شیوع دوباره آنفلوانزای مرغی

۱۳۹۳/۰۱/۲۵ - ۱۲:۱۶ - کد خبر: 109314

سلامت نیوز: وزارت کشاورزی ژاپن از شیوع آنفلوانزای مرغی در یک مرغداری در جنوب این کشور که با تلف شدن بیش از یکهزار قطعه جوجه همراه بوده خبر داد.


به گزارش رویترز، این وزارتخانه افزود: آزمایش ژنتیکی مرغ‌های یک مرغداری در «کوماموتو» واقع در جنوب ژاپن بار دیگر حاکی از شیوع ویروس به شدت بیماری‌زا اچ 5 بوده و با توجه به تلف شدن یک هزار و یکصد جوجه در این مرغداری قرار است حدود 112 هزار قطعه مرغ معدوم شوند.


براساس این گزارش، یک مقام وزارت کشاورزی ژاپن گفت که هنوز احتمال شیوع این ویروس به انسان از طریق مصرف گوشت مرغ یا تخم‌مرغ وجود ندارد.


این نخستین بار از سال 2011 میلادی است که شیوع آنفلوآنزای مرغی در ژاپن گزارش می‌شود. زمانی که این بیماری در منطقه «چیبا»‌در شمال توکیو پایتخت ژاپن شناسایی شد.آنفلوآنزای مرغی ویروسی است که بین پرندگان وحشی به شدت مسری و اغلب در میان پرندگان اهلی و طیور، کشنده است.


علائم انسانی شبیه به علائم شبه آنفلوآنزا با نشانه‌هایی چون تب، سرفه، گلودرد و درد عضلانی و علائم دیگر شامل عفونت چشمی، ذات‌الریه و بیماری شدید تنفسی است.ویروس این بیماری از طریق تماس با پرندگان عفونی یا سطح آلوده منتقل می‌شود و از این رو خطر عفونت در انسان‌ها کم و انتقال انسان به انسان نادر است.

منبع: روزنامه کیهان

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.74151s, 18q