تامین خون مورد نیاز مادران در حین زایمان/مرگ سالانه ۱۵۰ هزار مادر

۱۳۹۳/۰۱/۳۱ - ۱۱:۳۱ - کد خبر: 109836

سلامت نیوز: مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران گفت: شعار جهانی انتقال خون در سال جاری اهدای خون سالم برای نجات جان مادران است و برنامه های انتقال خون در سال 2014 در سراسر دنیا بر نجات مادران که متولیان امتداد حیات بشری هستند متمرکز است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، پور فتح الله به مناسبت روز مادر گفت: مادران از آسیب پذیرترین اقشارجامعه هستند و سالانه 150 هزار مادر به علت خون ریزی در حین زایمان یا دوران حاملگی در سراسر جهان جان خود را از دست می دهند که در صورت انتقال خون به موقع می توانند به زندگی ادامه دهند.

وی افزود: امروز در ایران هیچ بیمارستان نیازمند به خون و فرآورده‌های خونی فاقد بانک خون نیست و خون موردنیاز بیماران در همه بیمارستانها تامین می شود و از این حیث نسبت به کشورهای دیگر منطقه جلو تر هستیم.

پور فتح اله با اشاره به آسیب پذیری بیشتر مادران دارای خون نادر در حین زایمان گفت: ایران از معدود کشورهایی است که در مورد خونهای نادر سرمایه گذاری کرده است و بانک خونهای نادر و اهدا کنندگان خونهای نادر مدیریت می شوند و مادرانی که در این گروه قرار می گیرند با تامین به موقع خون می توانند از مرگ به واسطه عدم دسترسی به خون نجات یابند.

وی افزود: آمار 150هزار فوت مادران در حین زایمان و دوران بارداری در صورت دسترسی به خون و فرآورده های آن 150 هزار کودک یتیم شده را نیز در خود دارد که این کودکان بی سرپرست و محروم از مادر در معرض آسیب های بزرگ اجتماعی قرار می گیرند.

وی افزود: یکی از ثمرات 40 سال تلاش سازمان انتقال خون این است که ما امروز در زمینه فوت مادران به خاطر نبود خون در ایران کمترین مشکل را داریم و کمتر کسی به این دلیل جانش را از دست می دهد.

وی با اشاره به نقش زنان در تامین خون سالم و کافی در کشور گفت: زنان پیشگامان فعالیت های اجتماعی هستند و چه خوب است که در اهدای خون هم پیشگام باشند اما آماراهدای خون بانوان در کشور نا امید کننده است.

وی گفت: در گذشته زیر ساختهای سازمان برای آماده سازی بانوان برای اهدای خون مناسب نبوده است و شاخص اهدای خون از 10 درصد به 4 درصد ظرف 8 سال گذشته رسیده است.

وی زنان را پیام آوران سلامتی در جامعه خواند و افزود: مادران می توانند الگوی عالی اهدای خون در خانواده باشند و این فرهنگ را به فرزندان خود منتقل کنند.

مدیر عامل سازمان انتقال خون همچنین گفت: برنامه جامعی در سازمان تدوین شده است که علل و موانع اهدای خون بانوان و زمینه های آن مورد بررسی قرار گیرد و به طور کامل رفع شود.

وی ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک زنان بخش مهمی از اهدای خون و ترویج آن را برعهده بگیرند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.55786s, 19q