با ابداع «استتوسكوپ» هوشمند از سوي محققان ايراني

۱۳۸۷/۰۳/۲۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10986
با ابداع «استتوسكوپ» هوشمند از سوي محققان ايراني

دكتر امير احمد سپهري، عضو هيات علمي دانشگاه صنعتي اميركبير و مجري اين طرح با ایسنا، گفت: به طور متوسط حدود يك درصد نوزادان در بدو تولد به بيماري‌هاي مادرزادي قلبي مبتلا هستند كه اين آمار در كشور ما به دليل شرايط تغذيه‌يي و بهداشتي، متاسفانه كمي بيشتر است كه اگر اين بيماري‌ها به موقع تشخيص و درمان نشوند، گاهي به اعمال جراحي سنگين مانند پيوند قلب منجر مي‌شود.

وي خاطر نشان كرد: از طرف ديگر دسترسي همه كودكان به ويژه در نقاط دور افتاده و روستاها به پزشكان متخصص و معاينات فوق تخصصي كه لازمه تشخيص دقيق اين بيماري است، به آساني ميسر نيست كه اين امر باعث مي‌شود درصدي از اين كودكان بيمار به موقع شناسايي نشوند يا بالعكس درصد بالايي از كودكان سالم به بخش‌هاي فوق تخصصي ارجاع داده شوند كه اين مساله هزينه بالايي را به خود بيمار و بخش‌هاي درماني فوق تخصصي تحميل مي‌كند.

دكتر سپهري تصريح كرد: اين مساله ما را بر آن داشت كه از حدود 15 سال پيش تحقيقاتي را در زمينه تشخيص اين بيماري‌ها براساس صداي قلب شروع كنيم. اين تحقيقات كه با همكاري دانشگاه صنعتي امير كبير، دانشگاه علوم پزشكي تهران، مركز قلب كودكان و پلي تكنيك بلژيك انجام شده به ساخت استتوسكوپ (گوشي معاينه) هوشمندي منجر شده كه فاقد مشابه خارجي بوده و به عنوان اختراع در آمريكا به ثبت رسيده است. اين وسيله به پزشكان امكان مي‌دهد با معاينه معمولي و بدون نياز به معاينات تخصصي بيماري كودك را تشخيص داده و در جهت درمان او اقدامات به موقع را انجام دهند.

آرش قره باغي، كارشناس ارشد مهندسي پزشكي دانشگاه صنعتي اميركبير و از پژوهشگران اين طرح نيز با اشاره به اين كه در روند اجراي طرح ساخت استتوسكوپ (گوشي معاينه ) هوشمند كه از حدود سال 72 به همت دكتر سپهري پيگيري مي‌شود تاكنون چندين دانشجو از جمله وي، تحقيقات پايان نامه‌شان را زير نظر وي انجام داده‌اند به ايسنا، گفت: نمونه دستگاه ابداعي در حد محصول در دنيا عرضه نشده و تحقيقات در اين حوزه همگام با پيشرفته‌ترين دانشگاه‌هاي دنيا انجام شده است به طوري كه نتايج اين تحقيقات به رويكردي جديد و ارائه الگوريتمي در اين زمينه منجر شد كه در سطح بين‌المللي به ثبت رسيده است.

وي خاطر نشان كرد: سيستم ابداعي وسيله اي ارزان، ساده و سريع براي غربالگري كودكان مبتلاء به بيماري‌هاي قلبي است. اين سيستم شامل يك گوشي پزشكي به همراه ECG و يك سخت افزار پردازشگر است كه با قرار دادن گوشي بر روي قسمت مشخصي از قفسه سينه كودك مي‌توان در مدت زمان چند دقيقه بيمار يا سالم بودن قلب كودك را تشخيص داد.

قره باغي تصريح كرد: اساس كار اين سيستم مبتني بر آناليز ديجيتالي سيگنال صداي قلب و پردازش‌هاي آماري هوشمند آن است. در واقع در اين سيستم، عملكرد مغز يك پزشك متخصص در تحليل صداي قلب كودك كه مبناي تشخيص بيماري است، در درون پردازشگر پياده سازي شده است.

وي به ايسنا گفت: اين سيستم قادر است تمام بيماري‌هاي قلبي از قبيل ضايعات دريچه‌يي، ديواره‌يي و .... مادرزادي و غير مادرزادي را در گستره سني كودكان مشخص كند.

قره‌باغي در پايان خاطر نشان كرد: مرحله تحقيقاتي اين طرح با موفقيت به پايان رسيده و در صدد توليد انبوه دستگاه هستيم.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.25221s, 19q