگار نیست آن را با انواع مواد شيميايی و اسانس ميوه ترکيب می کنند و به اسم توتون ميوه ای می فروشند كه اين امر بيماری زايی دود آن را چند برابر می کند.

دکتر نصیری در خصوص عوارض مصرف قلیان گفت: بر خلاف تصور عموم که عده‌ای معتقدند وجود آب قلیان جلوی مواد مضر و سمی آن را می‌ گیرد،‌ بیشتر این مواد سمی از جمله نیکوتین و خاکستر وارد ریه می ‌شوند و به خاطر دَم‌های عمیقی که فرد برای جذب دود می ‌زند،‌ تخریب‌های جدی به حبابچه‌های ریه وارد می‌ کند. در واقع در قليان مواد سمي حاصل از سوختن ذغال به دود آن افزوده مي شود كه به همين دليل بيماري زايي دود حاصل از كشيدن قليان به مراتب از دود سيگار بيشتر مي شود.

بنابراظهارات این فوق تخصص گوارش، به دليل مرطوب بودن راه‌هاي هوايي و مجراي خروج دود، قليان مي‌تواند عامل مهمي جهت رشد ميكروب‌ها و قارچ‌ها باشد و اين ميكروب‌ها و قارچ‌ها به راحتي توسط دود، وارد دستگاه تنفس شده و ايجاد عفونت‌هاي مزمن مي‌ كند.

نباید اجازه داد مصرف قلیان به عنوان یک امر عادی در جامعه پذیرفته شود

وی در پایان با تاکید بر اینکه نباید اجازه داد مصرف قلیان به عنوان یک امر عادی در جامعه پذیرفته شود اظهارکرد: متاسفانه امروزه مصرف قلیان در اماکن عمومی نظیر پارک ها، سفره خانه ها، بخصوص در مجاورت مراکز دانشگاهی و آموزشی فعال هستند و افراد اعم از زن و مرد در جمع های خانوادگی و دوستانه شروع به قلیان کشیدن می کنند بنابراین لازم است در بحث آموزش عمومی و فرهنگ سازی اعتبارات ویژه ای صرف شود تا استعمال این مواد مضر به عنوان امری عادی و پذیرفته شده در جامعه تلقی نشود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.03276s, 19q