با علائم کم خوني آشنا شويم

۱۳۹۳/۰۱/۲۶ - ۱۵:۰۹ - کد خبر: 109438
با علائم کم خوني آشنا شويم

سلامت نیوز: گلبول هاي قرمز، سلول هايي هستند که وظيفه حمل و انتقال اکسيژن در خون را به عهده دارند. کم خوني شرايطي است که در آن گلبول هاي قرمز سالم (با هموگلوبين کافي و شکل طبيعي) به ميزان کافي در بدن وجود ندارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،در این شرایط نمي توانند وظيفه حمل اکسيژن را به درستي انجام دهند و تبادل اکسيژن و دي اکسيد کربن بين خون و سلول هاي بدن دچار اختلال مي شود. کم خوني انواع مختلفي دارد: مثل کم خوني فقر آهن، کم خوني پرني سيوز (ناشي از جذب ناکافي ويتامين B12)، کم خوني آپلاستيک، کم خوني ناشي از مصرف بعضي داروها، کم خوني به دنبال ابتلا به بعضي بيماري هاي خونريزي دهنده و.... کم خوني به خصوص در سنين نوجواني ميان دختران ايراني شايع است و مشکلات زيادي از جمله کاهش توان فکري و جسمي و اختلال در يادگيري را در اين گروه سني ايجاد مي کند. به همين دليل خوب است که در مورد علايم کم خوني و نحوه درمان و پيشگيري آن مطالبي را به اطلاع شما برسانيم:

علايم: کم خوني مي تواند علامت هاي مختلفي داشته باشد که حتي ممکن است با علايم ساير بيماري ها اشتباه شود. گرچه تشخيص قطعي کم خوني در نهايت با آزمايش خون امکان پذير است ولي وجود علايمي که در ادامه ذکر مي شود، مي تواند شما را به وجود کم خوني مشکوک کند تا با مراجعه به پزشک از سلامت خود مطمئن شويد:

1- رنگ پريدگي پوست: البته ممکن است گاهي هم رنگ پوست طبيعي باشد ولي رنگ لب ها کم رنگ تر باشد. زبان و مخاط داخل لب و پلک چشم ها نيز ممکن است کم رنگ تر به نظر بيايند.

2- خستگي زودرس و احساس افسردگي: اگر بدون هيچ دليل موجهي دچار احساس کسالت و خستگي دائمي هستيد، ممکن است از علايم کم خوني باشد.

3- سرگيجه و سردرد هاي مداوم: وجود سردردهاي بي دليل و مکرر و همچنين احساس ضعف فراوان و سرگيجه به خصوص موقع بلند شدن از جا مي تواند از علايم کم خوني باشد.

4- خواب رفتن و سوزن سوزن شدن دست و پاها و همچنين احساس سردي در اندام هاي انتهايي مثل انگشتان دست يا پا مي تواند نشاني از کم خوني باشد.

5- گود شدن روي ناخن(ناخن قاشقي) : اين حالت در کم خوني شديد اتفاق مي افتد.

6- اختلالات قاعدگي مثل قطع ناگهاني آن.

7- تمايل به خوردن مواد عجيب و غريب غير خوراکي مثل خاک، گچ و يخ و برف به خصوص در کودکان از علايم احتمالي کم خوني است.

8- احساس تنگي نفس و به اصطلاح کم آوردن نفس

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.70026s, 19q