تشریح حمایت های دارویی در فاز دوم هدفمندی/ آثار مذاکرات 1+5 درکاهش قیمت دارو

۱۳۹۳/۰۱/۲۵ - ۱۶:۳۰ - کد خبر: 109277
تشریح حمایت های دارویی در فاز دوم هدفمندی/ آثار مذاکرات 1+5 درکاهش قیمت دارو

سلامت نیوز: معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو، از وجود 2 بسته حمایتی وزارت بهداشت در حوزه دارو خبر داد و گفت: علاوه بر اعتبار 2400 میلیارد تومانی برای کمک هزینه دارویی بیماران، 900 میلیارد تومان نیز برای هزینه های فلاکت بار ناشی از تامین دارو برای بیماران خاص، صعب العلاج و... در نظر گرفته شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، دکتر رسول دیناورند در دومین نشست خبری با اهالی رسانه به تشریح برنامه ها و اولویتهای سازمان غذا و دارو در سال 93 پرداخت و گفت: با توجه به اینکه از بحران دارویی عبور کرده ایم، قصد ما برای امسال، ثبات و آرامش دارویی است.

وی افزود: سال گذشته در چنین ایامی، وضعیت بازار دارویی کشور مناسب نبود اما در حال حاضر اوضاع دارو طبیعی است. البته جای کار هنوز زیاد است و باید به سمتی حرکت کنیم که دغدغه مردم کمتر شود.

دیناروند به اقدامات انجام شده جهت ثبات قیمت داروها اشاره کرد و افزود: به دنبال اقدامات انجام شده ثبات قیمت در حوزه دارویی در کشور حاکم شده است این برنامه ثبات قیمت در سال 93 ادامه می یابد.

کاهش چشمگیر قیمت تجهیزات پزشکی

رییس سازمان غذا و دارو همچنین اقدامات انجام شده در حوزه تجهیزات پزشکی را مورد اشاره قرار داد و گفت: کار بزرگی در حوزه تجهیزات پزشکی در سال 93 آغاز شده است به طوری که ثبات قیمت تجهیزت پزشکی از هفته گذشته آغاز شده و تا اردیبهشت ماه نیز بخش عمده‌ای از این اقدامات به پایان رسیده و نتیجه آن ها به اطلاع عموم مردم می‌رسد در مجموع به زودی کاهش چشمگیر قیمت تجهیزات پزشکی در کشور را شاهد خواهیم بود.

دیناروند برنامه‌های وزارت بهداشت برای حوزه سلامت را مورد اشاره قرار داد و افزود:‌اولویت وزارت بهداشت در سال 92 ساماندهی حوزه دارو بود در سال 93 نیز ساماندهی حوزه درمان اولویت وزارت بهداشت است و برنامه های در نظر گرفته شده به این منظور از سوی وزیر بهداشت و همچنین معاون درمان اعلام خواهد شد. همچنین پرداختن به مقوله پیشگیری و بهداشت و تکمیل شبکه بهداشتی کشور تا سال 94 از جمله سیاست‌های مهمی است که وزیر بهداشت آن را پیگیری می‌کند.

بسته های حمایتی وزارت بهداشت برای حوزه دارو از محل هدفمندی‌ یارانه‌ها

وی درباره سهم دارو و غذا از درآمدهای ناشی از هدفمندی‌ یارانه‌ها گفت: در بودجه 93 حدود 2400 میلیارد تومان اعتبار برای کمک به هزینه دارویی بیماران در نظر گرفته شده است که این اعتبار ، اعتبار کمی نیست. به این ترتیب می‌توان قیمت‌های داروهای بیماران مزمن، صعب الاعلاج و خاص را کنترل و پرداختی بیماران را به حداقل برسانیم.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: با اجرای فاز دوم هدفمندی‌ یارانه‌ها، وزارت بهداشت بسته‌هایی را پیش بینی کرده است که در دو بسته از آن هزینه‌های دارویی و تجهیزات پزشکی نیز مدنظر قرار گرفته است در یکی از بسته‌ها کاهش پرداختی بیماران در بیمارستانها دولتی مدنظر قرار گرفته است به این ترتیب سقف پرداختی بیماران در بیمارستانهای دولتی بیشتر از 10 درصد نخواهد بود و مابقی را وزارت بهداشت تقبل خواهد کرد. بی تردید بخشی از این اعتبارات صرف دارو و تجهیزات پزشکی می‌شود.

