افزایش 400 تا 700‌درصدی ویزیت پزشکان طی 9سال اخیر

۱۳۹۳/۰۱/۲۵ - ۱۰:۴۸ - کد خبر: 109290
افزایش 400 تا 700‌درصدی ویزیت پزشکان طی 9سال اخیر

سلامت نیوز: مثلث وزارت بهداشت، وزارت کار و رفاه اجتماعی و سازمان نظام‌پزشکی کشور، به‌دنبال افزایش 50 تا 60‌درصدی تعرفه‌های درمانی هستند.

روز گذشته رضا حسین‌پور، مدیرکل بیمه‌های سلامت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، به رشد مطلوب تعرفه حق ویزیت پزشکان اشاره و از رشد 50 تا 60‌درصدی ویزیت پزشکان عمومی و متخصص در بخش دولتی در سال 93 خبر داد. اشاره این مقام مسوول به «رشد مطلوب» در شرایطی است که این میزان افزایش در حالی مورد توافق وزارت بهداشت، وزارت رفاه و سازمان نظام‌پزشکی است که این سه‌نهاد هرکدام به ترتیب، سنگ بیمارستان‌های دولتی، سازمان‌های بیمه‌گر و پزشکان را به سینه می‌زنند. اما مشخص نیست که این میزان افزایش برای مردم مراجعه‌کننده به مراکز درمانی نیز، مطلوب هست، یا خیر؟

هم‌اکنون بر اساس آخرین آمارهای بانک‌مرکزی، بهداشت و درمان کشور در سال 1392 تورم 49‌درصدی را تجربه کرده است. در صورتی که تورم عمومی در کشور 30‌درصد بود. بر این اساس به نظر می‌رسد مسوولان وزارت بهداشت، وزارت رفاه و سازمان نظام پزشکی با توجه به تورم 49‌درصدی بهداشت و درمان سعی دارند، تعرفه‌های درمانی در سال 1393 را با توجه به این میزان از تورم تعیین کنند. اقدامی که می‌تواند منافع بیمارستان‌های دولتی، پزشکان و سازمان‌های بیمه‌گر را تامین کند، اما می‌تواند به مردم مراجعه‌کننده به مراکز درمانی شرایط سختی را تحمیل کند.

با این حال، مدیرکل بیمه‌های سلامت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، افزود: اولین موضوع مهم برای دبیرخانه شورایعالی بیمه، ابلاغ به موقع تعرفه‌ها بوده است. متاسفانه در سال‌های گذشته تعرفه‌ها بعضا در نیمه میانی سال ابلاغ می‌شد، اما تعرفه‌های بخش دولتی سال 93، در اسفندماه سال گذشته محاسبه و به تصویب شورایعالی بیمه رسید. مدیرکل بیمه‌های سلامت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه کار کارشناسی تعیین تعرفه‌های بخش خصوصی نیز نهایی شده و به‌زودی در دستور کار اولین جلسه شورایعالی بیمه در سال 93 قرار خواهد گرفت، از تشکیل جلسه شورایعالی در اواخر فروردین‌ماه خبر داد. حسین‌پور رویکرد دوم شورایعالی بیمه در تعیین تعرفه‌های تشخیصی- درمانی را پیروی از نگرش کارشناسانه و توجه به مبانی علمی دانست و گفت: رویکرد سوم شورایعالی بیمه نیز کاهش تفاوت معنادار تعرفه‌های بخش دولتی و خصوصی و رویکرد دیگر توجه ویژه به تعرفه حق ویزیت به‌ویژه برای پزشکان عمومی است. رییس دبیرخانه شورایعالی بیمه، با اشاره به اینکه متاسفانه طی سالیان گذشته اختلاف میان تعرفه‌های دولتی و خصوصی تشدید شده است، عنوان کرد: اکنون برخی خدمات تعرفه‌های خصوصی تا 10برابر تعرفه‌های دولتی است. به همین خاطر دبیرخانه شورایعالی بیمه با در نظرگرفتن مبانی علمی، کارشناسی و قانونی در تعیین تعرفه‌ها، به گونه‌ای عمل کرده است که در سال‌جاری، این تفاوت معنادار کاهش یابد. وی با اعلام این خبر که تعرفه‌های بخش دولتی برای سال‌جاری رشد مطلوبی پیدا کرده است، تصریح کرد: شورایعالی بیمه توجه ویژه‌ای به هتلینگ بیمارستان‌های دولتی نشان داده است تا با افزایش کیفیت خدمات مرتبط با هتلینگ و تخت، شأن بیماران بستری بیش از گذشته رعایت شود.


