نکاتي براي قبل و بعد از عمل جراحي

۱۳۹۳/۰۱/۳۱ - ۱۰:۳۰ - کد خبر: 109823
نکاتي براي قبل و بعد از عمل جراحي

سلامت نیوز: عمل جراحي، هر نوع که باشد، رعايت چند نکته ضروري است. در کل آنچه عرف است ناشتا بودن و داشتن همراه است اما نکات ديگري نيز وجود دارد که به بررسي آن ها مي پردازيم.

روز قبل از جراحي مصرف آب را افزايش دهيد

خالي بودن معده از هر نوع مايعات يا موادغذايي هنگام بيهوشي ضروري است زيرا احتمال خفه شدن حين عمل وجود دارد، اما مصرف آب کافي يک روز قبل از جراحي باعث انبساط طبيعي رگ ها مي شود در نتيجه به داروها بهتر جواب مي دهد.

لاک ناخن پاک شود:براي کنترل ميزان اکسيژن در هنگام بيهوشي، متخصص بيهوشي بايد وضعيت انگشت هاي بيمار را بررسي کند. دستگاه اکسيژن سنج خون بايد بتواند نور را از طريق نوک انگشتان ارسال و دريافت کند. از اين رو در صورت لاک داشتن انگشتان، ماده اکريليک مانع اين کار مي شود.

متوقف کردن مصرف مکمل هاي گياهي:جراح يا پزشک بايد از هر نوع مکملي که مصرف مي کنيد، آگاهي داشته باشد. تقريباً ۷۰ درصد بيماراني که قرار است عمل شوند اين موضوع را نمي دانند.

حتي مصرف مکمل يا ماده بي ضرري مانند روغن ماهي، مي تواند خون ريزي را افزايش دهد و گياهي مانند مخمر سنت جان، مي تواند تأثيرگذاري ماده بي حسي را طولاني تر کند.

احتمال دارد ۲ هفته قبل از عمل، پزشک بخواهد مصرف هر نوع مکمل گياهي را متوقف کنيد.

عفونت ها را برطرف کنيد:احتمال ايجاد زخم عفوني، هميشه از دغدغه هاي اصلي جراحان است؛ منبع عمده ايجاد کننده عفونت، پوست خود بيمار است. بنابراين شب قبل و روز جراحي با صابون ضد باکتريايي حمام کنيد يا از بدن شوي هاي مخصوص از بين برنده ميکروب استفاده کنيد.

روز صبح عمل:به سوال هاي کادر پزشکي به دقت پاسخ دهيد و در صورت نياز، سابقه بيماري و داروهايي را که مصرف مي کنيد در ورقي يادداشت کنيد تا چيزي از قلم نيفتد.

از سردردهاي بر اثر مصرف نکردن کافئين پيشگيري کنيد:براي بسياري از بيماران بدترين قسمت جراحي، بيدار شدن با سردرد است. اين حالت در صورتي که هر روز صبح خود را با مصرف چاي يا قهوه آغاز مي کنيد، ۳ برابر افزايش پيدا مي کند. پس از پزشک درباره مصرف کافئين سوال کنيد.

خود را گرم نگه داريد:از پتوهايي که قبل از عمل به شما داده مي شود، استفاده کنيد.نتايج بررسي هاي متعدد نشان مي دهد، گرم نگه داشتن دماي بدن، احتمال خطر عفونت را کاهش مي دهد. دماي پايين، جريان خون در پوست را کاهش مي دهد، در نتيجه تعداد سلول هاي ايمني موجود براي مقابله با عفونت نيز کاهش پيدا مي کند.

قبل از عمل با استشمام رايحه مطبوع، استرس را از بين ببريد:طي تحقيقي در آمريکا، مشخص شد ۵۰ بيماري که قبل از عمل رايحه استوقودوس را استشمام کردند و قطره اي از آن را روي پوست خود ريختند، ميزان اضطرابشان ۲۸درصد افت کرد و با استرس کمتري وارد اتاق عمل شدند.بيماراني که دچار اضطراب بالا مي شوند نياز به داروي بيشتري پيدا مي کنند که اين امر مي تواند عوارض جانبي به همراه داشته باشد.

داروهاي تجويز شده مصرف شود:در صورت مهار نشدن درد، بيمار ممکن است دچار حالت تهوع و استفراغ شود. از اين رو لازم است قبل از مرخص شدن، اين ناراحتي برطرف شود و مصرف مسکن قطع نشود.

وقت دندان پزشک را به تأخير بيندازيد:در ۶ هفته اول پس از جراحي، قبل از مراجعه به دندان پزشک با جراح خود مشورت کنيد. بر حسب نوع جراحي شايد نياز باشد وقت دندان پزشک را تغيير دهيد يا اين که براي پيشگيري از عفونت آنتي بيوتيک مصرف کنيد.

مراقبت در منزل:بهتر است حداقل تا ۲۴ ساعت پس از عمل جراحي فردي کنارتان حضور داشته باشد. به علت بيهوشي کامل شايد در چند روز اول بعد از جراحي تمرکز کافي نداشته باشيد و در کارهايي مانند مصرف غذا، دارو و... به کمک ديگران نياز پيدا کنيد.

منبع: روزنامه خراسان

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
Zahra kodabakhsh
ایا قبل از عمل لوزه سوم باید ناخن کاشته شده را برداشت؟
2.19898s, 20q