ارابه مرگ جاده ها از مرز استاندارد خارج شد/اتوبوس اسکانیا کابوس مسافران جاده ای

۱۳۹۳/۰۱/۲۹ - ۱۷:۰۱ - کد خبر: 109692

سلامت نیوز: اتوبوس اسکانیا در حالی همچنان در جاده های ایران آتش گرفته و جان صدها مسافر را به خطر می اندازد که سفیر سوئد در ایران در بازدید از این کارخانه از خارج شدن اتوبوسهای تولید شرکت عقاب افشان از استاندارد اسکانیای سوئد خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، اتوبوس اسکانیا که چند وقتی است به علت آتش سوزی ها و مرگ بیش از 200 هموطن در یک سال به عنوان ارابه مرگ جاده ها شناخته می شود بنا بر گفته "پیتر پچلر" سفیر سوئد در ایران از استاندارد خارج شده است.

سفیر سوئد که روز چهارشنبه از کارخانه اسکانیا در ایران بازدید کرد مدعی شد تغییراتی که در افزایش حجم باک بنزین و سیستم برق کشی تولیدات شرکت عقب افشان به وجود آمده باعث شده است این محصول از استاندارد خارج شود و این در حالی است که امیدواریم شرکت عقاب افشان تولیدات را به حالت استاندارد برگرداند.

اظهارات سفیر سوئد در ایران در حالی مطرح شد که بارها مسئولان شرکت عقاب افشان مدعی بودند تولیدات آنها با استانداردهای اروپا برابری می کند و حتی کارشناسان اسکانیا این تولیدات را تایید کرده اند اگرچه هنوز هویت کارشناسان اسکانیا اعلام نشده است و معلوم نیست این کارشناسان چگونه استاندارد اتوبوسی را که تغییرات اساسی در آن انجام شده است را تایید می کنند.

لزوم تجدید نظر سازمان استاندارد در مورد اسکانیا

در همین حال نیره پیروزبخت رئیس سازمان استاندارد نیز در بازدیدی که پس از اعلام مردودی اسکانیا در 19 تست استاندارد از این کارخانه داشت، مدعی بود این اتوبوس مرگ آفرین استانداردهای لازم را برای تردد جاده ها دارد حال این سوال مطرح می شود که وقتی سفیر کشور سازنده این اتوبوس را خارج از استاندارد می داند و بر تغییرات اساسی روی اتوبوس تاکید دارد چگونه مسئولان استاندارد که هیچگونه مرکز تست استاندارد خودرو را در اختیار ندارند آن را تایید می کنند. به نظر می رسد وقتی حداقل استانداردها در کشور ما رعایت نمی شود از سازمان استاندارد خودروها بر اساس استاندارد یورو 2 تایید می کند ارابه مرگ جاده ها در زمره خودروهای امین استاندارد قرار می گیرد.

نگرانی استاندارد سمنان از حوادث اسکانیا

در همین حال محمد وکیلی استاندار سمنان حوادثی که برای اسکانیا در ایران به وجود آمده را نگران کننده می داند و می گوید: باید تلاش شود در کمترین زمان نقص اتوبوسهای اسکانیا رفع شود و دیگر شاهد وقوع حوادثی از این دست در جاده های کشور نباشیم.

اسکانیا عامل 53 درصد مرگهای جاده ای

در حالی که اتوبوسهای اسکانیا تنها 10 درصد ناوگان حمل و نقل بین شهری را بین شهری را به خود اختصاص می دهند اما 53 درصد تلفات مربوط به این اتوبوسها است. خودروهایی که در هر تصادف به علت نقص در سیستم سوخت و برق به راحتی آتش گرفته و جان هموطنان را می گیرد.

آتش سوزی اسکانیا همچنان ادامه دارد

در حالی وارد سال جدید شدیم که ارابه مرگ جاده ها همچنان در اثر تصادف در آتش می سوزد. در آخرین حادثه اسکانیا به علت برخورد دو دستگاه از این خودرو در تونل بهمن محور کرمان- جیرفت هر دو خودرو در آتش سوختند اما با اقدام به موقع مسافران و خروج از اتوبوس این حادثه هیچ تلفات جانی نداشت. در حادثه دیگری نیز که در استان اردبیل رخ داد به علت حریق اتوبوس از قسمت موتور این خودرو کاملاً در آتش سوخت اما با اقدام به موقع راننده بیش از 40 مسافر از جهنم اسکانیا نجات یافتند.

نقص اتوبوسهای اسکانیا رفع نشده است

فرمانده نیروی انتظامی نیز در آخرین اظهار نظر در مورد اتوبوسهای ناایمن اسکانیا می گوید: نقص فنی اتوبوس های اسکانیا رفع نشد و بر اساس توافقات شرکت سازنده موظف است در خط تولید نقص فنی را رفع کند. همچنین اتوبوسهایی که در حال تردد هستند نیز با اعلام فراخوان باید رفع نقص شود.

به نظر می رسد با اظهارات سفیر سوئد در ایران نقص فنی این اتوبوسها محرز شده است و شرکت سازنده باید اقدام به رفع نقص کند تا هموطنان کمتری در جهنم اسکانیا گرفتار و جانشان را از دست بدهند.

همچنین سازمان استاندارد باید در مورد برخی استانداردهای این خودرو تجدید نظر کند و جان مردم را مقدم بر هر کار دیگری بداند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.32509s, 18q