ديابت، شايع ترين علت نارسايي کليه است

۱۳۸۷/۰۳/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10935
ديابت، شايع ترين علت نارسايي کليه است

دکتر ساوج فوق تخصص نفرولوژي در گفت وگو با ايسنا گفت: عروق کوچک و بزرگ بيماران ديابتي، به صورت تدريجي در جريان بيماري صدمه مي بيند و در نتيجه آن، چشم و کليه، اعصاب و عروق بدن دچار عارضه مي شود.

دکتر ساوج افزود: عارضه کليوي در اين بيماران به صورت افزايش دفع آلبومين از کليه هاست؛ به طوري که در طول روز کليه ها حداکثر تا 20 ميلي گرم آلبومين دفع مي کنند. در حالي که در بيماران ديابتي در شروع درگيري کليه، دفع پروتئين از 30 ميلي گرم در 24 ساعت تجاوز مي کند.

وي ادامه داد: در اين مرحله آزمايش ساده ادرار قادر به نشان دادن دفع آلبومين نيست و براي تشخيص آن از روش هاي دقيق تري بايد استفاده کرد.

دکتر ساوج با اشاره به اينکه با گذشت زمان به تدريج دفع ادرار افزايش مي يابد، گفت: در اين زمان آزمايش ادرار ساده نيز آلبومين را نشان مي دهد و سپس با افزايش مقدار آلبومين در ادرار، کارايي کليه کم مي شود و نهايتاً فرد دچار نارسايي کليه مي شود که براي ادامه حيات آن بايد از درمان هاي جايگزين کليه استفاده نمود.

وي در خصوص تشخيص زودرس عارضه کليه گفت: بايد هر شش ماه نمونه ادرار از نظر آلبومين بررسي شود و اگر در دو نوبت آلبومين در ادرار وجود داشت، بروز عارضه کليوي قطعي است.

وي افزود: کنترل نامناسب قند خون، فشار خون بالا، زمينه ارثي، نژاد، چاقي و مصرف قرص ضد حاملگي از جمله موارد احتمالي بروز عارضه کليوي در جريان بيماري ديابت مي باشد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.34727s, 19q