طرح سنجش سلامت جسماني و رواني براي نوآموزان پايه اول دبستان اجرا مي شود

۱۳۸۷/۰۳/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10931
طرح سنجش سلامت جسماني و رواني براي نوآموزان پايه اول دبستان اجرا مي شود

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا به نقل از روابط عمومي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، طرح سنجش سلامت جسماني و رواني کودکان همه ساله با همکاري وزارت بهداشت و سازمان آموزش و پرورش استثنايي کشور در سراسر کشور اجرا مي شود و طي آن دانش آموزان در مقاطع پايه اول ابتدايي، سوم ابتدايي، اول راهنمايي و اول دبيرستان تحت معاينات غربالگري و پزشکي عمومي قرار مي گيرند.

در اين طرح که از فردا، 20 خرداد ماه سال جاري آغاز و به مدت 2 ماه ادامه مي يابد، اطلاعات به دست آمده از معاينات پزشکي در شناسنامه سلامت کودکان ثبت مي شود.

اوليا دانش آموزان مي توانند پس از اخذ معرفي نامه از مدرسه مورد نظر براي ثبت نام، به پايگاه سنجش يا مرکز بهداشتي درماني مربوطه معرفي شده مراجعه کنند.


گفتني است، انجام معاينات پزشکي عمومي براي نوآموزان پايه اول دبستان به عنوان شرط ثبت نام نوآموز محسوب مي شود و در صورتي که نوآموز نياز به مدرسه استثنايي نداشته باشد، مجوز ثبت نام در صفحه اول داخل شناسنامه سلامت وي صادر مي شود.

هدف از اجراي اين طرح، شناسايي به هنگام و اقدام به موقع اختلالات کودکان، بدو ورود به مدرسه است. در اين طرح اختلالات بينايي، شنوايي، مشکلات يادگيري و اختلالات روانشناختي کودکان با معاينات کامل پزشکي در پايگاه هاي سنجش و مراکز بهداشتي، درماني مورد ارزيابي قرار مي گيرد و نوآموزان مشکوک به اختلال بعد از تشخيص به کلينيک ها و مراکز تخصصي ارجاع داده مي شوند.

گفتني است، در مناطق روستايي نيز معاينات غربالگري توسط بهورزان و معاينات پزشکي توسط پزشک عمومي مراکز بهداشتي درماني روستايي انجام مي شود و دانش آموزان در مدرسه مورد نظر ثبت نام مي کنند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.7144s, 19q