راهکارها و برنامه‌های دولت برای کاهش آلودگی هوا

۱۳۹۳/۰۱/۲۵ - ۱۱:۰۸ - کد خبر: 109289
راهکارها و برنامه‌های دولت برای کاهش آلودگی هوا

سلامت نیوز: جلسه هیأت دولت عصر دیروز (یکشنبه) به ریاست حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان برگزار شد و اعضای دولت درباره مهمترین مسایل و مباحث روز کشور به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، پیرو ابلاغ دستور رئیس جمهور و مأموریتی که به کمیسیون زیربنایی، صنعت و محیط‌ زیست دولت واگذار شد، هیأت دولت در جلسه دیروز پیشنهادهای این کمیسیون را در جهت کاهش آلودگی هوا به تصویب رساند.

هیأت وزیران به موجب این مصوبه، راهکارها و برنامه اجرایی مدون شامل فعالیت‌های مؤثر در کاهش آلودگی هوا با زمانبندی مشخص و تعیین مجری و ناظر مربوط به تفکیک هریک از فعالیت‌های مذکور در هشت محور «سوخت، خودروهای در حال حرکت، منابع ساکن، خودروهای نو، مدیریت حمل و نقل و تقاضای سفر، پایش و پیش‌بینی هوا، آموزش و اطلاع‌رسانی و زیرساخت‌های شهری» مورد بحث قرار داد و تصمیم‌گیری کرد.

بر اساس این تصمیمات:

- جدول زمانی استاندارد حد مجاز آلایندگی خودروهای بنزینی و گازوئیلی ساخت داخلی و همچنین موتور سیکلت اصلاح شد.

- نصب و بکارگیری فیلتر جذب ذرات دیزل برای کلیه خودروهای دیزلی وارداتی و تولید داخل و منوط شدن شماره‌گذاری آنها به نصب فیلتر مذکور اجباری شد.

- وزارت نفت ملزم شد تا سوخت با استاندارد یورو ۴ و دیزل با گوگرد کمتر از ۴۰ قسمت در میلیون در کلان‌شهرها متناسب با میزان تولید بنزین و با اولویت شهرهای با آلودگی بیشتر عرضه کند.

- توسعه ناوگان‌های فرسوده نوسازی و استفاده از واحدهای تولید همزمان برق، برودت و گرمایش به میزان سالیانه ۲۰۰ مگاوات.

- راه‌اندازی و تکمیل شبکه ملی پایش آلودگی هوا، صدا و امواج با بهره‌گیری از سیستم‌های زمینی و ماهواره‌ای و الزام به استقرار سیستم پایش بر خط صنایع بزرگ تا پایان سال ۱۳۹۳.

- پخش رایگان مطالب آموزشی سازمان حفاظت محیط زیست در صدا و سیما.

- گسترش زیرساخت‌های الکترونیکی خدمات‌رسانی در بخش دولتی و عمومی به منظور کاهش سفرهای درون‌شهری به میزان دو برابر وضع موجود.

- افزایش سرانه فضای سبز در شهرها و حریم آنها به میزان مندرج در طرح‌های جامع آنها.

- وزارت راه و شهرسازی و وزارت نفت ملزم شدند تا زمان‌بندی دسترسی به اهداف سهم حمل و نقل عمومی درون شهری و برون‌شهری را با همکاری وزارت کشور ارائه کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
محسن پاكدل
عجب بازهم كه خودروسازان مهلت گرفتند!!!!بابا صد رحمت به معاون قبلي سازمان كه محكم جلوي ادعاهاي خودروسازان ايستاد و البته دستشان درد نكند توليد سوخت يورو 4 در 4 پالايشگاه كشور هم مديون زحمات پيگيري ايشان بود. راستي مسئولان كنوني محيط زيست نگران نباشيد ان شاا... خودروسازان تا شهريور ماه كليه خودروهاي يورو 2 و كمتر خود را كه 3 سال پيش با ارز دولتي و 1220 توماني توليد كرده و نگه داشته اند كه با بالاترين سود بفروشند كامل روانه بازار مي كنند تا از اين بابت شما دچار دردسرهاي نظارتي نشويد. حالا بر سر مردم چقدر كلاه مي رود و تا كي بايد جبران اين گران فروشي ها را تحمل كنند بماند.... امان از وقتي مهندسي اقتصادي نيست بعد ما مي خواهيم اداي مهندسي فناوري را مثل كشورهاي پيش رفته دربياوريم!!
0.15029s, 20q