كمبود داروي «IVIG» در كشور بر طرف شد

۱۳۸۷/۰۳/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10945
كمبود داروي «IVIG» در كشور بر طرف شد
كامبيز امجدي نيك در گفت و گو با فارس، افزود: داروي IVIG يك داروي مشتق از پلاسماست كه براي درمان افراد مبتلا به نقص سيستم ايمني بدن كاربرد دارد، مصرف اين دارو به علل مختلف از جمله تعريف كاربردهاي جديد براي آن رو به افزايش است و با توجه به محدود بودن توليد كنندگان معتبر آن با افزايش قيمت اين دارو در سطح جهاني مواجه هستيم.
وي ادامه داد:‌ اين دارو توليد داخل ندارد و ما همچنان وارد كننده اين دارو هستيم به همين علت با توجه به مشكلات جهاني گاهي با كمبود آن در كشور مواجه مي‌شويم.
امجدي نيك گفت: مهمترين مصرف اين دارو براي جبران نقص سيستم ايمني بدن و جبران كمبود گلبول‌هاي سفيد در اين افراد است، گروه هاي ديگر نيز از اين دارو استفاده مي‌كنند مانند افرادي كه دچار التهاب سيستم مغزي هستند، يا برخي افرادي كه دچار ناراحتي‌هاي كليوي هستند، برخي پزشكان نيز از اين دارو براي درمان نازايي استفاده مي‌كنند، كه در هيچ مرجع معتبر علمي تائيد نشده است.
وي افزود: مصرف رو به افزايش اين دارو باعث شده كه بازار عرضه و تقاضاي اين دارو از حالت تعادل خارج شود و منابع معتبر توليد كننده اين دارو جوابگوي نياز بيماران در دنيا نباشند، از طرفي در برخي كشورهاي آسياي جنوب شرقي از جمله چين نيز اين دارو به توليد رسيده است اما پس از بازديدي كه ما از توليد كننده اين دارو در اين كشور داشتيم متوجه شديم كه اطمينان لازم به آن وجود ندارد.
مدير كل نظارت بر دارو وزارت بهداشت تاكيد كرد: يكي از وظايف مهم وزارت بهداشت تضمين سلامت و ايمني داروهاي وارداتي و توليد داخل است و در مورد داروي IVIG كه يك فرآورده خوني مشتق از پلاسماست خطر انتقال بيماري‌هايي مانند ايدز و هپاتيت بسيار زياد است و ما مجبوريم كه در اين مورد نظارت دقيق داشته باشيم تا ماجراي فرآورده‌هاي خوني آلوده سال‌هاي گذشته تكرار نشود.
وي گفت: در زمان حاضر وارد كننده اصلي داروي IVIG در كشور هلال احمر است اما واقعاً با توجه به شرايط جهاني تهيه اين دارو از مراجع معتبر با چالش‌هاي بسيار زيادي مواجه است و گاهي واقعاً تامين اين دارو از سوي شركت‌هاي وارد كننده دچار مشكل است كه مديريت آن از عهده شركت‌هاي وارد كننده خارج است. به خصوص اينكه كشورهاي اصلي توليد كننده اين دارو از هر بهانه‌اي براي ندادن دارو به ما استفاده مي‌كنند.
وي افزود: با وجود اين مشكلات پس از مدتي كه شاهد كمبود اين دارو در كشور بوديم اولين محموله اين دارو شامل 60 كيلوگرم IVIG ديروز وارد كشور شد كه بيش از نياز يك ماه بيماران در كشور است، طي 10تا 15 روز آينده نيز محموله 800 كيلوگرمي اين دارو كه از پلاسماي ايراني توليد شده است وارد كشور مي‌شود كه بيش از نياز يكسال كشور را تامين مي‌كند.
امجدي نيك ادامه داد: وزارت بهداشت در مورد داروهاي خاص و يارانه‌اي، تعداد دقيق مصرف كنندگان را در سراسر كشور در اختيار دارد و بر اساس آن دارو را تامين مي‌كند و تحت شرايط كنترل شده دارو را در اختيار بيماران قرار مي‌دهد تا هم نياز بيماران تامين شود و هم از سوء استفاده و فروش آن در بازار آزاد جلوگيري شود.
وي گفت: در مورد داروي IVIG نيز بيماراني كه بر اساس متون علمي گروه متقاضي اين دارو هستند، ماهانه به حدود 50 كيلوگرم از اين دارو نياز دارند بنابراين با ورود محموله اين دارو در روز گذشته نياز بيش از يكماه كشور به اين دارو تامين شده است و احتمالاً محموله بعدي نيز كه بايد 11 خرداد وارد كشور مي‌شد، هفته آينده وارد كشور مي‌شود و نياز بيش از يكسال كشور به اين دارو تامين خواهد شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.44523s, 19q