رانندگان مکلف به پرداخت هزینه‌های درمانی تصادف با نابینایان می‌شوند

۱۳۹۳/۰۱/۲۷ - ۱۷:۱۳ - کد خبر: 109558

سلامت نیوز: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با یک فوریت طرح الحاق یک تبصره ب ماده 26 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی موافقت کردند در صورت تصویب نهایی آن رانندگان در صورت تصادف با نابینایان ملکف به پرداخت کلیه هزینه‌های درمانی و جبرانی آن می‌شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، یک فوریت طرح الحاق یک تبصره ب ماده 26 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در جلسه علنی امروز با 136 رای موافق، 14 رای مخالف و 7 رای ممتنع از مجموع 195 نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

در صورت تصویب نهایی این طرح تبصره‌ای به ماده 26 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی اضافه می‌شود که براساس امور و مرور نابینایان دارای عصای سفید در سطح معابر برای رانندگان،‌ وسایل نقلیه در حکم چراغ قرمز است و رانندگان ملزم به توقف کامل در برخورد با این افراد دارای معلولیت نابینایی می‌باشند. در صورت تصادف وسایل نقلیه با این افراد راننده مکلف به پرداخت خسارت‌های جانی و مالی مصدوم یا متوفی می‌باشد در صورت بروز هرگونه معلولیت جدید ناشی از تصادف پرداخت کلیه هزینه‌های درمانی و جبرانی آن برع هده راننده وسیله نقلیه است.

فاطمه آلیا عضو کمیسیون اجتماعی به عنوان امضاکنندگان این طرح با گرامیداشت روز ارتش و روز زن گفت: این طرح مربوط به نابینایان است که 60 نفر از نمایندگان نیز آن را امضا کرده‌اند.

وی توضیح داد: این طرح احترام به دارندگان عصای سفید است که ممکن است در صورت تصادف با معلولیت جدیدی علاوه بر نابینایی مواجه شود که در این طرح راننده مکلف می‌شود که تمامی هزینه‌ها را پرداخت کند.

آلیا گفت: ما در کمیسیون اجتماعی ایرادات مربوط به این طرح را رفع می‌کنیم که یکی از ایرادات این طرح تکلیف برای راننده برای پرداخت هزینه‌های درمانی است که در اصلاحیه باید بیمه‌کننده چنین کاری را بر عهده گیرد.

مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در مخالفت با این طرح گفت که با توجه به قوانین موجود این طرح مناسب نیست چون قوانین موجود بیمه مکلف به پرداخت خسارت کرده که لازم نیست که موجود جدیدی به آن اضافه شود.

احمد امیرآبادی نماینده قم به عنوان موافق این فوریت این طرح نیز گفت: در دنیا روز جهانی عصای سفید وجود دارد و همه کشورها با داشتن قوانینی به نابینایان بها می‌دهند این طرح در راستای بها دادن به نابنیان است که طبیعتا درصد وجود نواقصی در آن می‌توان‌ آن را در کمیسیون اجتماعی مورد بحث قرار داد.

گفتنی است بعد از تصویب فوریت این طرح باهنر رییس جلسه گفت که این طرح مبارکی بود که با رای خوبی به تصویب رسید و امیدواریم جزییات آن نیز مورد موافقت مجلس قرار گیرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
vahid
باز نماینده ها جوگیر شدن و طرحهای خلاقانه تصویب میکنن .
1- اگه نابینا عصا نداشت چی؟ 2- اگه رو خط عابر نبود و تو اتوبان بود چی ؟ 3- شهرداری خیابوناش و پیاده رو هاش و اصلا شهر استاندارد عبور نابینا رو داره؟ و هزار تا اما و اگر دیگه . فقط بلد هستند طرحی با هزار تا عیب و ایراد به تصویب برسونن و ملت و درگیر مشکل کنن . فقط یک حالت داره که راننده باید خسارت بده ولی 50 حالت داره که نابینا حقوقش با بینا هیچ فرقی نمیکنه که اون هم مثل همه بیمه خسارت را جبران میکنه .
خدا وکیلی این نماینده ها عجب موجودات شگرفی هستند با طرحاشون یک مشکل و حل میکنن اما ده تا مشکل درست میکنن و زندگی همینطور ادامه میابد .
0.90648s, 19q