خلاء روانی و عاطفی عاملی برای گرایش به اعتیاد

۱۳۹۳/۰۱/۲۶ - ۱۲:۵۳ - کد خبر: 109433

سلامت نیوز:یک روانشناس با هشدار نسبت به افزایش موضوعات اجتماعی، گفت: آمارها نشان می‌دهد فضای اجتماعی زنان و نوجوانان در حوزه اعتیاد

مناسب نیست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه کیهان ،مهدی بیاتی با رد اینکه ناآگاهی موجب اعتیاد نمی‌شود، گفت: امروزه افراد با علم به سمت اعتیاد می‌روند و آسیب‌های اجتماعی اعم از طلاق و اعتیاد در یک زنجیره اتفاق می‌افتد و با توجه به اینکه دلایل مشابهی دارند به نوعی هم‌پوشانی پیدا کرده‌اند.


وی افزود: بخشی از عوامل بروز آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد خلأ روانی و عاطفی است که امروز به صورت فراوان دیده می‌شود. آمار طلاق نیز در شهرهای مختلف پیامد این خلأ روانی را به طور واضح نشان می‌دهد که یک هشدار و بحران در حوزه اجتماعی کشور است.


این روانشناس ادامه داد: وقتی آسیب‌های اجتماعی در انواع مختلف بروز می‌کند باید شاهد بروز اعتیاد به عنوان یکی از این پیامدها باشیم لذا اعتیاد و مواد مخدر موضوعی نیست که بتوان تک بعدی به آن نگاه کرد.


بیاتی تصریح کرد: اینکه گاهی عنوان می‌شود نبود اطلاعات منجر به اعتیاد افراد می‌شود، نوعی نگرش خاص به مسئله اعتیاد است و این موضوع نه تنها از اعتیاد جلوگیری نمی‌کند بلکه بعضا به ترویج اعتیاد نیز منجر می‌شود، لذا اولا باید بپذیریم آسیبهای اجتماعی رو به افزایش است چرا که آمارها نشان می‌دهد فضای آسیبهای اجتماعی برای زنان و نوجوانان در حوزه اعتیاد گسترش یافته است که یک تهدید اجتماعی محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بیکاری یکی از مهم‌ترین علل اعتیاد جوانان به شمار می‌رود، اظهار کرد: مباحث قبل از ازدواج، فرار از واقعیت‌های موجود، فرار از مشکلات روحی، روانی و راحت شدن مقطعی، بخشی از عواملی هستند که افراد را به سمت اعتیاد می‌کشاند.


این روانشناس تصریح کرد: مشکلات فراوان زوجین، طلاق‌های عاطفی که هیچ آماری از این نوع طلاق‌ها وجود ندارد و همچنین زد و خوردهای کلامی و ضرب و شتم از جمله عوامل بروز اعتیاد محسوب می‌شوند؛ از سوی دیگر ایجاد ناامنی روانی و امنیت روانی که زیر مجموعه اقتصادی، اجتماعی، بیکاری، عدم ازدواج و ازدواج غلط است نیز تاثیر بسزایی در گرایش افراد به سمت اعتیاد دارند.


وی در ادامه از رسانه‌ها خواست موضوعات اقتصادی را بزرگ جلوه ندهند تا مردم از امنیت روانی در سطح اجتماع برخوردار باشند. بیاتی ادامه داد: سیاه‌نمایی رسانه‌ای باعث ایجاد ناامنی روانی در جامعه می‌شود، در حالی که می‌توان به راحتی از بروز بسیاری از موضوعات اجتماعی جلوگیری کرد.


وی گفت: آموزش و پرورش و آموزش عالی درباره شیوه‌های تربیتی، دوستی، ارتباط با افراد، شبکه‌های مجازی و سایر مهارت‌ها باید آموزش‌های لازم را در اختیار جامعه هدف قرار دهد تا اطلاعات نوجوانان افزایش یابد و به جای حفظ محوری پایه نظام آموزشی کشور، به سمت مهارت آموزی سوق یابد.


این روانشناس آغاز آموزش‌های لازم از مهد کودک و پیش‌ دبستانی، برخورد مناسب با افرادی که دچار آسیب اعتیاد شدند و دادن امید به نوجوانان و جوانان را از مهم‌ترین موضوعاتی عنوان کرد که باید مورد توجه مسئولان و برنامه‌ریزان قرار بگیرد و از سوی دیگر رسانه ملی نیز باید بتواند وظیفه خطیر خود را در این زمینه انجام دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.71999s, 19q