وی افزود: با افزایش مناسب تعرفه ویزیت، در واقع پزشکانی که خدمات غیرجراحی انجام می‌دهند نیز از سطح مناسبی از درآمد برخوردار خواهند شد. مدیرکل بیمه‌های سلامت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درباره نحوه نظارت بر اجرای مطلوب تعرفه‌ها نیز توضیح داد: بدیهی است تا زمانی که نظارت مطلوبی بر اجرای صحیح تعرفه‌ها وجود نداشته باشد، هر نوع افزایش تعرفه حتی اگر با در نظر گرفتن تمامی مبانی علمی صورت پذیرفته باشد در نهایت ضمانت اجرایی نداشته و دریافت‌های غیرمتعارف و خارج از نرخ مصوب کماکان ادامه خواهد داشت.


افزایش 400 تا 700‌درصدی ویزیت پزشکان طی 9سال اخیر
گام وزارت بهداشت، وزارت رفاه و سازمان نظام پزشکی برای افزایش 60‌درصدی تعرفه‌های درمانی، در حالی می‌تواند شرایط سختی را برای مردم مراجعه‌کننده به مراکز درمانی تحمیل کند، که طی 9سال اخیر، تعرفه‌های درمانی افزایش قابل توجهی نیز داشته است. بررسی‌های صورت‌گرفته در روزنامه «شرق» نشان می‌دهد، تعرفه‌های درمانی پزشکان عمومی در بخش دولتی در سال‌جاری در مقایسه با تعرفه‌های درمانی پزشکان عمومی در سال 1383، 400درصد و تعرفه‌های پزشکان عمومی در بخش خصوصی در سال‌جاری در مقایسه با سال 1383، 700درصد افزایش داشته است. افزایش قابل‌توجهی که به شکل نگران‌کننده زمینه‌ساز افزایش پرداخت هزینه‌های درمانی از سوی مردم می‌شود.


بر اساس اطلاعات موجود قیمت ویزیت پزشکان عمومی در بخش دولتی در سال 1383، هزاروصدتومان بود که در سال‌جاری به پنج‌هزارو500تومان رسیده است. همچنین ویزیت پزشکان عمومی در بخش خصوصی در سال 1383، هزارو440تومان بود که در سال‌جاری به 11هزارو500تومان رسیده است. افزایش 400 تا 700درصدی تعرفه‌های درمانی پزشکان عمومی از سال 83 تا به امروز در حالی است که میزان افزایش تعرفه‌ها در میان پزشکان متخصص، فوق متخصص و روانپزشکان نیز با افزایش بسیار زیادی همراه بوده است. به‌طوری که تعرفه‌های پزشکان متخصص در بخش دولتی از سال 83 تا به امروز 300درصد و در بخش خصوصی 457‌درصد، تعرفه پزشکان فوق‌تخصص در بخش دولتی از سال 83 تا به امروز 280درصد و در بخش خصوصی 601‌درصد و همچنین تعرفه روانپزشکان در بخش دولتی از سال 83 تا به امروز در بخش دولتی 436‌درصد و در بخش خصوصی 691‌درصد افزایش داشته است. در مجموع تعرفه پزشکان عمومی در بخش دولتی و خصوصی از سال 83 تا 92، 550‌درصد، متخصص 757درصد، فوق تخصص 881‌درصد و روانپزشک 1126درصد افزایش یافته است. حالا مشخص نیست، مسوولانی که سنگ سازمان‌های بیمه‌گر، بیمارستان‌های دولتی و پزشکان را به سینه می‌زنند، توان مالی مردم برای پرداخت افزایش 60‌درصدی تعرفه‌های درمانی را نیز در نظر گرفته‌اند؟

منبع: روزنامه شرق

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.34244s, 19q