بررسي چرايي قتل دوقلوها از سوي پدر/ريشه اين جنايت را در«كودكي» بيابيد

۱۳۹۳/۰۱/۲۵ - ۱۴:۴۵ - کد خبر: 109340
بررسي چرايي قتل دوقلوها از سوي پدر/ريشه اين جنايت را در«كودكي» بيابيد

سلامت نیوز: افراد سایکوپات، افرادي هستند كه سيستم رواني شان به طور ساختاري آسيب ديده و قادر به درك احساسات ديگران نيستند و با اقداماتي كه انجام مي دهند خود و ديگران را به مخاطره مي اندازند.

مردي پس از زنده به گور كردن دو نوزاد دوقلويش در حالي كه قصد داشت همسرش را نيز به قتل برساند در شادگان خوزستان دستگير شد.

دكتر مصطفي تبريزي، روانشناس و مدرس دانشگاه علامه طباطبايي در تحليل ريشه هاي روانشناسي وقوع اين جنايت معتقد است كه چنين افرادي داراي شخصيت سايكوپات هستند و براي جلوگيري از وقوع آن بايد آموزش هايي را از دوران بارداري آغاز كرد و به ترتيب آن را كامل كرد.

روز شنبه، مردي در شادگان استان خوزستان دو پسر دوقلوي خود را كه يك سال بيشتر نداشتند، زنده به گور كرد و قصد داشت تا همسرش را هم به قتل برساند كه موفق به انجام اين كار نشد: چه عامل يا عواملي سبب مي شود تا يك شهروند به چنين جنايتي دست بزند؟
به طور كلي تمامي افرادي كه دست به چنين اقداماتي مي زنند، سايكوپات ناميده مي شوند و در رده افراد سايكوزيك قرار مي گيرند، يعني افرادي كه سيستم رواني شان به طور ساختاري آسيب ديده و قادر به درك احساسات ديگران نيستند و با اقداماتي كه انجام مي دهند خود و ديگران را به مخاطره مي اندازند. ريشه اقدامات اين افراد در دوران كودكي آنان است كه از دوران بارداري شروع شده و در روند فرزند پروري و شكل گيري شخصيت كودكان كامل مي شود. بنابراين يكسري از افراد كه مستعد انجام چنين اقداماتي هستند در جامعه حضور دارند اما يكسري اقدامات ثانويه نظير مشكلات خانوادگي، ازدواج نامناسب، تعارضات زناشويي، مسائل اقتصادي و اجتماعي و... اين حالت آنان را تشديد مي كند.

پس به نوعي بايد اين افراد به لحاظ رواني تحريك شوند تا دست به چنين جناياتي بزنند؟
معمولااين گونه است و وقتي عوامل ثانويه در چنين افرادي تشديد مي شود، حسي شبيه نفرت يا انتقام در آنان به وجود مي آيد كه گاه منجر به اقداماتي اينچنيني شده و گاهي نيز منجر به اين مي شود كه فردي اقدام به آتش زدن خانه ديگري كرده يا خودرويش را تخريب كند.

اما در اين مورد دو مقتول از فرزندان قاتل بودند، چه دليلي داشت كه وي فرزندانش را به قتل برساند؟
معمولادر اين شرايط فرد با خود گمان مي كند كه فرزندانش به لحاظ عاطفي وابستگي بيشتري به مادرشان دارند و حرف شنوي آنها از وي بيشتر است و به همين دليل سعي مي كند به نوعي به تمام آنچه با همسرش تعلق دارد ضرر برساند، بنابراين با توجه به اينكه در اين ماجرا اين مرد قصد كشتن همسرش را نيز داشته به نظر مي رسد احتمال وجود چنين حسي در وي بالاباشد كه البته پس از روانكاوي متهم مي توان در اين خصوص اظهارنظر قطعي كرد. همان طور كه در برخي موارد ديگر فرد با علم به اينكه فرزندانش مطيع وي هستند از آنها به عنوان همدستانش استفاده كرده است.

با اين افراد چه بايد كرد؟
اينكه با اين افراد چه بايد كرد، بايد در دو گروه قبل و بعد از حادثه بررسي شود. پس از وقوع حادثه كه به نوعي علاج واقعه پس از وقوع محسوب مي شود كاري كه بايد با اين فرد انجام شود شناسايي بسترهاي انجام اين جنايت در وي است و روان درماني و اقدامات نظاير آن نيز تاثيري در جلوگيري از وقوع قتل ندارد چراكه عملااين قتل رخ داده است، اما قبل از وقوع حادثه بايد اقداماتي در سطح كلان ايجاد شود و در مدارس كشور مشاوراني حضور داشته باشند كه اقدام تشكيل پرونده سلامت رواني و روانشناختي در تك تك دانش آموزان كنند و اين پرونده تا پايان دوره تحصيلات در سوابق تحصيلي آنان وجود داشته باشد. اين اقدام بسياري از هزينه هاي پليس و دستگاه قضايي را نيز كاهش خواهد داد.

اما چنين اقدامي چندان مرسوم نيست، به ويژه اينكه اغلب شهروندان مراجعه به روانشناس و... را نوعي ضعف براي خود مي دانند.
متاسفانه همين طور است و به همين دليل به نظرم تشكيل چنين پرونده يي براي تمام افراد در كاهش اين ترس موثر است و حتي سبب مي شود تا شهروندان در صورتي كه اثراتي از پرخاشگري يا مشكلات رواني را در خود ببينند همان طور كه براي تست خون به آزمايشگاه مراجعه مي كنند براي تست رواني نيز نزد كارشناسي بروند.

اين موضوع را در آينده شايد بتوان عملي كرد، اما در حال حاضر براي افرادي كه مستعد انجام چنين جناياتي هستند، چه اقداماتي بايد انجام شود؟
موضوع ديگري هم كه به نظرم موثر است، ترويج فرهنگ كتابخواني و معرفي و نگارش كتاب هاي جذاب در حوزه روانشناسي و روانكاوي است، به نظرم با انجام اين اقدامات، بسياري از شهروندان با مطالعه كتاب و. . . به بسياري از مشكلات روحي و رواني خود پي برده و مي توانند براي رفع آن از طريق خوددرماني يا مراجعه به كارشناس، اقدام كنند.
منبع: روزنامه اعتماد

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12991s, 18q