به گفته دیناروند، یکی دیگر از این بسته‌ها، بسته حمایت از هزینه‌های فلاکت بار برای بیماران است. بخشی ازاین هزینه‌های فلاکت بار از دارو و تجهیزات پزشکی ناشی می‌شود به این منظور 900 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

در نیمه اول امسال داروهای داخلی افزایش قیمت نخواهند داشت

دیناروند درباره وضعیت افزایش قیمت داروها در سال جدید نیز گفت: نمی‌توان گفت که قیمت دارو به هیچ عنوان تغییر نمی کند داروهای تولید داخلی متناسب با تورم افزایش قیمت خواهند داشت، اما آنچه مسلم است در نیمه اول امسال به هیچ عنوان افزایش قیمت داروها را نخواهیم داشت.

سیاست کاهش قیمت برای داروهای وارداتی

رئیس سازمان غذا و دارو درباره داروهای وارداتی نیز گفت: در مورد داروهای وارداتی سیاست هایمان کاهش قیمت این داروها خواهد بود چرا که اولویت وزارت بهداشت تامین سلامت مردم است. جایی که سلامت مردم به تامین و تدارک دارو وابسته باشد باید آن داروها تامین شود. البته با ابلاغ سیاست‌های کلی نظام سلامت از سوی مقام معظم رهبری، حمایت از تولید داخل همچنان ادامه خواهد داشت. به این منظور وزارت بهداشت سیاستهای تشویقی برای توسعه صنعت دارویی و تجهیزات پزشکی در نظر می‌گیرد.

وی افزود: اکنون هم بار درمان کشور بر دوش داروهای تولید داخل است به طوری که از لحاظ کمی بیش از 95 درصد داروهای مصرفی کشور در داخل تولید می‌شوند بر این اساس حمایت از تولید داخل به صورت جدی‌تر پیگیری خواهد شد.

کاهش 8 درصدی قیمت داروهای وارداتی با اجرای توافقنامه ژنو

دیناروند در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره وضعیت قیمت داروها به دنبال توافق نامه ژنو نیز گفت: در صورتی که این توافق نامه اجرایی شود هزینه‌های ارزی کشور به صورت میانگین حدود هشت درصد کاهش می‌یابد. به این ترتیب هزینه ارزی کشور در حوزه دارو حدود هفت تا هشت درصد کاهش خواهد یافت.

رئیس سازمان غذا و دارو ضمن اشاره مجدد به اقدامات انجام شده در حوزه تجهیزات پزشکی و همچنین ثبات قیمتی در این حوزه، ادامه داد: به زودی کاهش چشمگیر قیمت تجهیزات پزشکی را در کشور شاهد خواهیم بود در حال حاضر به شرایط خوبی در این زمینه دست یافته‌ایم.

وی افزود: بخش زیادی از تجهیزات پزشکی برای سه گروه از بیماران یعنی بیماران قلبی و عروقی، چشمی و ارتوپدی است که در مرحله اول کاهش قیمت‌ها، این تجهیزات را در نظر گرفته ایم. همچنین مذاکرات با سازمان‌های بیمه گر صورت گرفته تا این تجهیزات تحت پوشش بیمه‌ها قرار گیرند بر همین اساس است که پرداختی بیماران بابت تجهیزات پزشکی به زودی کاهش چشمگیری خواهد یافت.

سختگیری به شرکتهای تجهیزات پزشکی در حد حذف از بازار

دیناروند افزود: پیش ازاین به قیمتهایی که برای تجهیزات پزشکی در نظر گرفته شده بود رسیدگی نشده بود البته هنوز ابزار قیمت گذاری برای این تجهیزات استفاده نشده است اما از ابزار فراخوان رقابت بین شرکت‌ها و همچنین اطلاعاتمان از وضعیت قیمت‌ها در دیگر کشورها استفاده خواهیم کرد. بی تردید سخت گیری به شرکت‌های تجهیزات پزشکی به حدی است که در صورت تخلف از بازار حذف خواهند شد. در سال 93 قیمت تجهیزات پزشکی مشخص و در سایت سازمان غذا و دارو در دسترس قرار می گیرد.

رئیس سازمان غذا و دارو همچنین به اولویتهای سازمان غذا و دارو در سال 93 در حوزه غذا اشاره کرد و گفت: حوزه غذا بسیار مهم است، اما خبرساز نیست. وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو وظایفی را در حوزه غذا دارند که بی‌تردید ضمن انجام آن‌ها به توسعه آن‌ها نیز توجه داریم. مهم آن است که غذا دریافتی مردم باید سالم باشد. این درحالیست که متاسفانه در سال‌های گذشته با ظرفیت کامل در این حوزه ورود نشده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.40046s, 18q