دیابتی ها مراقب چشم هایشان باشند

۱۳۹۳/۰۱/۳۱ - ۱۲:۴۸ - کد خبر: 109853

سلامت نیوز: بیماری دیابت در دراز مدت باعث آسیب عروق خونی در شبکیه شده و در نتیجه مواد غذایی و اکسیژن مورد نیاز سلول‌های بینایی تامین نمی‌شود و در نتیجه شبکیه دچار آسیب جدی شده و این مسئله باعث کاهش دید و حتی کوری خواهد شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، دکتر سیامک ملکی، چشم پزشک گفت: بیماری عروق چشم در افراد دیابتی عارضه‌ای ناشی از افزایش قند خون است که به دلیل تغییرات ایجاد می‌شود.

در داخلی ترین قسمت چشم یک لایه از سلول‌های عصبی وجود دارد که آسیب آن باعث کاهش بینایی و کوری می‌شود نام این لایه شبکیه است.
وی افزود: بیماری دیابت در دراز مدت باعث آسیب عروقی خونی در شبکیه شده و در نتیجه مواد غذایی و اکسیژن مورد نیاز سلول‌های بینایی تامین نمی‌شود.
ملکی ادامه داد: به منظور جبران این مسئله، شبکیه لایه عصبی موجود در قسمت انتهای چشم شروع به ساختن رگ‌های خونی جدید می‌کند، این رگ‌ها بسیار شکننده بوده و به سرعت دچار پارگی و خونریزی می‌شوند، در نتیجه شبکیه دچار آسیب جدی شده و این مسئله باعث کاهش دید و حتی کوری بیمار می‌شود.
وی در پایان اظهار داشت: متاسفانه بیماری عروق چشم در افراد دیابتی ممکن است تا هنگام عارضه دار شدن بیماری و خونریزی شبکیه علامتی نداشته باشد، معاینات منظم توسط چشم پزشک تنها راهی است که به کمک آن می‌توان از تغییرات چشم در بیماران دیابتی آگاه شد در بعضی موارد علایمی مانند تاری دید و یا دیدن نقطه‌های شناور وجود دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.38582s, 19q