نامه سرگشاده انجمن علمی غذا و تغذیه حامی سلامت ایران به رییس صدا و سیما:

آقای ضرغامی از امروز سیاست های جدیدی برای تولید برنامه های کودک اتخاذ کنید، فردا خیلی دیر است!

۱۳۹۳/۰۱/۲۶ - ۱۳:۰۰ - کد خبر: 109437
آقای ضرغامی از امروز سیاست های جدیدی برای تولید برنامه های کودک اتخاذ کنید، فردا خیلی دیر است!

سلامت نیوز : انجمن علمی غذا و تغذیه حامی سلامت ایران طی نامه ای سرگشاده به ضرغامی رئیس سازمان صدا و سیما خواستار اتخاذ سیاست های جدید برای تولید برنامه های کودک شد و خاطر نشان کرد برنامه های کودک به بنگاه تبلیغاتی تبدیل شده است که هیچ هم سویی با سلامت کودکان و خانواده ها ندارد.در زیر متن کامل نام آورده شده است:

ریاست مخترم صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

آقای دکتر ضرغامی برنامه های تولیدی کودک و نوجوان کجا و سیاست های ارتقاء سلامت و تغذیه برنامه پنجم رشدو توسع ملی کجا!آیا درماه های اخیر برنامه های زنده کودک شبکه های مختلف را دیده اید!قطعا تبدیل شدن این برنامه ها به بنگاه تبلیغاتی پر ساز و نوا برای محصولات غذایی، که هیچ هم سویی با سلامت کودکان و خانواده ها ندارد، از سیاست های شما نیست!

ماههاست که نه فقط متخصصان تغذیه و سلامتی از پخش این برنامه ها در عجب و حیرانند بلکه متولیان امر تربیت و خود خانواده ها نیز متاسف از چنین برنامه ریزی برای وقت کودکان!


در روزگاری که تاثیر شیوه زندگی و تغذیه از دروان کودکی در بروز شیوع بیماریهای مزمن (از جمله چاقی، دیابت، فشار خون بالا، بیماریهای قلبی عروقی و سرطلانها) و مرگ و میر ناشی از آنها بیش از پیش بر همه آشکار است ، ایا انتظار ان نمی رود که هر فرد مسول، متخصص ومتعهدی که دغدغه پیشرفت و رشد و توسعه ملی را دارد در سیاست گذاری های بنیادی و اجرایی خود از سلامت جامعه و سلامت نیروی انسانی غفلت نکند!

آیا امروز بر کسی پوشیده است که زیر ساخت رشد و توسعه ملی در گرو داشتن جامعه ای سالم است!

آیا امروز بر کسی پوشیده است که شیوع بیماریهای مزمن در کشورمان به شدت رو به افزایش و میانگین سن بروز آنها به شدت کاهش یافته است!

آیا امروز بر کسی پوشیده است که برای پیشگیری از بیماریهای مزمن باید از تغذیه صحیح از دوران جنینی و کودکی برنامه ریزی نمود!

آیا امروز بر کسی پوشیده است که انتفال هر فرهنگی ریشه در آموزه ها و دیده های دوران کودکی دارد!

آیا امروز بر کسی پوشیده است که فرهنگ تغذیه ای کودکان و خانواده ها نیاز به تغییر و حمایت در جهت رسیدن به جامعه ای سلامت تر دارد!

آیا در چنین شرایطی مشاهده برنامه های تلویزیونی زنده که در بهترین و پر بیننده ترین ساعات روز، از بهترین و معروف ترین و تاثیرگذارترین شخصیتهای محبوب کودکان و کودکان حاضر در برنامه، ساعت ها در تبلیغ محصولات غذایی ای استفاده می شود که هیچ نقشی در ارتقاء سلامت آنان و فرهنگ تغذیه ای مطلوب ندارد، می توان سکوت اختیار کرد!

روزی تبلیغات ضد فرهنگ تغذیه ای در بین برنامه های تلویزیونی دغدغه بود ولی امروز کار به جایی رسیده است که موضوع و محور اصلی خود برنامه ها تبلیغات ضد فرهنگ تغذیه ای است! این اوج شکست در اجرای هر ماده ای است که در برنامه پنجم رشد و توسعه ملی به بحث ارتقاء سلامت و تغذیه جامعه اختصاص یافته است.

تغییرات ایجاد شده در نحوه تولید برنامه های پر طرفدار و پر سابقه صدا و سیما به خوبی نشان می دهد که سازمان صدا و سیما با محدودیت های بودجه مواجه است و نیاز به حامیان ملی برای تولید دارد.

اما آیا کودکان نیز باید در این میان درگیر شوند! هیچ متخصص و متولی امر سلامت، تربیت و فرهنگ به چنین سیاستی که برنامه سازی برای کودک با محور تبلیغاتی ساخته شود رای مثبت نمی دهد چه رسد به آنکه این تبلیغات برای نسل حاضر و نسل های بعدی عواقب جبران ناپذیری داشته باشد.

آقای دکتر ضرغامی قطعا شما از همین امروز سیاست های نوینی در جهت تولید برنامه های کودک اتخاذ خواهید نمود، زیرا فردا خیلی دیر است!

انجمن علمی غذا و تغذیه حامی سلامت ایران

رونوشت :دفتر مقام محترم ریاست جمهوری

مقام محترم وزیر بهداشت جهت استحضار و دستور لازم

لازم به ذکر است که انجمن علمي غذا و تغذيه حامي سلامت ايران در سال 1385 با حضور جمعی از اساتید و صاحب نظران این حوزه نظیر دکتر سید ضیاء الدین حسینی مظهری،شادروان دکتر کامل شادپور،خانم دكتر ربابه شيخ الاسلام تأسيس شد .

انجمن علمي غذا و تغذيه حامي سلامت ايران، انجمني است علمي و غير دولتي با هدف كمك به بهبود تغذيه در جامعه و حمايت از آن دسته افراد صنايع و اصناف وابسته به غذا و تغذيه كه يكي از مقاصد اصلي خويش را در كار توليد، حفظ و ارتقاي سلامت جامعه قرار دهند. ملاك داوري در اين باره آخرين يافته هاي علمي و سياست‌هاي كشوري ناظر بر غذا و تغذيه خواهد بود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.49431s, 18q