حذف اثرات نامطلوب داروهای سرطانی بر بافتهای سالم توسط محققان ایرانی

۱۳۸۷/۰۳/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10940
حذف اثرات نامطلوب داروهای سرطانی بر بافتهای سالم توسط محققان ایرانی

احسان سید جعفری اولیایی نژاد مجری طرح در گفتگو با مهر گفت: استفاده از داروها برای درمان بیماریهای مختلف از جمله سرطان در بدن مشکلاتی چون اثرات جانبی و سمی این داروها بر سلولها و بافتهای غیر هدف به همراه خواهد داشت.

وی افزود: از این رو استفاده از سیستم کنترل شده دارو رسانی می تواند در این زمینه موثر باشد چرا که از یک سو اثر دارو را بر بافتهای هدف افزایش می دهد و از سوی دیگر از ایجاد اثرات نامطلوب شیمیایی این داروها بر سلولها و بافتهای سالم جلوگیری می کند.

مجری طرح به سیستم کنترل شده حامل دارو اشاره کرد و به مهر گفت: این سیستم شامل یک حامل است که داروی مورد نظر بر روی آن بارگذاری می شود. این روش قابلیت آن را دارد که به طور اختصاصی و در دوره زمانی مناسب، دارو را به بافت هدف برساند.  

وی، نانوذرات، لیپوزومها و انواع پلیمرها را از جمله حاملهای قابل استفاده دانست و گفت: نانوذرات به واسطه خصوصیاتی مثل پایداری، نفوذ سریع و راحت در سلولها و بافتها، برای کنترل و توزیع دارو در بدن مناسب تر هستند.

به گفته اولیایی نژاد، تحقیقات در زمینه انتقال هدفمند داروها به سلولها و بافتهای هدف به وسیله فناوری رهایش کنترل شده دارو در دنیا از دهه ۱۹۷۰ آغاز شده و به سرعت در حال پیشرفت و توسعه است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.28062s, 19q