آزمایش خون راهی برای تشخیص آسیب‌دیدگی مغزی

۱۳۹۳/۰۱/۲۷ - ۱۷:۰۹ - کد خبر: 109594

سلامت نیوز: در سال‌های اخیر افزایش آگاهی در زمینه آسیب‌های جسمانی به ورزشکاران سبب شده است تا دانشمندان با طراحی نوعی آزمایش خون بتوانند کمک بسیاری به کاهش خطر ابتلا به آسیب‌های بلند مدت به شرکت کنندگان در رشته‌های ورزشی کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، محققان در آکادمی سوئد در توسعه یک آزمایش خون هستند که نشان می‌دهد شدت ضربه مغزی در هنگام ورزش تا چه حد است و آیا ادامه بازی برای شرکت کننده امکان دارد یا خیر.


بررسی‌ها نشان می‌دهند، اگر چه تشخیص شدت ضربه مغزی بسیار دشوار است اما آزمون عصب روان‌شناختی یکی از شایع‌ترین تست‌های تشخیصی مورد استفاده توسط کادر‌های پزشکی است که امروزه کاربرد بسیاری دارد.
محققان تحت نظارت و یا بررسی همه بازیکنان در لیگ هاکی سوئد دریافتند هاکی روی یخ یکی از خشونت آمیز‌ترین ورزش‌ها است که از ۲۸۸ نفر بازیکن تنها نیمی توانستند از ضربه‌های خشونت آمیز در سر خود محافظت کنند و با مطالعه روی مغز آن‌ها دانشمندان دریافتند این بازیکنان سطوح بالای پروتئین‌های عصبی خاصی به نام تاو در خون داشتند که این پروتئین می‌تواند معیار دقیقی برای تعیین شدت ضربه‌های مغزی باشد.
محققان امیدوارند این آزمایش خون یک ابزار بالینی برای پزشکان و تیم پزشکی ورزشی باشد و به طورکلی در مراقبت‌های اورژانسی از بیماران نقش زیادی داشته باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.96746s, 19q